I deringskamer. De Openbare Registers zijn niet onder gebracht bij deze Dienst; het Kadaster valt onder het Mi nisterie van Milieu, en de Openbare Registers onder het Ministerie van Justitie. Het hoofdkantoor is gevestigd in Tallinn. Daarnaast heeft elk van de vijftien provincies een lokaal kantoor. Veel (landmeetkundig) werk wordt uitbe steed aan bedrijven. Voordat het project van start ging, had er een ingrijpende reorganisatie binnen de gehele dienst plaatsgevonden. De organisatorische aspecten bij het op zetten van het informatiesysteem konden daarmee buiten beschouwing worden gelaten. Eén van de kerntaken van het taxatiebureau, dat onderdeel vormt van het Kadaster, is om de gemeenten van informatie te voorzien op grond waarvan zij de waardebepaling van individuele percelen kunnen uitvoeren. Het bureau benoemt ook de taxateurs. Grondbelasting Grondbelasting, in Estland in 1993 geïntroduceerd, is niet alleen een financieel instrument, maar ook een instrument in het proces van landhervorming en van het doelmatiger gebruiken van land. Zo zullen eigenaren die niet de intentie hebben om hun land productief te gebruiken, worden aan gemoedigd tot verkoop over te gaan wanneer zij over hun eigendommen belasting moeten betalen, terwijl daar wei nig of geen inkomsten tegenover staan. Daarnaast kan be lasting ook een productief gebruik van de grond stimu leren, vooral wanneer de productiecapaciteit wordt belast. Grondbelasting in Estland dient daarmee de volgende doelen: heffen van gelden ten behoeve van het uitvoeren van overheidstaken; Fig. 1. Overzichtskaart van Estland. De meeste transacties vinden plaats in en rond Tallinn (30%), Pdrnu (11%) en Tartu (8%). 213 deel van de grondwaarde van de transacties heeft betrekking op Tallinn en om geving De gemid delde grondprijs is hier vijf keer zo hoog (ca. f 15,- per vierkante meter) dan elders. Fig. 2. Huidige gegevensstroom vette pijlen) van overdrachtsakten. De registratie in de Openbare Registers en het Kadaster vindt plaats langs twee gescheiden wegen. vermijden van ondoelmatig gebruik en productiviteitsverlies van grond; ondersteunen van het vestigen van een vrije markt economie. De waardebepaling van de onge veer 400.000 onroerend-goedobjecten vindt plaats op basis van de grond waarde. Bebouwde en onbebouwde percelen gelegen in dezelfde waardezo- ne zijn volgens deze taxatiemethodiek evenveel waard. Deze keuze berust op de eenvoud van de procedure. In de toekomst zal vermoedelijk worden overgestapt op een onroerend-goed- belasting die weliswaar complexer is, maar ook als rechtvaardiger wordt gezien. Bij de waardebepaling wordt in stedelijke gebieden de marktwaarde gehanteerd. Voor landbouwgrond speelt, naast de marktwaarde, de (po tentiële) productiefactor een belang rijke rol. Vooral grondsoort is een bepalende productiviteitsfactor. Daar om heeft Riigi Maa-amet een uitge breid bodemkarteringsproject opge start, waaraan nog steeds wordt ge werkt. De waarde van grond wordt ook bepaald door van overheidswege opgelegde restricties, zoals de ligging in een natuurgebied. De te betalen grondbelasting is naast de grondwaar de ook afhankelijk van individuele omstandigheden. Zo krijgen gepensio neerden, wegens hun karige staatsin- komen, een reductie. Met deze en vele andere randvoorwaarden diende reke ning te worden gehouden in het ontwerpproces. Transport van over- drachtsgegevens Een sleutelfiguur binnen de onroe- rend-goedmarkt vormt de notaris. Bij hem komen verkoper en koper bij el kaar. Voor de inschrijving van de akte in de Openbare Registers (Title Book) dient de koper zelf te zorgen (fig. 2). i mum 18 GEODES1A Doelen Waardebepaling J Notary j|H| Buyer FINLAND j-ohja Espoo Helsinki (Helsingfors) °Tammisaari Hanko Finse Viru-Jaa< Kardla JViarjamaa jGdovfi J<allasje Peipaimeer ESTLAND Virtsu Parnu Viljandig RUSSISCHE FEDERATIE Abja-Paluo. Rüjiena Qolf van Riga Smiltene AIQksne LETLAND Bezva

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 20