y De eerste zonsopkomst De \ar\dmeter Tonga mag dan wel de eerste zijn die het nieuwe millennium binnengaat, maar hun slogan 'First Dawn Tonga 2000' slaat op het eerste daglicht (en dan wordt ei genlijk bedoeld het mo ment van zonsopgang). De vraag waar dat te zien is, is ontnuchterend sim pel te beantwoorden. Aangezien de zon op 1 januari ten zuiden van ongeveer 66° 3' zuiderbreedte continu boven de hori zon staat (de zuidelijke middernachts- zon), zijn alle plaatsen op Antarctica langs de datumgrens op dit continent om 0.00 uur getuige van de eerste zonne stralen op deze datum. Voor wie dat niet romantisch of - zo als de eilandbesturen in de Pacific vin den - niet serieus genoeg is, komt dan de vraag aan de orde waar de eerste bewoon de plek is waar de eerste zonnestralen van het millennium zichtbaar zullen zijn. Dat kan gelukkig wetenschappelijk worden bepaald: geknoei met tijdzones en datumgrens helpt hier niet. Vanwege de scheve stand van de zon loopt de lijn van de dageraad scheef over het aard oppervlak (fig. 3). Het eerste bewoonde oord dat door deze lijn wordt geraakt, is de boerderij van Ken en Eva Launaze op Pitt Island (fig. 4), een onderdeel van de Chatham Islands die 800 km ten oosten van Nieuw-Zeeland liggen. De zon zal daar opkomen om 4:49 lokale tijd. Op Tonga komt de zon pas een half uurtje later op; de 'First Dawn'-slogan is dus niet correct. (De Nieuw-Zeelandse poste rijen geven een postzegel uit waarop 3:59 staat vermeld. Dat zal vermoedelijk slaan op het eerste daglicht en niet op de eigenlijke zonsopkomst.) En Kiribati dan? Kiribati ligt weliswaar veel ooste lijker dan de Chatham Islands, maar ook veel noordelijker. Door de scheve stand van de dageraadslijn wordt die oostelijke voorsprong weer vrijwel tenietgedaan. Het eerste eiland van Kiribati dat het zonlicht ziet, is Millennium Island (tot 1997 nog Caroline geheten), op 10° 0' zui derbreedte en 150°15' westerlengte, 21 minuten voordat dat op Pitt Island ge beurt. Het is echter een kleine onbe woonde atol die vrijwel net zo ontoegan kelijk is als Antarctica. Het eerste be woonde eiland van Kiribati, Kiritimati (wat overigens 'Christmas' betekent), heeft de zonsopgang pas 27 minuten na Pitt Island. Alle moeite van Kiribati om vooraan te staan, heeft dus feite lijk niets opgeleverd. Hekkensluiter Bij al dit geweld rond wie de eerste is, is er een weldadige rust over de vraag waar het laatste daglicht op 31 december 1999 te zien zal zijn. Dat is op de westpunt van het Samoaanse eiland Savai'i, een paar honderd kilometer ten noorden van Tonga. De zon gaat er om 19:02 loka le tijd onder. Ter gelegenheid daarvan verkoopt het Samoaanse Toeristenbu reau 150.000 speciale millennium-her denkingscertificaten van $20. Kopers kunnen op een afscheurbaar gedeelte daarvan een boodschap schrijven. Dat stukje wordt afgescheurd en gezamen lijk worden ze in een verzegelde capsule gedaan, die in de brandkast van het plaatselijke Stevenson Museum zal wor den bewaard. Pas over honderd jaar zal de capsule weer worden geopend. Wat ze er dan mee gaan doen, is niet helemaal duidelijk. Tsja, je moet toch wat als toeristenbureau De ligging van Samoa, zo dicht bij de datumgrens, biedt inwoners van vooral het rijkere Amerikaanse deel de moge lijkheid om simpel twee keer de millenniumover gang mee te maken, zoals een arts uit de hoofdstad Pago Pago vertelde. Ze ver trekken op 30 december naar Tonga, overschrijden daarbij de datumgrens en komen een uurtje later, maar wel op 31 december, aan. Het nieuwjaar wordt gevierd, op 1 januari vlie gen ze overdag weer terug, overschrijden opnieuw de datumgrens en zijn een uurtje later, maar wel op 31 december, weer thuis. En dan kan de champagnefles weer open. Het is niet alleen onverschilligheid, in zekere zin is het misschien zelfs wel liefde die hem dwingt, er is geen paradijs zonder rentmeester. Hij is gelukkig met het landschap, maar gelukkig met het zoeken, coördinaten wijzen hem zijn onzichtbare plek, zijn utopie is de kaart, niet de wereld. Hij wil weten waar hij is, maar zijn troost is te weten dat de plek waar hij is niet anders bestaat dan als zijn eigen formule, hij is een gat in de vorm van een man in het landschap. Met de grenzen die hij trekt, scherper en duidelijker, vervagen het gras en de bomen en alles wat daar leeft, lijdt en sterft. Het is heel helder om hem heen, alles is waargenomen. Fig. 4. De eerste bewoonde plaats op aarde waar op Rutger Kopland januari 2000 het daglicht te zien zal zijn. Motutapu Mangere The Fort 20'- Rangatira GEODESIA 1999-12

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10