Den Vurigen Landmeter Geodesie: springlevend door verbreding en verdieping "Er zijn lieden, die beweren, dat zij 's avonds op de heide met den Vurigen Landmeter gesproken, ja hem de hand gegeven heeft, alsof het haar lief ware geweest". - (De door Else bedoelde persoon was een landmeter, die, bij gelegenheid der afbakening van zekere Marken, zich had laten omkoopen, en, tot straf daarvoor, veroordeeld was, na zijn dood, de meting alle nachten te herdoen.) "Bij O.L.V.!" riep Anna: "Barta met den Vurigen Land meter!" "En wie heeft dat gezien?" vroeg Olberts, ongezind, zoo licht het ergste te denken. "Wie? Wel de heele buurschap. - En dit is nog niet alles: maar gij kent die oude kol, die in de belt aan de Volter Lake woont, en hier eens de varkens onttooverd heeft. Welnu! met dat wijf, dat zeker met den Euvele in verbond staat, houdt Barta schier alle dagen morgenkout". en De oude vrouw hemel, maakte het gebed. Olberts zwee; stond op en floot e van het bijgeloof va: tichting. De laster is maakt zwart waar pleegdochter nauwk daarna met Weende Uit: Onze vooro de tiende eeuw. Dez)1 neer het huisgezin hief de oogen in stomme verbazing ten teeken des kruises en mompelde een stil :g, morrelde een tijdlang in 't vuur, deuntje: niet, dat hij geheel vrij was h zijn tijd: maar hij mistrouwde de be- intusschen aan de houtskool gelijk en hij niet brandt. Olberts besloot zijn euriger gade te slaan, die niet lang binnentrad. ouders - De Hunenborg (ca. 1850), door Jacob van Lennep (1802-1868). Het is een verhaal van de liefde tussen een artne prins en een boerendochter tijdens ze scène speelt zich af des avonds, wan- van Olberts, op de erve Scholte Linde, wacht op de komst |an pleegdochter Barta en haar geliefde Weender. Zie <www.dds.nl/~ljcoster/jlennep/ voorouders/hu nnen2 ,html> HET VAKGEBIED DOOR DE JAREN HEEN (7) Door de ogen van het tijdschrift ge zien blijkt ons vakgebied de afgelopen halve eeuw zeker springlevend. Het is uiteraard veranderd, aan de ene kant meer verbreed doordat samenwerking en soms integratie met andere vakge bieden heeft plaatsgevonden; en aan de andere kant ontstaat juist door die ver breding weer meer specialisatie omdat ieder van ons het steeds moeilijker krijgt het gehele veld te overzien en ge neigd zal zijn zich meer te richten op bepaalde onderdelen die onze belang stelling en tijd volledig in beslag ne men. Onder de brede noemer van GIS en geo-informatiekunde komen veel disciplines elkaar tegen en daar kan de geodeet een grote rol spelen. Je hoort en leest daartoe veel oproepen van vooraanstaande vakgenoten. We moe ten die kansen dan natuurlijk wel aan grijpen. Daar lees ik momenteel nog wat minder over! Het onderscheid tussen de geodeet (gericht op data-inwinning) en de lcarto- graaf (gericht op data-visualisatie) zal meer en meer vervagen. Aan nadere sa menwerking valt niet ontkomen. Er gaan toch al zoveel stemmen op dat met de tegenwoordige GlS-mogelijkhe- den het een fluitje van een cent is om POKKE 5UKKE gegevens in te winnen, te bewerken en te verrijken, en dan ook nog mooie kaarten te kunnen maken. Kijkt u maar eens op internet wat voor aanbod daar tegenwoordig al beschikbaar is. Op on ze website //www.geodesia.nl, en ook el ders, kunt u genoeg adressen vinden. Laten we ook niet vergeten om in dit geheel onze elementaire kern, geo detische plaatsbepaling op, boven en in de aarde, op zijn juiste waarde te blij ven schatten. Ik hoop dat in de komen de eeuw het vak van de geodesie mag blijven groeien en bloeien. Hopelijk zal het tijdschrift daar steeds de getuige van mogen zijn. Bij de 100e jaargang moeten onze opvolgers daar maar over berichten. Ik verwacht niet dat we dat dan nog in papieren vorm zullen mee maken. Trends zetten zich immers li neair voort... (einde) VERDIEPEN zicw Iki DE LANDAAEETkrUKiOE N06. 'ETS GEODESIA 1999-12

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 33