A "Kies iets anders... wordt geodesie-ambassadeur!" Wilbert Brink Observation of large-scale waves on the Pacific Ocean (Afstudeerdatum 17-9-1999) El Nino is een klimatologisch ver schijnsel dat eens in de drie tot zeven jaar optreedt op de Pacifische Oceaan met wereldwijde invloed op het weer. Tijdens een El Nino beweegt een equatoriale Kelvin-golf met warm wa ter richting oosten, waar dat warme water wordt opgestuwd. Op hogere breedten, dus dichter bij de polen, be wegen zogenaamde Rossby-golven juist naar het westen van de oceaan. In dit onderzoek is bekeken hoe altime- trie-data van de satellieten TOPEX/ Poseidon en ERS-2 kunnen worden gebruikt om bewegingen van de Kei vin- en Rossby-golven te bepalen. Hoewel beide golfsoorten maar een amplitude hebben van 1 a 2 dm, is satelliet-altimetrie een geschikte tech niek om deze grootschalige golven te detecteren. Om een interpolatiefunc tie voor de altimetrie-data te bepalen is gebruikgemaakt van variogrammen die geschikt zijn om dissimilaties in DTM's weer te geven. Voor beide sa tellieten zijn zoveel mogelijk dezelfde modellen toegepast voor atmosferi sche en getijdecorrecties. Tijd-lengte- diagrammen zijn geïntroduceerd om west- en oostwaartse golfbewegingen beter te analyseren. De helling van de golfstructuren in de tijd-lengtedia- grammen is evenredig met de fasesnel heid van de golven. Radon-transfor- matie is een geschikte techniek om de ze hellingen te bepalen. De equatoriale Kelvin-golven blijken snelheden van 200-300 cm/s te hebben, in tegenstel ling tot de Rossby-golfsnelheid die breedteafhankelijk is en tussen de 2 en 50 cm/s ligt. Dit laatste is significant hoger dan wat klassieke golftheorieën voorspelden, hoogstwaarschijnlijk ver oorzaakt door een gemiddelde west- waartse stroming op de Pacifische Oceaan. Ook blijken zowel Keivin- als Rossby-golven elkaar te kunnen op wekken aan de oostelijke en westelijke oceaangrenzen en dus in een gekop peld systeem te zitten. De Geodesie Promotiecommissie maakt voor de promotie van het vakgebied geode sie, naast brochures, posters en Meetpunt, onder andere gebruik van een netwerk van geodesie-ambassadeurs. Deze ambassadeurs zetten zich actief in om jongeren bekend te maken met geodesie. Zij doen dit voornamelijk door het geven van gast lessen op scholen. Tijdens zo'n gastles vertelt een ambassadeur iets over het vak gebied en laat leerlingen kennismaken met de apparatuur die een geodeet in zijn werk gebruikt. Zo krijgen de leerlingen een goed beeld van wat geodesie in de prak tijk inhoudt. Ambassadeurs kunnen zich ook op andere manieren inzetten om het vakgebied onder de aandacht brengen. Bijvoorbeeld door het verzorgen van een tentoonstelling over geodesie in een bibliotheek of door het bemannen van een stand op een beroepenbeurs. Als u in de praktijk werkzaam bent als geodeet of als u gepensioneerd bent, en u wilt zich actief met de promotie van het vak bezighouden, is dit de gelegenheid om u op te geven als geodesie-ambassadeur. Het is de kans om jonge mensen te laten zien wat geodesie inhoudt en om hen er enthousiast voor te maken. Daarnaast bent u actief bij het vakgebied betrokken en komt u in contact met vakgenoten uit heel Nederland. De Geodesie Promotiecommissie kan altijd meer ambassadeurs gebruiken! Indien u zich aanmeldt als ambassadeur, ontvangt u automatisch het ambassadeurskoffertje waarin alle benodigde informatie is opgenomen (onder andere een handleiding voor een gastles, posters, brochures, Meetpunt en potloden). U kunt zich opgeven door een briefje te sturen met daarin de volgende gegevens: uw persoonsgegevens (volledige naam, adres, telefoon, fax, e-mail) en de gegevens van het bedrijf waar u werkzaam bent met de functie die u daar vervult. U kunt dit briefje sturen naar: Geodesie Promotiecommissie, Antwoordnummer 10513 5680 WB Best (postzegel plakken is niet nodig). Wij zien uw aanmelding tegemoet! Geodesie Promotiecommissie 1999-" GEODESIA El Nino and satellite altimetry 504

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 46