A Informatie- en communicatietechnologie: instrument in de waardebepaling Opzetten van een informatiesysteem voor het monitoren van landhervorming en landgebruik in Estland cadastre, information and communication technology, valuation kadaster, informatie en communicatietechnologie, waardebepaling In Centraal-Europa wordt, met onder andere aanzien lijke steun van de West-Europese belastingbetalers in de vorm van EU PHARE-programma's, hard gewerkt aan de overstap van de centraal geleide planeconomie naar een vrije markteconomie. Binnen dit hele conglomeraat aan ingrijpende hervormingen, waarbij, en daar mogen de ogen beslist niet voor gesloten blijven, de zwakkeren in de samenleving (ouderen, weduwen, ongeschoolden) het minst lijken te profiteren, is landhervorming essen tieel. Het eerste en belangrijkste doel van de landhervor ming is om grote delen van het land over te dragen naar particulier eigendom. In Estland worden daarbij de rechten van de oorspronkelijke landeigenaren dan wel hun nazaten gerespecteerd. Een tweede doel is om een doelmatiger gebruik van de grond te bewerkstellingen. Volgens moderne inzichten is een be langrijke vooiwaarde voor de gezonde economische ontwikkeling van een land de aanwezigheid van een vrije grondmarkt. Een eerste vereiste hier voor is de beschikbaarheid van be trouwbare informatie over eigendom, gebruik en waarde van het binnen de staatsgrenzen liggende onroerend goed. Binnen een EU PHARE-programma is van september 1997 tot februari 1999 in Estland een project uitge voerd onder de titel: Opzetten van een informatiesysteem voor het monitoren van landhervorming en landgebruik in Estland. Het oogmerk van dit project was om bij te dragen aan het ter be schikking komen van betrouwbare on- roerend-goedinformatie. De nadruk lag vooral op het ontwerpen van ade quate informatiesystemen om de ge compliceerde gegevensstromen te stroomlijnen, die nodig zijn voor een dr. ir. M. J. P. M. hemmens, universitair docent GIS Technologie, TU Delft. rechtvaardige waardebepaling. De omvang van het project bedroeg meer dan twaalfhonderd mensdagen en omvatte een budget van ruim een half miljoen gulden. De project groep bestond, naast de auteur als projectleider, uit de onderdirecteur van het Kadaster tevens hoofd van het taxa tiebureau, vier lij-specialisten en een informaticadocent. Daarnaast werd ter ondersteuning zowel technisch als administratief personeel ingehuurd op tijdelijke basis. Het Estlandse Kadaster Het Kadaster vormt onderdeel van een grotere dienst: Riigi Maa-amet (Rijks Gronddienst). Naast het houden van het Kadaster is deze dienst belast met het coördineren van het grondbeleid, het prganiseren en beheren van de waardebe paling van onroerend goed, en het organiseren en uitvoeren van geodetische werkzaamheden. Riigi Maa-amet bundelt dus taken die in Nederland worden uitgevoerd door meer dere instanties: h|t Kadaster, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Topografische Dienst en de Waar- Estland De republiek Estland heeft een oppervlakte die 1,5 maal zo groot is dan Nederland, er wonen 1,5 miljoen mensen, waarvan ca. 30 in de hoofdstad Tallinn. De bevolkings dichtheid is 34 inwoners per vierkante kilometer. Het land is opgesplitst in 15 provincies en 254 gemeenten. Over zee ligt Helsinki slecrts 85 km van Tallinn veiwijderd. Samen met Letland en Litouwen vormt Estland de Baltische staten. Deze aanduiding veronderstelt een eenheid, die er in werke lijkheid niet is. Hun geschiedenis en cultuur zijn heel ver schillend. Qua taal en cultuur zijn de Esten nauw verwant aan de Finnen; de beide talen lijken op elkaar zoals het Nederlands op het Duits lijkt. Estland, Letland en Litou wen zijn in West Europa relatief onbekende landen en wor den regelmatig qoor elkaar gehaald. De drie landen lopen ongeveer van nobrd naar zuid. Wanneer men hun namen alfabetisch-lexicografisch rangschikt, dan heeft men het ver loop van noord naar zuid. 17 GEODESIA 2000-1 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 19