-jt*. A TU Delft veldboek met een volwaardig QWER- IT-toetsenbord en een groot LCD- beeldscherm en Leica's gepatenteerde ClearTrak™ GPS-technologie voor hoge nauwkeurige satelliet-codeme tingen, aangevuld met een nieuw soft warepakket, dat het hele proces van inwinnen tot en met het verwerken van de geografische informatie aan zienlijk vereenvoudigt. De GS50 is ontworpen om in het veld op een eenvoudige manier te kunnen werken, waarbij de gebruiker stap voor stap door het menu wordt geleid om coördinaten met bijbehorende codes en informatie over die codes met hoge nauwkeurigheid, indien nodig, tot op centimeterniveau, te meten. Veldge- gevens kunnen worden opgeslagen op de ingebouwde PCMCLA-geheugen- kaart, die verkrijgbaar is van 4 MB tot 85 MB of via het interne geheugen. De gegevens kunnen vanaf de PCM- CIA-kaart of via een RS232-over- drachtskabel in een computer worden ingelezen. Met de optionele Leica Dis- to reflectorloze hand- afstandmeter kunnen van niet-toegankelijke punten toch de coördinaten worden bere kend. Er zijn verschillende DGPS opties be schikbaar, die de gebruiker een maxi mum aan flexibiliteit geven, voor zo wel real-time als voor post-processing. Voor real-time data registratie kan het systeem worden gebruikt als rover of als referentiestation die RTCM-data uitzendt. Data die in de real-time mo de worden verkregen, kunnen worden herberekend met behulp van het office softwarepakket om de nauwkeurig heid te verbeteren en foutmeldingen te corrigeren. Inlichtingen: LNR Globalcom bv, telefoon (070) 413 40 00, fax (070) 413 40 04, e-mail: support @lnrglo- balcom.com. Per 1 augustus 1999 is ir. J. C. (Jac queline) Meerkerk bij Twynstra Gudde Management Con sultants in dienst ge treden als adviseur ruimtelijke informa tievoorziening. Zij maakt deel uit van de Practice Area Informatie- en Com municatie Technologie (ICT). Haar werkterrein bevindt zich op het raak vlak van geodesie, organisatie, infor matie en communicatie. Voorheen was zij als adviseur verbonden aan in genieursbureau Oranjewoud te Alme- re bij de afdeling Geo-Info. De directeur van Basiskaart Noord- Holland, ir. R. Morrema, maakt sinds 1 juni 1999 gebruik van de FPU. Per 1 september 1999 is hij opgevolgd door dr. Henk van Dijk, afkomstig van de Christelijke Hoge school Windesheim in Zwolle. Binnen de gemeente Ede zijn het Vast goed Centrum en het Ingenieursbureau geïntegreerd tot de hoofdafdeling Reali satie. Ing. Henk-Jan Baakman is be noemd tot hoofd Realisatie, en ing. Henk Eekman tot Projectrealisator; hij is verantwoordelijk voor de voorberei ding en uitvoering van geodetische en civieltechnische projecten. Op 1 oktober 1999 is J. F. Zomerdijk aangesteld als GPS technisch support manager van LNR Globalcom bv. Hij is afkomstig van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, waar hij zich met name heeft gespecialiseerd op het gebied van GPS. Als interne deskundige van het ministerie van Verkeer en Waterstaat op het gebied van de Bernese-software heeft hij on der meer alle resultaten berekend van de vijfde nauwkeurigheidswaterpas sing van Nederland, die dit jaar werd voltooid. Drs. P. Padding vertrok per 1 decem ber 1999 als hoofd van de afdeling GIS Advies en Onderzoek van de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat. Dit wegens het aanvaarden van een functie bij de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van hetzelfde di rectoraat-generaal. De afstudeerscripties van de TU Delft, afdeling Geodesie, zijn te ver krijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publica ties zijn ook aan te vragen via: http:// www.geo.tudelft.nl/bibliotheek. Margriet Schepman (Afstudeerdatum 26-2-1999) Tijdens de lange looptijd van grond exploitatieprojecten, ook wel locatie- cjntwikkeling genoemd, kunnen pro blemen optreden en kunnen meeval lers ontstaan. Het aanpassen van de planning van het project is één van de mogelijkheden om het exploitatiere- sjrltaat te sturen. Hiervoor is een over- zjcht nodig van de activiteiten die moeten worden uitgevoerd, de relaties daartussen en hoe door middel van planning kan worden ingespeeld op problemen. Ej)e activiteiten hebben betrekking op het maken van stedenbouwkundige en civieltechnische plannen, inzetten van bestuurlijk-juridische instrumenten en fjnanciën. Het proces is opgedeeld in drie fasen: oriëntatiefase, planvor mingsfase en planrealisatiefase. Voor elk van deze fasen zijn schema's ge maakt met de relaties tussen de activi teiten. Er zijn drie soorten relaties te onderscheiden. Bij de meest flexibele relaties zijn alternatieven mogelijk, bij dje minst flexibele niet. Er is geen vast model te ontwerpen voor het grondex ploitatieproces. Per project zijn er lo- catiespecifieke activiteiten. Opvallend is: dat alleen de planning van de plan realisatiefase een directe relatie heeft njet het exploitatieresultaat. De orga nisatie is van groot belang, maar hoe de organisatie de planning en het ex ploitatieresultaat precies beïnvloedt, moet nog verder worden onderzocht. 503 GEODES1A PERSONALIA JI999-" SCRIPTIES Planning van het grond exploitatieproces a

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 45