Meer weten? Bel voor documentatie o en Spectra Precision en ook de mede werkers gebroederlijk naast elkaar stonden. Volgens beide leveranciers zullen de instrumentlijnen vooralsnog naast elkaar blijven bestaan. Spectra- kulare Zeissen brechen an. Zogenaamde reflectorloze tachymeters zijn al langer op de markt. Om de be trouwbaarheid van de afstandmeting te verbeteren zijn fabrikanten op zoek naar oplossingen. De meest in het oog springende oplossing is die van Nikon. Naar het object waarop je het beeld scherp stelt, wordt de afstand geme ten. We hebben tijdens het congres niet getest of dit ook altijd zo functio neert. Tevens was op de Intergeo het prototype van zelfrichtende tachy- meter zonder kijker te zien. Ja, logisch toch, het instrument richt voor jou. Of toch niet altijd? Diverse bedrijven presenteerden soft ware voor pencomputers Het lijkt er op dat gebruik van de pencomputer met geschikte software voor meten en verwerken bezig is aan een opmars in geodesieland. Een GPS-ontwikkeling die de aandacht verdient, is de komst (Foto: Klaas van der Hoek.) van zogenaamde virtuele referentiesta tions. Meerdere bedrijven blijken be zig te zijn met deze ontwikkeling van virtuele stations of zijn vrijwel gereed. Als je kunt beschikken over virtuele referentiestations, hoefje als gebruiker slechts één (mobiele) ontvanger aan te schaften en voor je referentie gebruik maken van het virtuele station. Een goede ontwikkeling. Naast een uitgebreid lezingenpro gramma kon men ook deelnemen aan excursies naar het kadaster, een inge nieursbureau en andere bedrijven. Wim Kamphorst Vrijdag 24 september 1999 vond de officiële opening plaats van het ver nieuwde Astrometrisch-Geodetisch Observatorium Westerbork. Voor de ze gelegenheid waren gasten uitgeno digd van DEOS (Delft institute for Earth-Oriented Space research), de af deling Geodesie van de TUD, Rijks waterstaat, het KNMI, het Kadaster, NWO en de provincie Drenthe. De gasten werden 's morgens ontvangen in het fraaie nieuwe gebouw van ASTRON (Stichting voor Astrono misch Onderzoek in Nederland) en JIVE (Joint Institute for VLBI in Europe) te Dwingeloo. Hier werd door prof. Bogaerts namens de TU Delft een beheersovereenkomst gete kend. Vervolgens werd een samenwer kingsovereenkomst getekend namens enerzijds DEOS en de Meetkundige Dienst, daarmee geodetisch Neder land vertegenwoordigend, en ander zijds ASTRON en JIVE namens de as tronomische gemeenschap. De lange geschiedenis van samenwerking tussen astronomen en geodeten werd natuur lijk door enkele sprekers geïllustreerd met verhalen over vroegere tijden. Maar ook het belang van een goede samenwerking in de toekomst, die middels deze 'intentie tot samenwer ken' een nieuwe impuls moet krijgen, werd onderstreept. Prof. Aardoom, emeritus-hoogleraar satellietgeodesie, nam ons mee naar de romantische tijd. "Ik ga al wat langer mee", uit de begintijd van lengte-, breedte- en hoogtebepaling met satel lieten, of zelfs langer geleden ("ik spreek niet uit ervaring") toen lengte en breedte wel bepaald móesten wor den met geodetische astronomie. De eerste ideeën over 'kruisdraden in de ruimte' zouden stammen uit 1946, de eerste satellieten uit 1957. Een leuke en nu weer actuele anekdote betrof de tijd van zijn tweedejaars zomerkamp toen een zonsverduistering over Scan dinavië trok, die hij vanaf de Bosplaat met een glaasje op een RDH-tachyme- ter kon bekijken. Met behulp van de slagschaduw kon - door anderen - de afstand van Canada naar Europa wor den bepaald met een precisie van on geveer honderd meter, toentertijd een hele vooruitgang. Prof. Bogaerts, voorzitter van de afdeling Geodesie, bleek vroeger meer moeite te hebben (Foto: Klaas van der Hoek.) De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. 1999-" GEODESIA Opening Observatorium Westerbork UW WERKTERREIN IS

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 42