De jaren '80: op weg van analoog naar digitaal Niemand snapt wat ze doen, maar ze doen het wel altijd heel precies die ze zelf niet kunnen beantwoorden, vergroot zich dus ook. Dit levert voor de 'echte' geodeten eerder meer dan minder werk op. Voor zijn eigen sector vindt hij het daarom belangrijk om landmeetkun dig werk op voldoende schaal te blijven doen, zodat het vakgebied met voldoen de kwaliteit als zelfstandige organisatori sche eenheid kan blijven bestaan. Renema zegt: "Alles wat technisch kan, wordt ook gerealiseerd. Door de in voering van CAD kunnen makkelijk aller lei kromme en ronde gebouwen en vor men worden ontworpen. Dit leidt dan weer tot meer werk voor landmeters, die de gespecialiseerde maatvoering in de gaten moeten houden". Ook worden de eisen die we aan informatie stellen, steeds hoger. Hij spreekt hierbij over de "vanzelfsprekende verwachtingen die burgers hebben van de kwaliteit van de gemeentelijke informatie". En voor de geo-informatie moet de geodeet maar zorgen dat die kwaliteit wordt gereali seerd. Omdat de burger de gemeente direct aanspreekt op die kwaliteit, ver wacht Renema ook niet dat landmeet kundig werk op grote schaal buiten de gemeente zal worden geplaatst. Uitvoe ring van het werk is tenslotte niets anders dan geoperationaliseerd beleid, en juist deze vorm van beleid 'ziet' de burger - letterlijk. En onder druk van diezelfde burger heeft de politiek weer meer oog voor de uitvoering. De trend om aan outsourcing te doen wordt dan ook bijgebogen, denkt hij. Het afbreuk risico dat de gemeente of de politiek hier- |mee loopt, is namelijk veel te groot. Zorg dat je meer aan dacht voor je vakgebied krijgt, anders weet niemand dat je bestaat en waarom je bestaat. Tenslotte spreekt hij nog de volgende waarschuwende woorden uit: "De land- I meter valt pas op als het fout gaat, verder wordt hij voor vanzelfsprekend aange nomen. Zorg dat je meer aandacht voor je vakgebied krijgt en communiceer daar goed over, anders weet niemand dat je bestaat en waarom je bestaat. En dat is een riskante positie voor je vakgebied". HET VAKGEBIED DOOR DE JAREN HEEN (3) Het volgende decennium, de tachti ger jaren, wordt vooral gekarakte riseerd door het intensiever toepassen van automatisering in alle geledingen van ons vak. De digitale vernieuwing slaat nu echt toe! Het is de tijd van de opkomst van de zelfregistrerende tachymeters en de CAD-systemen. De eerste voorzichtige schreden worden gezet op het pad van het vervangen van de tekenpen door de cursor of muis en de daarmee onvermij delijk verbonden analoog-digitaal con versie. Het geautomatiseerd inwinnen van metingen wint 'terrein' en het ver werken tot coördinaten, inclusief het bijwerken van en inpassen in de kaart, raakt in zwang. Voortaan lijkt alles di gitaal te moeten. Voor velen nog slechts een aarzelende start, zoals blijkt uit de lange periode dat de kadastrale land meters erover hebben gedaan alvorens ze hun systeem detailmeting in de tach tiger jaren algemeen zijn gaan toepas sen. Het heette toch niet voor niets SD '76? Gaandeweg komen we erachter welke enorme kosten er gemoeid zijn met de conversie van een volledig ana loge situatie naar het digitale tijdperk. Maar de voordelen kennen we inmid dels ook en de digitale kartografische en terrestrische technieken zijn nu niet jmeer weg te denken uit onze werkpro cessen. In de titels van de artikelen vin- |den we nu dan ook vaak termen als in formatiesystemen, digitalisering, karto grafische data-uitwisseling, formele datamodellering, ruimtelijke gegevens structuren, LKI-hoofdbestand, 3D-ter- 'reinmodellen, geo-informatie, vast- Igoedinformatievoorziening, topologie, [enzovoort. Zowel het Kadaster, de MD gis de grotere en, soms verrassend, en kele kleinere gemeenten maken een be gin met de ontwikkeling van hun vast- goedinformatiesystemen. Het is ook goed te merken dat vanaf 1980 meer wetenschappelijk getinte ar tikelen worden gepubliceerd, waar schijnlijk doordat een groot deel van de auteurs die gewend waren in NGT te publiceren, nu NGT Geodesia als plat form kiezen. (lees verder op p. 525) 2S< )uigang no 9 - Mpwmtw 1983 nederlands geodetisch tijdschrift GEODESIA 1999-12

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 15