A ste spreker met de woorden: "Als u nog wat over GIS wilt leren, bent u te laat". Veel van de speciale GIS-tech- nieken zijn nu standaard-IT. De bete kenis van de informatie wordt daaren tegen essentieel. In plaats van de geodeet kunnen bovendien veel men sen die informatie inwinnen, die voor hun toepassing relevant is. De op bouw van het AHN toont aan dat met nieuwe technologie en hoogwaardige kennis in korte tijd een hoogwaardig landsdekkend bestand kan worden op gebouwd met een zeer beperkte groep mensen. Geodeten moeten zich dus volgens Molenaar meer verdiepen in het oplossen van het probleem, in plaats van het probleem zo snel moge lijk te vertalen naar de technieken die ze beheersen. Door de inwinning te bezien vanuit de context van het ge bruik blijft onze rol nier beperkt tot Tijdens het 20e Geodesia-congres te Utrecht werden dit jaar voor het eerst ook buiten het Beatrixgebouw GPS-de- monstaties gegeven door GeoMETIUS bv. Hiertoe vonden wij twee jonge enthousiaste geodesiestudenten van de Hogeschool van Utrecht bereid dit 'veldwerk' te verrichten. Steven de Bruin en Jan Berends doen op het moment een afstudeeropdracht over DARC-RTK bij ComMETIUS bv te Leiderdorp. Zij doen een onderzoek naar 'broadcasted' GPS-correcties (cm-nauwkeurigheid) via FM Radio, het zo genaamde DARC-RTK. Ondanks hun drukke werkzaam heden konden ze gelukkig drie dagen vrij maken om Trimble RTK te demonstreren. Dat het met onze toekomstige geodeten wel goed zit, ge tuigt deze foto. Beide heren gaan zo op in hun vak, dat zij zich niet laten afleiden door hun omgeving. Geconcen treerd én precies blijven de landmeters hun werk doen. Hieruit blijkt wel dat het vak geodesie zeer boeiend is, zeker met de huidige GPS-meetinstrumenten. die van dataleverancier. We moeten dan wel de veiligheid van de techniek durven verlaten voor de onveiligheid van een vaag gebied. Hoe gaan de klanten met onze producten om? De donderdag logenstrafte het (voor)oordeel dat geodeti sche sprekers zo duf fijn als een waterpasstaat en zo leven dig als een kadsteen. Waren de eerste twee verhalen van Peter van Deventer en Klaas van der Hoek nog van een vertrouwde degelijkheid, Zacharias Klaasse wist met een afstandelijke humor het maatschappelijk belang van letter lijke en figuurlijke I ondergrondse beperkingen over te brengen. Na de lunch werd dit gevolgd door een qua vorm gewaagde en geslaagde presentatie van Marc van de Ven en Berry van Houten. Zij lieten hun klant letterlijk aan het woord, waarbij de zaal volop meeleefde met het moei lijke bestaan van onze afnemer, die in weer en wind zijn wensen duidelijk mop maken. Gelukkig lieten de Gelderse geodeten hem niet) in de kou staan. Tenslotte sloot Hiddo Velsink de rij op deze dag met een verhaal vol passie over wat hem na aan het hart lag. Dit alles werd nog eens op supersnelle wijze aan elkaar gepraat door Dick van de Velde. Hij wist iedereen, inclusief de zaal, met vaderlijke gemoedelijkheid op zijn gemak te stellen. Deze perfor mance wist hij tijdens de veiling ten bate van "Artsen zonder grenzen" aanj het einde van de middag zelfs nog te overtreffen. Het was trouwens nog niet zo eenvoudig om de zaal binnen te komen. Aan de djeur werd ik streng toegesproken door de assistente van professor Maatman. Gisteren had de zaal niet voldoende opgejet naar de mening van professor Maat man, dus vandaag zouden we overhoord worden, was haar belofte. Hoewel ik ejrg uitkeek naar deze overhoring, is het er helaas niet van gekomen. Peter van Deventer van Grontmij Geogroep vroeg zich af "GIS: wat wil de klant nu van ons?". Zijn presentatie zat doortimmerd, zelfs dichtgetimmerd, in elkaar. Het logi sche verhaal duldde weinig tegenspraak. De belangrijkste boodschap was: heljp de klant, door de werkelijke vraag achter de geodetische/technische vraag te zoeken. Dit werd toegelicht met een verwijzing naar één van de nieuwste pro grammaatjes van Bill Gates: GIS voor een tientje. Na de dynamische videovisualisaties sloot hij af met de geruststel lende conclusies: er liggen genoeg kansen. Klaas van der Hoek begon met het rechtzetten van een mis verstand in het programmaboek: hij was niet slechts vijfen twintig dagen, maaf al zo'n vijfentwintig jaar in dienst bij het Kadaster. Na deze geruststellende mededeling volgde een gedegen verhaaj over de vernieuwing van de kadastrale kaart. Hij wist dit product een juiste plaats te geven: ver wacht van deze veijnieuwing niet dezelfde verbetering als van een hermeting, het betreft slechts een kartografische af stemming (een goeq leesbaar plaatje) en het veldwerk heeft tenslotte nog steeds^ altijd gelijk. Alleen als de klant het wil GEODESIA Donderdag 28 oktober 9

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 11