t' dat iedereen onder alle omstandighe den kan landmeten. Gelukkig voor veel geodeten voegt ze hieraan toe 'mits opgeleid tot landmeter'. Van de Meetkundige Dienst naar de WOZ is deze dag een kleine stap. Arjan van de Ruit laat ons in zijn le zing zien wat de stand van zaken is in de ontwikkeling van een GIS-WOZ. In januari 2000 viert de Wet WOZ zijn vijfde verjaardag. Uit de moeite die gemeenten er nog steeds mee heb ben, zou je kunnen afleiden dat de WOZ nog niet volwassen is. Wel is er een groei van een projectmatige naar een meer procesmatige aanpak. Er groeit iets moois. Je moet er bijna van huilen, volgens Van de Ruit. Hij ziet in het WOZ-traject een grote rol voor de geodeet. De geodeet is sterk ge wend samen te werken. Er is echter wel een bottleneck. Er zijn te weinig geodeten. Of zijn uitnodiging om voor een sollicitatiegesprek naar de stand van KAFI/Arcadis te komen tot meer geodeten heeft geleid? De con clusie van Van de Ruit is dat er nog veel te doen is, digitaal kaartmateriaal onmisbaar is en geodeten een sterke rol moeten claimen. In de lezing van Arjen Broens gaan we als geodeten grensoverschrijdend me ten. Hij vergelijkt de positie van de maatvoerder in de bouw met de rol van de geodeet. Zijn conclusie is dat geodeten vaak praktische vaardighe den tekortkomen, die een maatvoer der wèl heeft. Als voorbeeld noemt hij de 'stickertechniek' bij het bepalen van een vrije standplaats. Geodeten opleiden in het toepassen van simpel heid? In de bouw is het realiseren van het bouwproces belangrijker dan maatvoering. De maatvoerder zal zich moeten aanpassen aan de meetcultuur en de geodeet moet zich aanpassen aan de bouwcultuur. De geodeet zal in het algemeen meer rekening moeten hou den met wat onze gebruikers met onze producten doen. Niet diep, maar breed. De geodeet als brug naar pro cesbeheersing met kennis van andere disciplines. De laatste lezing op dit congres, zelfs de laatste in dit millennium, wordt verzorgd door Henri Dekker. Zonder toepassing geen landmeten. Via een wereldreis over Polerj, Bulgarije, Letland, Honduras en nog enkele andere landerj komt Dekker met ons tot de conclu sie dat we als geodeten moeten letten op de maatschappe lijke context van ons werk. Nederlandse landmeters zijn goed opgeleid, misschien wel te goed. Zijn oproep is: kom met vakkennis en met met vooroordelen. Voor zo'n we reldreis heb je, denk ik, naast vakkennis ook kennis nodig van vertrek- en aankomsttijden van treinen, vliegtuigen en andere vormen van vervoer. Of deze kennis ook opgeno men moet worden in het functieprofiel van de geodeet, werd niet duidelijk. Zelfs de ingeleverde plaatjes voor deze presentatie kwamen van ver, Kirgizië, maar hadden hier niet onder geleden. Bianca Janssen ontvangt de publieksprijs van het Geodesia- congres 1999 voor haar lezing 'Over de grenzen van vandaag', namens het bestuur van de Stichting Geodesia uitgereikt door IJsbrand van der Bent. De indruk van de dagvoorzitter is dat we deze dag positief kunnen afsluiten. Geodeten zijn trots op hun vak. Er is veel in beweging, maar de markt, de klant, bepaalt uiteindelijk wat de geodeet doet.Ze roept op tot een diep en urgent na denken over de uitdaging van het vak naar de jeugd. Meer dan tot nu toe moeien we samenwerken met andere disci plines. Dan alleen kunnen we als geodeten nog lang aan het werk blijven, aldus mevrouw De Jong. Het partnerprogramma Na de openingswoojden van de voorzitter van de Stichting Geodesia, P. van der Molen, werden de partners van de deelnemers van het cjongres gevraagd nog even te blijven en naar de woorden 'jan professor Maatman te luisteren. Gaandeweg sloeg de|schrik om het hart van de leden van de commissie die het partnerprogramma had samengesteld. De professor maakt^ de aanwezigen duidelijk dat landme ten maar heel betrekkelijk is en dat men zijn of haar tijd be ter kan gebruiken door aan het partnerprogramma deel te nemen. Gezien de grootte van de locaties die op woensdag bezocht zouden worden, leek dat de organisatie niet zo'n goed plan. Gelukkig|gaven de heren geen gehoor aan de op roep en konden de [partners (allen vrouwen) het Beatrix- theater verlaten om die dag in de stad Utrecht door te bren gen. 13 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 15