RD+NAP=3D Samenwerking tussen Rijksdriehoeksmeting en Normaal Amsterdams Peil resulteert in de site voor toegang tot de geometrische infrastructuur van Nederland geo-information engineering, reference systems, background keywords geo-informatievoorziening, coördinatenstelsels, achtergronden trefwoorden Tijdens het 20e Geodesia-congres dat vorige maand plaatsvond in Utrecht, is op donderdag een internetsite in gebruik genomen (fig. 1). Het is een site waar geo detisch Nederland hopelijk vaak naartoe zal surfen. De landmeters of 'civielen' van ingenieursbureaus, gemeenten, waterschappen en andere organisaties die iets te maken hebben met plaatsbepaling, zullen er waarschijnlijk een 'bookmark' naar opnemen. Als u er op de bewuste donderdag bij was, weet u wel over welke site het gaat. Een site met een sjieke naam, maar waar zeer basale informatie verkrijgbaar is. De naam is Geometrische Infrastructuur van Nederland, met als informatie de X- en Y-coördinaten van de RD-punten en de hoogten van de NAP-peilmerken. Informatie die in Nederland gescheiden wordt ingewonnen, beheerd en gepubliceerd, maar die eigenlijk helemaal bij elkaar hoort. Het gaat uiteindelijk om de referentiesystemen van Nederland. In dit artikel wordt een beeld geschetst van deze vorm van samenwerking tus sen het bureau Rijksdriehoeksmeting van het Kadaster en de afdeling Nor maal Amsterdams Peil van de Meet kundige Dienst van de Rijkswater staat, onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Vanuit deze situatie wordt teruggeblikt naar de pu blicaties zoals die door beide partijen in de loop der tijd zijn uitgebracht, met als huidige resultaat een publicatie via een eigentijds, wereldwijd gebruikt medium. RD en NAP, eerst samen, toen apart In de jaren 1862-1864 verzocht de staat Pruisen aan de Nederlandse rege ring een onderzoek in te stellen naar de nauwkeurigheid van het driehoeks- N. M. van Eekelen, geografisch adviseur hij de concernstaf van het Kadaster en mevr. A. M. Troost, voorheen project leider NAP hij de MD, thans adviseur Landmeten en Vastgoed hij de gemeente Den Haag. net, gemeten onder leiding van luitenant-generaal Baron Krayenhoff. Hij voejrde in de jaren 1802-1811 een drie hoeksmeting uit, met als doel het verkrijgen van een geo metrische basis voor de vervaardiging van de eerste Topo grafische Kaart van Nederland. Het net was tevens bedoeld als verbinding van dè driehoeksnetten van Frankrijk en het voormalig koninkrijk Hannover. Bij het onderzoek bleek al spoedig dat de metirjgen van Krayenhoff niet voldeden aan de gestelde nauwkeurigheden. Het gevolg was dat professor Stamkart van de regering opdracht kreeg voor de uitvoe ring van een geheel nieuwe Nederlandse driehoeksmeting. Stamkart is tot zijn overlijden in 1882 vrijwel alleen met deze opdracht bezig! geweest. De hoekmetingen waren op drie punten na gereqdgekomen. 1879 is een belangrijk jaar in de gezamenlijke geschiedenis: de Koninklijke Academie van Wetenschappen stelt de Rijkscommissie vocjr Graadmeting en Waterpassing in. Deze commissie krijgt twee taken: het veiligstellen van de voltooiing van de [werkzaamheden aan het landelijk drie hoeksnet, en het tot een goed einde brengen van de Eerste Nauwkeurig heidswaterpassing. Het in die tijd gereedgekomen driehoeksnet werd grondig geanalyseerd. Dit liep uit op een grote teleurstelling omdat de re sultaten in vele opzichten slechter wa ren dan wat als aanvaardbaar werd ge acht. De Rijkscommissie adviseerde dan ook 0111 deze resultaten niet te [gebruiken voor de Europese graad meting en vroeg toestemming aan de regering om weer geheel opnieuw te mogen beginnen. U kunt zich voor stellen dat dit zeer veel moeite en over tuigingskracht heeft gekost, maar uit eindelijk gaf de regering in 1885 toe en werd de Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing belast met het meten van een nieuw driehoeksnet in Nederland. De Werkzaamheden die direct in 1885 wer- 463 GEODES1A 1999-11

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 5