A GEODESIA 20O0-I Tijdens de wandeling, die dwars door het winkelcentrum Hoog Catharijne, langs de grachten naar Atelier Mol en naar de Sterrenwacht Sonnenborch voerde, werden bekenden hartelijk be groet. Nadat de groep in tweeën was gesplitst, gingen de beide groepen ge scheiden verder naar de locaties die be zocht zouden worden. In Atelier Mol werd de groep ontvangen door een viertal kunstenaars die iets van hun werk demonstreerden. Er was keus uit vier technieken: speksteen snijden, boetseren, zeefdrukken op textiel en versieren van kaarten door middel van zeefdruk. Na uitleg over hoe om te gaan met de materialen mocht men zelf aan de slag. Iedereen kon een schort aantrekken en zich creatief uit leven. In de korte tijd die ter beschik king stond, zijn soms onvermoede ta lenten aangeboord. Bij de Sterren wacht Sonnenborch werden de dames opgewacht door enthousiaste vrijwilli gers die vertelden over de onmetelijke grootheid van het heelal. In de oude collegezaal werden getallen en groot heden genoemd waar een mens zich klein bij voelt. Tijdens de rondleiding door de Sterrenwacht werd uitleg ge geven over de werking van de kijkers die waren opgesteld. Bij gebrek aan sterren op een zonnige herfstdag was de grote sterrenkijker nu gericht op een kerktoren. Om de beurt mocht men een kijkje nemen. De groepen troffen elkaar weer in het oude stadskasteel Oudaen. Ervaringen werden uitgewisseld, terwijl men ge noot van een voortreffelijke lunch. Na de maaltijd werd van locatie gewisseld. Rond halfvijf moest er flink de pas worden ingezet om op tijd te kunnen zijn voor de bussen die een groot aan tal van de deelnemers naar de feest avond zouden brengen. Op donderdag stond de bus om half- tien gereed om naar Aalsmeer te ver trekken. Op het laatste moment kon den de dames nog mee, die opgehou den waren door de files rond Utrecht. Deze bijdrage over het Geodesia- congres 1999 is gezamenlijk geschreven door: Karien Ris, Theo Scheele, Wim Kamp horst, Frank Kense- laar, Irwin van Hunen en Helen Vonk. Tot ieders blijdschap waren er voor ons geen fileproble men. Aangekomen jfij de tv-studio's van joop van de Ende werden wij verwelkomd met koffie met cake. Drie gidsen brachten ons naar kleed- en schminckruimten. Wij zagen opgeslagen decorstukken, rekwisieten en de opnamestu dio's. Er werd ons gezegd dat, mocht een beroemde tv-per- soonlijkheid langskomen tijdens de rondleiding, wij ons dan gerust mochten omdraaien om de ster te bewonderen. Alleen Willibrord Fréquin kwam langs met een grote bos rode rozen De opzet van ShojvBizCity is sinds kort veranderd. Er wordt een avondvullend programma aangeboden met di ner, show en de mogelijkheid om na de voorstelling in één van de vele bars optlredens van artiesten mee te maken. De rondleiding ging langs de diverse restaurants en bars die daar te bezoeken zijn. Ook het theater met negenhonderd stoelen werd aangedaan. De lunch stond geréed bij aankomst op Fort Aalsmeer. Het Fort, een onderdeellvan de Stelling van Amsterdam, wordt gebruikt als oefenterrein van de brandweer en de bedrijfs hulpverlening. In dé afgelopen jaren is het veranderd van een onooglijk betopnen complex tot een goed gerestau reerd geheel. Door middel van videobeelden werd ons over deze restauratiewerkzaamheden verteld en ook over de be tekenis van de Stelling als verdediging van de stad Amster dam. Onder leiding van gidsen bezochten wij de diverse ruimten. Daar worcjlen allerlei situaties die bij brand kun nen ontstaan, realistisch nagespeeld en geoefend. Vanwege ons bezoek werd er deze dag niet geoefend. Wij waren ook één van de laatste gfoepen die een rondleiding zou krijgen. Er zijn zoveel aanvragen om de gebouwen te gebruiken, dat men eigenlijk geen! dag kan missen. De restauratiewerk zaamheden zijn nog steeds niet klaar. Het gebouw moet zo veel mogelijk in de originele staat blijven, terwijl het ook optimaal gebruikt moet kunnen worden als oefenterrein. Waar brandweermannen zijn, is ook brand. Een kans om een brandje te blussen zullen zij niet snel voorbij laten gaan en dan ook nog met ruim vijftig toeschouwsters... Zij heb ben ons laten zien poe gevaarlijk het is om een brandende pan met olie te blussen met water. Ook de werking van ver schillende blusapparaten werd getoond. Na de demonstra tie was iedereen diep onder de indruk. Ons werd ook op het hart gedrukt brandmelders in huis aan te brengen. Al met al was het heel leerzaam. 15

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 17