F| I N, Met het zomerkamp de volgende eeuw in ;k m T UJH W Nieuwe opzet voor de Delftse zomerkampen Generaties Delftse geodeten bewaren goede herinneringen aan de zomer kampen die aan het eind van de eerste drie studiejaren worden gehouden. Het zomerkamp wordt als een dier baar studie-onderdeel gekoesterd door studenten en vele afgestudeerden als een welkome afwisseling in een verder vrij theoretisch georiënteerd studie programma. Het lastig te omschrijven 'zomerkampgevoel' blijft velen bij, ook ver na hun studie. Toch zijn er ook altijd al kritische geluiden ge weest. Het zomerkamp heeft een af wijkend rooster tot gevolg ten op zichte van andere studies, het is een dure vorm van onderwijs en wat is nu precies het nut van drie weken veld werk in een academische opleiding? Qua sfeer lijkt er al die jaren niet zo veel veranderd. Voor afgestudeerden die de open avond bezoeken blijkt de zomerkampbar altijd een feest van herkenning. Inhoudelijk echter is het zomerkamp niet meer vergelijkbaar met die van pakweg tien jaar geleden. Dat geldt niet alleen voor de meet methoden, maar ook voor de aard van de werkzaamheden en de werkwijze. Er is meer variatie in activiteiten, plan ning en projectmatig werken hebben een voorname rol, en de uitwerking van de metingen tot een product vindt tegenwoordig volledig in het zomer kamp plaats. Jarenlang waren de zomerkampen ge koppeld aan landinrichtingsprojecten. In nauwe samenwerking met een pro vinciale vestiging van het Kadaster werd door de derdejaars studenten het grondslagnet bepaald. De verkenning en meting van het kringnet, in de ja ren '60, is zo'n beetje uitgevonden in het zomerkamp. Stapsgewijs is de ter- restrische grondslagmeting vervangen door GPS. Sinds ongeveer tien jaar wordt door de tweedejaars gemeten voor de GBKN, ook in opdracht van het Kadaster. Vond de verwerking van de metingen vroeger achteraf in Delft plaats, de laatste jaren wordt per meet- ploeg een pc meegenomen, en zijn de F. Keiiselaar, docent Geodesie, TU Delft. ,tL 1.' tAA yQ-, grondslagberekening en digitale kartering onderdeel van het zomerkampprcjgramma. Grote grondslagprojecten zijn echter voor het Kadaster in middels niet meer noodzakelijk. Met GPS kunnen waar nodig snel enige grondslagpunten worden bijgemaakt. Na het gereedkomen van de GBKN is er steeds minder sprake van een aaneengesloten gebied dat opnieuw wordt gekar teerd. Werkzaamheden als GBKN-bijhouding, kaartverbe- tering of het uitzetten van kavelgrenzen lenen zich minder om als bulkwerk aan studenten te worden uitbesteed. Al enige jaren wordt daarom gewerkt aan een nieuwe invul ling van het zomerkamp. Onlangs zijn met het Kadaster nieuwe afspraken gemaakt over de samenwerking. In plaats van 'productiewerk' zal er in het zomerkamp experimenteel onderzoek worden)gedaan voor het Kadaster, bijvoorbeeld op het gebied van hieuwe meet- en verwerkingsmethoden. Tevens wordt samenwerking met andere partners gezocht. In eerste instantie wordt gekeken naar gemeenten, maar men kan ook denken aan nutsbe drijven, waterschappen, Meetkundige Dienst of ingenieursbureaus. Voor de TU Delft staat namelijk voorop dat een aanzienlijk deel van de werkzaam heden in het tweede- en derdejaars zomerkamp worden uitgevoerd voor een externe opdrachtgever. Dit maakt het werk voor de studenten realis tischer en aantrekkelijker. Fig. 1. GBKN-meting aan de rand van Workum. Zo kom je als student nog eens buiten. Heel globaal zou men de leerdoelen van de zomerkampen als volgt kunnen formuleren: na afloop van de drie zo merkampen moet de student een land meetkundig project kunnen opzetten, een weloverwogen keuze voor de te ge bruiken meetmethoden kunnen ma ken, elementaire ervaring hebben met diverse landmeetkundige apparatuur en verwerkingssoftware, kennis heb ben van het inwinnings- en bijhou- dingsproces van grootschalige topo grafie en de kwaliteit van een landmeetkundig project kun nen beoordelen. Z^ken die je niet alleen maar in de college zaal kunt leren, maar ook moet ervaren. Ook al zal een Delfts ingenieur in de regel niet zelf metingen verrichten, hij wordt wel geconfronteerd met vragen op het gebied van kwaliteitsbeoordeling, de inzet van nieuwe meetmethoden en optimalisering van meetprojecten. Om deze leerdoelen te realiseren ligt in elk van de drie studiejaren het accent op andere aspecten. In het eerstejaars zomerkamp worden diverse landmeetkundige oefeningen verricht (waterpassing, veelhoeksmeting, detailmeting). 493 GEODESIA 1999-11 -4KSF ■- ,i'. X N, t 1 V- "V

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 35