Henk Jongbloed, bestuurslid Stichting Geodesia danks haar onmiskenbare Utrechtse komaf is er als toehoorder echter geen lol aan haar uitspraken te beleven. 'We' zijn in haar ogen onopvallend, gemakkelijk, niet kieskeurig en aardig. Geen uitschie ters dus. Vooral die eerste karakteristie ken stroken niet met het beeld dat we graag van onszelf willen schetsen naar de buitenwereld, maar Stien duldt geen tegenspraak. Het zegt wat haar betreft al genoeg wanneer de chef op een drukke j zaterdagavond verzucht: "Zat de zaak maar vol met landmeters!" En ze doet j haar best om er verandering in te bren gen, want ze stelt elke keer een ander menu samen, maar tot nu toe heeft dat niet tot verandering van de houding van de geodeten geleid. En variëren in menu kan ze, want vanaf het begin heeft ze bij- gehouden wat 'de landmeters' hebben gegeten. Het gaat soms zelfs zo ver, dat j ze bij twee vergaderingen kort na elkaar in mei en juni, daags voor de tweede bijeenkomst informeert of het bezwaar lijk is nogmaals aspergegerechten op te dienen. Deze simpele vraag kan met een volmondig 'ja' worden beant woord. Nu is het natuurlijk onge past om met volle mond te reageren, ter wijl in onze wereld een antwoord altijd moet worden onderbouwd. Welnu, toen ik bovenstaande vraag stelde aan een cu linair deskundige bij uitstek, mevrouw Rozina de Bruin, kreeg ik het positieve antwoord onomwonden. Voor de lezers die hun kookwetenswaardigheden van grootheden als Cas Spijkers en de broers Fagel opdoen, zegt u de naam van mijn expert niets. Maar als ik aangeef dat haar roepnaam Stien is, zal menigeen moeten erkennen dat zij een redelijk deel van de Nederlandse geodeten kent. In ieder ge val hun eetgedrag. Stien is sinds 1980 werkzaam in 'Chez Jacqueline', de oudste nog bestaan de bistro in Utrecht. Eerst als medewerk ster en sinds 1 januari 1982 als eigenares se, samen met haar man Kees, dochter Carolien en schoonzoon Frans. Zij kan zich niet anders herinneren dan dat de 'landmeters' vanaf begin tachtiger jaren ook regelmatig in haar bistro komen eten. Met de 'landmeters' worden in dit geval vooral de bestuursleden van de hui dige Stichting Geodesia bedoeld, die ge dwongen door de statuten vergaderen in Utrecht en na afloop van hun vergaderin gen steevast het haardvuur in de Korte Koestraat opzoeken voor het aperitief en vervolgens in de bijna huiselijke om geving aan tafel gaan. Van de oorspron kelijke bistro zijn de slakken en houten planken verdwenen, maar de sfeer is er nog. En wat Stien betreft verandert dat niet. Zij is duidelijk geen voorstandster van het eetcafé met zijn gooi- en smijt werk, of de onpersoonlijke restaurants die meer op omzet dan op klantvriende lijkheid gericht zijn. Nee, als vrije onder neming, onafhankelijk van horecavereni- gingen en brouwerijen, gaat het de 'v.o.f. Chez Jacqueline' voor de wind. Een verge lijkbaar restaurant is in Utrecht dan ook niet te vinden. Treffend in haar analyse was wel de opmerking dat wij als overwegend man- nengezelschap meestal vergezeld zijn door een gemakkelijke dame. Want de ervaring van Stien is dat de meeste pro blemen over het al dan niet accepteren van een menuvoorstel ontstaan in gezel schappen waarin zich meerdere dames bevinden. Wat haar betreft gaan 'de land meters' na de jaarwisseling gewoon op dezelfde voet verder. Alleen een jaartje ouder. Want Stien vindt het goed eten met geodeten, ook al spreekt ze steevast van 'landmeters'. Nu ze bijna twintig jaar landmeters over de vloer heeft gehad, kan ze zich een goed beeld van hen vormen. On- Is het goed eten met geodeten? Stien met dochter Carolien. Stien serveert bestuurs- en redactieassistente Ineke Scherpenzeel ('de gemakkelijke dame') met veel plezier. geodesia 1999-11

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13