eisen een belangrijke TOEKOMSTVISIE VANUIT HET BEDRIJFSLEVEN Jos Anneveld, algemeen directeur Fugro-Inpark BV De mogelijkheden voor de geo detische beroepsgroep om zich in de Nederlandse samenleving te profileren zijn uitstekend en, voor zover te overzien, is dit structureel. De Europese economische omstandighe den worden steeds stabieler. De menta liteit en het geld zijn aanwezig om de kwaliteit van het bestaan structureel te verhogen. En voor ons geodeten is de ruimtelijke component, verbonden aan een aantal aspecten van de kwaliteit van het bestaan, van groot belang, want dat levert ons werk op. Grootschalige en kleinschalige ba sisbestanden worden dagelijkse ge bruiksgoederen. Zij zijn als nauwkeuri ge en actuele basisproducten voor ve lerlei toepassingen beschikbaar. Door de toegenomen technische mogelijkhe den, maar ook door de toegenomen be hoeften van zelfbewuste en uitermate kritische burgers aan een precieze be schrijving van de schaarse grond, zul len de nauwkeurigheidseisen aanzien lijk hoger worden. De bestanden wor den eenvoudig met behulp van meta-informatiesystemen toegankelijk via websites. Als bestanden werkelijk actueel zijn, heeft distributie via websi tes competitieve voordelen ten opzich te van andere distributievormen. Be taling voor het gebruik van de website geschiedt met uw creditcard. De over heid, als min of meer monopolistisch aanbieder van de basisbestanden, zal door een toezichthoudend orgaan wor den gestimuleerd tot een terughou dend prijsbeleid. De technologieën voor gegevens- inwinning en -bijhouding ontwikkelen zich snel en gunstig, zowel in de bete kenis van precisie en betrouwbaarheid als in prijstechnische zin. Nieuwe, effi ciënte technieken vinden hun toepas sing, vaak in aanvulling op en samen hang met andere technieken, met als doel om actuele, betrouwbare en volle dige gegevens te leveren tegen een rede lijke prijs. De nieuwe technieken brengen vaak hoge investeringen met zich mee. Voor een redelijke terugverdientijd is maximale inzet van de technieken no dig met een groot volume aan opdrach ten, vaak internationaal. Voeg daarbij het economisch belang van een slanke, beleidsgerichte overheid, dan zal het duidelijk zijn dat uitvoerende werk zaamheden als gegevensinwinning en - bijhouding over een aantal jaren voor het overgrote deel door het bedrijfs leven zullen plaatsvinden. De geodeten die zich bezighouden met gegevens inwinning en -bijhouding, moeten in staat zijn 'fabrieksmatig' te denken, ge richt op kostenbeperking, kwaliteit en technologische innovatie, waar nuttig. Aan deze aspecten, in onderlinge sa menhang, moet in de opleidingen aan dacht worden gegeven. Onze techni sche opleidingen kunnen de vereiste kennis en mentaliteit bijbrengen, zij het dat aanpassingen nodig zijn. De geo-informatievoorziening ont wikkelt zich vanuit sterk gesegmen teerde marktbehoeften, waarbij op ba sis van de grootschalige en kleinschali ge basisbestanden diverse toepassingen kunnen worden aangeboden. Denkt u bij die toepassingen onder andere aan ondersteuning voor de oplossing voor de grote maatschappelijke problemen met een ruimtelijke component waar mee Nederland worstelt: de verkeers problematiek met zijn gevolgen voor wegen- en spoorweginfrastructuur, Schiphol, het milieu, de behoefte aan woningbouw en ondergronds bouwen. Bij de besluitvorming hierover is veel verrijkte geo-informatie nodig en die kan met een belangrijke inbreng vanuit ons vakgebied worden geleverd. Bij die verrijking kunt u denken aan diverse alfanumerieke gegevens, maar ook bij voorbeeld aan virtual reality. Ook de kennis van onze geodetische grondge bruikdiscipline komt hierbij goed van pas. De vragen komen vaak van over- heidszijde, vaak ook vanuit bedrijven. Afhankelijk van de complexiteit van die vragen en de gegevensbronnen voor de geo-informatie zal aanbieding van de geo-informatie door overheid dan wel bedrijfsleven plaatsvinden. De geo-informatievoorziening wordt geïntegreerd met zoveel verschillende disciplines dat het haast onmogelijk wordt om vanuit functioneel oogpunt nog van een specifiek geodetisch vak gebied te spreken. De gemeenschappe lijke geodetische band lijkt eerder te liggen in de informatie- en communica tietechnologische aspecten van de geo- informatievoorziening dan in de toe passingen. Hiertoe worden wereldwijd standaard ICT-, GIS- en internetproduc- ten ontwikkeld, die worden aangepast aan klantspecifieke vragen. Naast bij brengen van marktbesef, eist de ont wikkeling van geodetische ICT-metho- den en -technieken een belangrijke plaats in de opleidingen. Geen van bei de krijgt naar mijn mening momenteel voldoende aandacht. De geodeten die in de geo-informa tievoorziening actief zijn, zullen vooral vanuit de sterk wisselende behoeften van hun klanten moeten denken en vanuit deze invalshoek moeten weten welke geodetische technologieën per geval optimaal inzetbaar zijn. Voor ver dere nuancering en verfijning van deze casuïstische denktrant is het nodig dat degenen die actief zijn in de geo-infor matievoorziening in hecht onderling contact blijven staan; continue profes sionele ontwikkeling is van groot be lang. De geschetste ontwikkelingen in de geo-informatievoorziening zijn gunstig voor ons geodeten: het is immers beter om met basisbestanden en standaard producten diensten en producten te ontwikkelen voor veel verschillende klanten dan, zoals vroeger, werkzaam te zijn vanuit een eng niche-specialis me met een geringe, vaak weinig koop krachtige vraag. GEODESIA 1999-12

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 34