Harm Schepers, mbo-docent Geodesie van Komen er over tien jaar nog mbo'ers Geodesie op de arbeidsmarkt? TOEKOMSTVISIE VANUIT HET ONDERWIJS EERSTE UUR In de loop van bijna vijfentwintig jaar is de mbo-opleiding Geodesie behoorlijk veranderd. De naam mts- opleiding Landmeetkunde veranderde eerst in 'Lange Middenkaderopleiding Geodesie' en daarna in 'Opleiding Middenkaderfunctionaris Geodesie ni veau'. Het aantal te geven lesuren werd door bezuinigingen in deze periode met ongeveer 20% verminderd. De naamsverandering van 'landmeetkun de' in 'geodesie' heeft de bekendheid van ons vakgebied bij het publiek geen goed gedaan. Wat moet de geodeet op mbo-ni- veau over, laten we zeggen, tien jaar nog wel of niet kunnen? Of komen deze praktisch opgeleide 'landmeters' dan niet meer op de arbeidsmarkt? Als we op dit moment naar de instroom in het mbo kijken, is dat een zeer actuele vraag. In het cursusjaar 1999/2000 be gonnen in totaal slechts drieëndertig eerstejaars leerlingen aan de opleiding Geodesie bij de vier mbo-colleges. In het In veel technische opleidingen leve ren de rekenkundige en exacte vakken vaak problemen op. In de vooropleiding mavo behoort de algebra niet meer tot Belangrijk is dat het bedrijfsleven duidelijk aangeeft wat zij van de mbo-er Geodesie verwachten. de examenstof. Bovendien vinden leer lingen de exacte vakken over het alge meen niet zo leuk, vooral omdat ze het moeilijk vinden en ook nogal saai. In de mbo-opleiding heeft dit zijn invloed. Maar moeten wij onze leerlingen nog wel lastigvallen met algebra, goniome- westen van ons land is een dergelijke opleiding nog steeds niet van de grond gekomen en zal er naar mijn mening ook niet komen, hoe graag het berijfsle- ven dit ook wil. De kans dat één of meer van de huidige mbo-opleidingen nu of in de naaste toekomst met de opleiding gaan stoppen is niet ondenkbeeldig, in tegendeel! trie, planimetrie en dergelijke? Het re kenwerk wordt meestal toch met be hulp van de (zak)computer uitgevoerd? En moeten ze nog het 'echte' landme ten leren? Vrijwel alles wordt toch met behulp van 'total stations' en GPS-appa- ratuur gemeten en opgeslagen? Kun nen we ons niet beter richten op het verzamelen van gegevens met deze ap paratuur en het verwerken ervan? Moe ten we onze leerlingen leren hoe geo grafische informatiesystemen moeten worden gevuld en hoe deze informatie up-to-date te houden? Werken met in strumenten en computersystemen spreekt onze ntbo-ers bijzonder aan, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het be rekenen van een polygoon, snijpunt of oppervlakte met een zakrekenmachine. Het handmatig tekenen is ondertussen (vrijwel) vervangen door tekenen met behulp van de computer. Zij zijn daar zeer bedreven in en hebben daar ook plezier in. Ik denk dan ook dat ons lespro gramma behoorlijk moet worden aan gepast. Daar is nu mooi de gelegenheid voor, omdat de wettelijk vastgestelde eindtermen in revisie zijn. Belangrijk hierbij is dat het bedrijfsleven duidelijk aangeeft wat zij van de mbo-er Geode sie verwacht. Haast is hierbij geboden, want deze revisie moet vóór 1 maart 2000 gereed zijn. Kunnen we dan ook niet tegelijk een meer aansprekende naam voor deze opleiding bedenken? Geodesie zegt heel veel mensen totaal niets, maar landmeetkunde is ook niet meer van deze tijd. Wie heeft een idee voor een ook bij het publiek aanspre kende naam die de lading dekt? Ik hoop op veel reacties, zodat ons mooie vakge bied ook voor anderen duidelijk is en de mbo-opleidingen in de toekomst goed en adequaat opgeleide midden kaderfunctionarissen kunnen afleve ren. Dit is niet alleen van belang voor het voortbestaan van de mbo-opleidin gen, maar zeker ook voor ons vakge bied. Want er blijft duidelijk vraag naar middenkader. JALO XALO Halverwege Alicante en Valencia, aan de Spaanse oostkust, ligt het lieflijke plaatsje Jalon. Tijdens een ZKGF-je (Zeer Klein Geodetisch Feestje) in oktober 1999 werd dit geodetisch bedevaartsoord bezocht door een tweetal geodetisch inge nieurs, Rob Blans en Siebe Stellingwerff Beintema. Zij hebben beiden het geodetisch beroepsveld verlaten en ingeruild voor dat van de automatisering; maar het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan en een bezoek aan Jalon moest dus worden vastgelegd. GEODESIA 1999-12

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 32