A Het Kadaster en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) zijn bezig met een herziening van respectievelijk het RD- en het NAP- stelsel. Hiervoor is het gewenst dat ge odetische software wordt aangepast. Daarom nodigen de beheerders van NAP en RD producenten van geodeti sche software, zoals vereffeningspro gramma's, uit voor een workshop. Hier wordt gedetailleerde informatie verstrekt voor de aanpassing van soft ware en kan van gedachten worden ge wisseld over de vorm waarin deze in formatie het beste in de software kan worden verwerkt. In het geval van de RD-herziening gaat het 0111 de invoering van het Europese coördinatenstelsel ETRS89 voor GPS-punten als een nauwkeu rig overkoepelend coördinatenstelsel. Hiervoor is een gedetailleerde trans formatie van ETRS89 naar RD nood zakelijk, die rekening houdt met alle bekende vervormingen van het RD- stelsel. Door de 5e Nauwkeurigheids waterpassing kunnen hoogteverande ringen worden bepaald van peilmer- ken als gevolg van beweging van de tot nu toe stabiel veronderstelde onder grond. Naast eventueel herziene NAP- hoogten kan dit ook leiden tot een vernieuwd geoïdemodel. Het NAP is door dit geoïdemodel gekoppeld aan het ETRS89. De workshop wordt gehouden in Delft op woensdagmiddag 8 december 1999. Per organisatie kunnen één a twee personen aan de workshop deel nemen. U dient zich voor 1 december aan te melden bij J. van Buren van het Kadaster, telefoon (055) 528 55 09 of via kadaster.geodesie@inter.nl.net. Per 1 oktober 1999 zijn het technisch ingenieursbureau Techwise uit Vars- seveld en uitzendbureau Départ uit Veenendaal gefuseerd. Beide bureaus hebben een goede staat van dienst als het gaat om leidingenregistratie, land meetkunde, uitzenden en detacheren van technisch personeel. Door deze bundeling ontstaat een bedrijf met 63 medewerkers, dat sterker in de markt staat en ook grotere projecten kan ver zorgen. Beide bedrijven behouden overigens hun eigen naam en zullen voorlopig nog vanuit de huidige vesti gingsplaatsen blijven opereren. Techwise concentreert haar werk zaamheden in de tekenstudio aan de Leeuwerikstraat in Varsseveld. Het be drijf is in 1968 opgericht en heeft sindsdien een groei doorgemaakt naar 28 medewerkers. Techwise realiseert projecten voor nutsbedrijven, water schappen, ingenieursbureaus, aanne mers en machinefabrieken. Daarbij worden regelmatig technische teke naars en landmeetkundigen 'uitge leend'. De kernactiviteiten van Départ be staan voornamelijk uit het uitzenden en detacheren van technisch perso neel. Dit in 1995 opgerichte bedrijf telt 35 medewerkers in vaste dienst. Daarbij verzorgt het bedrijf ook land meetkundige projecten. Aangezien de markt steeds meer capaciteit verlangt, lis een fusie een logische stap voor waarts, temeer omdat de bedrijven el kaar in diensten, kennis en ervaring naadloos aanvullen. Daarbij zijn ook grote projecten te realiseren op het ge bied van civiele techniek, infratech- Iniek, leidingenregistratie (zowel ana loog als digitaal), landmeetkunde en kverktuigbouwkunde. Met het tekenen van de Claritas Wederverkoper-overeenkomst wordt Geodan de eerste partij in Nederland die de geaggregeerde postcode-data sets van Claritas, de Claritas Index, gaat verkopen aan haar klanten. De Claritas Index kan worden gebruikt in geografische informatiesystemen, voor Jiet verrijken van klantendatabases en voor het ontwikkelen van specifieke piodellen voor bijvoorbeeld klanten- behoud. De volgende zeven modulen zijn beschikbaar: Sociodemografische Index, Financiële Index, Media Index, 10 november 1999 Rayonbijeenkomst Noord te Leeuwarden. Onderwerp: '3D visualisatie'. Mogelijkheden voor Geodesie en Kartografie. Zie p. 451 van het oktober nummer. 10 t/m 12 november 1999 ACS '99. Frankfurter Messe (D.). 24 november 1999 Algemene ledenvergadering WL te Hoek van Holland. Aansluitend vindt de najaarsexcursie plaats, in samenwerking met de NVG. 26 november 1999 Jaarlijkse bijeenkomst van De Hollandse Cirkel, te Utrecht. Zie bericht op p. 498 van dit nummer. 30 november 1999 Expertmeeting NVG-WL werk groep POLIS te Utrecht. Zie bericht op p. 452 van dit nummer. Inlichtingen: HVerwest@geotudelft. nl. 26 t/m 28 januari 2000 3th International Conference 'Fusion of Earth Data'. ISPRS. Sophia Antipolis, Cöte d'Azur (F.). Inlichtingen: www-datafusion. cma.fr/conf/third. j'3 t!m 17 maart 2000 13th International Course on Engineering Surveying. TU München. Inlichtingen: geodaetischesinsti tut@tum. de. 497 GEODESIA 1999-11 BERICHTEN Workshop RD- en NAP- herziening voor software producenten Fusie van ingenieursbureau en uitzendbureau Claritas Nederland bv en Geodan IT bv sluiten Weder verkoper-overeenkomst AGENDA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 39