den begonnen, werden voltooid in 1928 en hebben geleid tot het huidige net van de RD. Bij het beëindigen van de Eerste Nauwkeurigheidswater passing in 1888 droeg de Rijkscommissie haar taak over aan de Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat. Op dat moment kwam de verantwoordelijkheid voor de hoogten in Nederland voor het eerst bij de Rijkswaterstaat te liggen en waren de twee referentiesystemen dus bij verschillende instanties ondergebracht. Uit deze Algemene Dienst van de Rijkswaterstaat is later de Meetkundige Dienst ontstaan, die de verantwoordelijkheid heeft voor het Nederlandse hoogtenet. In de praktijk gebeurt dit door de afdeling NAP: het (laten) uitvoeren van waterpassingen, het bereke nen ervan en het uiteindelijk publiceren van de nieuwe hoogten. Publicaties in de loop der tijd Aan de wijze van publiceren is de stand van de actuele tech niek te zien. Aanvankelijk is men in het begin van deze eeuw begonnen met publicaties in boekvorm, waarvan na een eerste uitgave enkele malen een aanvulling uitgegeven werd. Door ervaringen van gebruikers bleek al snel dat de RD- punten onderhevig waren aan veranderingen en die moes ten ook weer worden gepubliceerd. De uitgave van een boek blijkt dan voor degene die verantwoordelijk is voor verspreiding van referentiegegevens niet erg handig. Het betekende de overgang van een publicatie in boekvorm naar een kaartsysteem, waarbij de gegevens van elk RD- punt op een afzonderlijke kaart stonden. Voor een weerga ve van de ligging van de punten werd tevens een atlas op schaal 1 100.000 van de Topografische Dienst (TDN) voorzien van RD-punten en gepubliceerd (fig. 2). In dit systeem waren de RD-punten gerubriceerd met een ge meentenaam en een volgnummer. Dat was een arbeidsin tensieve bijhouding, omdat in de loop der jaren nogal wat gemeentegrenzen wijzigden en ook gemeenten zijn samen gevoegd. Fig 1. Opening van rdnap. nl. Rond 1970 is men overgestapt van een kaartsysteem naar een losbladig Ad- formulier. Aanvankelijk stonden hier meerdere punten op, maar dat was weer inefficiënt voor de publicatie. Wanneer immers maar één punt wij zigde, betekende dit wel een nieuwe lijst voor alle punten die daarop ston den. Vrij kort daarna stapte men daar om over op een losbladig systeem met één punt per A4-formulier (fig. 3). Tegelijkertijd met de overstap naar de publicatie op een A4-formulier is de rubricering ingevoerd per 1 50.000 blad van de TDN met een volgnum mer voor het RD-punt; een stabielere indeling dan gemeentegrenzen en nog steeds de toegepaste manier voor het nummeren van RD-punten. De daar opvolgende losse kaarten werden aan vankelijk allemaal afzonderlijk getypt en later door middel van (nat) foto kopiëren vermenigvuldigd. De Ad- formulieren werden getypt en op een moderne wijze gekopieerd. Het plaat sen van een afbeelding op die formu lieren gebeurde nog wel 'ambachtelijk' met schaar en plaksel. Automatisering Omdat computers hun intrede maak ten, gebeurde het beheer van de publi catie meer en meer digitaal; eerst in zo genaamde 'platte tekstfiles' en sinds midden jaren '90 in een relationele da tabase. De performance bij het presen teren van gegevens uit die database was niet bepaald flitsend en omdat er kennis ontstond over het HTML-for- maat, schakelde de RD daarop over voor de presentatie van de gegevens; eerst alleen voor intern gebruik, maar na raadpleging en specifieke vragen van klanten ook extern. Het publica tiemedium werd nu diskette en cd- rom, naast of in plaats van het Ad-for mulier. De Web-style guide - die bij het Kadaster de huisstijl beschrijft - met bijbehorende sjablonen zorgt voor een fraaie lay-out van die publicatie. Internet Door de overgang naar het HTML- formaat kwam internet wel erg na drukkelijk in beeld als nieuw publica tiemedium. Ook klanten gaven wen sen in die richting aan, zoals bleek uit een onderzoek dat de RD in 1997 uit voerde. Waren het aanvankelijk alleen grote landelijke gebruikers van RD- 464 I999-" GEODESIA RD-publicatie

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 6