A Digitale duurzaamheid? Koks, banketbakkers, bierbrouwers en dat soort volk is er aan gewend dat het werk hunner handen niet bewaard blijft. Lekker is maar één vinger lang. Dan volgt verwerking in het spijsverteringskanaal. Hoogstens het recept en de boek houding resteren. En bij bankierende provincies als Zuid- Holland blijven boekhoudingen zelfs geen vijf jaar (volledig) bewaard. Bij verhuizing naar een nieuw pand gaven GS een fles wijn als beloning voor elke volle afvalcontainer. Hoe anders is dat bij landmeters. Zij vullen (tenslotte) archieven. Raadplegen daarvan kan eeuwen later nog plaatsvinden. Dat kan niet alleen: het vindt ook plaats voor juridische en historische doeleinden. Wordt het werk van de eerste kadasterlandmeters meer dan anderhalve eeuw later niet massaal uitgegeven in kadastrale atlassen? Digitaal werken betekent het in veelvoud produceren van potentiële archivalia. Naast moeder- en schaduwbestanden zijn er prints en plots te over. Voor de digitaal opgeslagen data zijn, mede dankzij bijvoorbeeld de Ravi, formaten - of moet ik zeggen formats? beschikbaar, die als standaard fungeren, ook door de jaren heen. Zelfs bij wijziging van de standaard is er immers maar één migratietraject. De fysieke opslag is een heikeler punt. Er liggen her en der nog papieren dus duurzame ponsbanden en ponskaarten in or delijke dozen, maar wie kan ze nog automatisch lezen? Die vraag is nog stelliger bij vergankelijker magnetische media op achterhaalde disketteformaten. Naast oude hardware zou daarvoor ook 'afgeschreven' software nodig zijn. Ar chieven behoeven echter niet te verworden tot volledige 'automatiseringsmusea' gezien het beding 'read only'. Maar moet alles wel overal worden bewaard? De hoofdaf deling Facilitair Advies en Coördinatie van het ministerie van V&W schreef een 'Advies inzake de identificatie van archiefbescheiden in een digitale context'. Een interessant advies, ook voor anderen en zeker waar het over GIS gaat. "Veel van de gegevens die in een GIS worden opgeslagen, wor den als kant en klare bestanden aangekocht. Het herkomst- beginsel bepaalt in dit geval dus dat hier geen sprake is van archiefbescheiden. Het GIS bevat daarnaast allerlei ge gevensbestanden die zijn vastgelegd als onderdeel van of ten behoeve van het opstellen van plannen en rapporten (die in andere vormen, als zijnde het eindproduct waar het om draait wel als archiefstuk worden bewaard). De afweging die in dit geval wederom gemaakt dient te worden, is of de brongegevens wel of niet nodig zouden kunnen zijn voor reconstructie-doel einden". Wetenschappelijk onderzoek of een afdelingsover- stijgend bedrijfsbelang kunnen dan hoogstens nog een reden zijn om bestanden als archivalia te beschouwen. "Zo niet, dan komt geen van de binnen GIS vastgelegde gegevens verzamelingen in aanmerking om als archiefstuk te worden geïdentificeerd". Moet er ook een fles wijn als beloning worden gegeven voor het deleten van een overbodig GIS-bestand? Dat laat on verlet dat er voor de wel te archiveren bronverzamelingen nog veel werk moet worden verzet. Natuurlijk geldt dat niet alleen voor geografische bestanden. En men is reeds lang bezig. Schreef Peter Burrough al niet in 1980 over 'Het opbergen van digitale kartografische gegevens' in het Kartografisch Tijdschrift? Maar nu is er een projectbureau Digitale Duurzaamheid. Naar verluidt omdat het Rijks archief een groot deel van de 'machine-leesbare gegevens' (een archiefterm) van de Deltadienst van de Rijkswaterstaat na opheffing van die projectorganisatie niet kon lezen. Adri den Boer, redacteur 462 1999-11 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 1999. Het overnemen evenals het vermenigvtddigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (ra) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit BV Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. D. van Dijk Hertespoor 27 - 3772 se Barneveld tel. (0342) 49 53 56/fax (0342) 42 04 01 privé (0342) 49 17 76 e-mail: d.van.dijk@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia P. W. Westdorp Postbus 414 - 5680 ak Best tel. (040) 265 76 57/fax (040) 243 75 38 privé (0499) 31 03 90 Giro 223150; abn4mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 4