- en het betaalt - zal het Kadaster de kadastrale kaart op hetzelfde metrische niveau brengen als het veldwerk. De presentatie van Zacharias Klaasse ontlokte Dick van de Velde de uit spraak "dat iemand zoiets dufs toch zo leuk weet te brengen". Maar het ver haal was niet alleen zeer begrijpelijk en met de nodige humor gebracht, het stelde ook een groot maatschappelijk vraagstuk aan de orde. Want hoe kan het bestaan dat de overheid besluiten oplegt, die het vrij gebruik van onroe rend goed sterk beperken, zonder dat deze besluiten in de praktijk voor haar onderdanen te ontdekken zijn? En hoe kan het dat spannende informatie die bij diezelfde overheid bekend is, zoals de plaats van bommen en granaten en van vieze olietanks, niet ontsloten wordt? Ik vraag mij af, als dit een an dere beroepsgroep overkomt, of zij dit niet in de Telegraaf publiceren (schan daal, schandaal) in plaats van in Geo- desia. Van de miljoenen beperkingen is slechts een fractie vastgelegd in de Openbare Registers. Voor de rest moet je maar langs bij gemeente, pro vincie, waterschap en een handvol de partementen. Klaasse vroeg zich af of de overheid zich misschien schaamde voor al deze beperkingen, en ze daar om maar niet registreerde. Hij sloot zijn betoog af met een aangepaste ver sie van een bekend gezegde: 'wat niet weet, maar wel deert'. In de introductie van de volgende sprekers, Marc van de Ven en Berry van Houten van de Provincie Gelder land, zegt Dick van de Velde: "er is maar één ding dat telt, en dat is het gelijk van de klant". In hun show voor twee heren, pc en video laten Mare en Berry deze klant (Rob geheten) uitge breid aan het woord. Elke informatie- wens die Rob heeft, met wapperende haren en flapperende kaart, staande op de dijk, kan met de Gelderse Ruimte lijke Informatie Infrastructuur beant woord worden. Een hoopvol perspec tief voor de klant! Om dit te bereiken zijn data en techniek geen beperkende factoren meer. Het is wel nodig om de juiste kennis en mentaliteit te heb ben: durf aan jezelf te twijfelen, durf 'niet te weten', experimenteer en han del snel. Want: de klant heeft altijd ge lijk. Hiddo Velsink sluit de rij. Vol liefde en vanuit het hart spreekt hij over zijn geliefde vak, zijn goede Hogeschool en zijn fantastische studenten. Vanuit het hart van de geode sie, geometrie registratie innovatie, neemt hij ons mee op wat uitstapjes naar de buitenwijken landinrichting, ci viele techniek en waardebepaling. Zoals stadshart en bui tenwijk elkaar nodig Jiebben, zo kunnen ook de geodesie en de aanpalende vakgebieden niet zonder elkaar. En hoewel deze relatie soms moeilijk is, versaag niet en doe er wat mee! Landmeten kan toch iedereen?! Vrijdag 29 oktober De derde dag van het congres behandelde het thema 'Landmeten kan toch iedereen'. Of, om met de woorden van de dagvoorzitter Jitske de Jong te spreken: "Zijn geo deten nog wel nodig? Kan het omgaan met data niet wor den overgelaten aan informatici?" Ad Graafland gaat ip zijn lezing hierop in. Na projecten als SOAG, integrale concepten en GFO, die prima boeken- kastproducten blijken te hebben opgeleverd, lijkt het met de ontwikkeling vap de integrale geo-informatievoorzie- ning nu eindelijk ménens te worden. Maar waar blijft nu de geodeet? Zonder eeji 'trekleer' blijft integratie van geo-in- forma ticvoorziening een utopie. Graafland pleit voor een ander afstudeerprofjel, meer geo-informatievoorziening en meer coördinator/rpanager, voor de geodeet. Op een plei dooi uit de zaal voor een gezamenlijk optrekken van 'Delft' en 'Utrecht', kartografen en geodeten, antwoordt de inlei der dat dit hem uit |iet hart gegrepen is. Hij doet een appèl om de discussie op 'gang te brengen. We hebben niet veel tijd, want over vijf jaar wil de burger gewoon via internet zijn bouwvergunning aanvragen. De geodeet heeft kansen de trekker van de geo-informatievoorziening te zijn, maar dan moeten we nu yel de discussie starten. Vervolgens ont staat een discussie over de tijd - drie, vijf of negen jaar die we nog hebben om het een en ander te realiseren. Van de Ruit besluit deze discussie met de stelling dat het veran deringsproces gerelateerd is aan de leeftijd van de gemeen teambtenaren. Na yertrek van de 'babyboomers' kan het wellicht sneller. Een interessante stelling, maar of de baby boomer het daar ook mee eens is De tweede lezing !op deze vrijdag wordt verzorgd door Bianca Janssen, de enige vrouwelijke inleider op dit con gres. Dit is voor de! dagvoorzitter aanleiding vrouwen op te roepen zich te melden voor de studie geodesie. Mevrouw Janssen gaat nader in op de thema's 'grenzen tussen werk processen vervageh' en 'Landmeten kan toch iedereen'. Aan de hand van voor velen aansprekende en herkenbare voorbeelden als files en aantal wegstroken is de conclusie dat vervagende grenzen tussen werkprocessen weer nieuwe grenzen doen ontstaan. De afdeling Topografische Geo-in- formatie van de Meetkundige Dienst heeft gekozen voor een organische verandering. Nee, dit is geen typefout, zoals ik eerst dacht, maar dit betekent een natuurlijke verande ring in plaats van éen grote reorganisatie. Uiteindelijk leidt een organische vejrandering toch ook tot een organisato rische verandering? De conclusie van mevrouw Janssen is 11 GEODESIA 2000-1

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 13