A K Er is geen direct transport van gege vens tussen de Openbare Registers en het Kadaster. Fig. 3. Door Riigi Maa- amet gewenste gegevensstroom vette pijlen) van overdrachtsakten, waarbij de schakel van de gemeenten, die als onhandig wordt ervaren, is verdwenen. Fig. 4. Efficiënte gegevens stroom vette pij len). Notarissen verzorgen de akten, zich baserend op informatie af komstig uit het Kadaster. De akten worden geregis treerd in de Open bare Registers, terwijl de essentiële gegevens in het Kadaster worden opgeslagen. Overdrachtsakten en huurcontracten vormen primaire bronnen. Daartoe zijn koppelingen nodig met de Open bare Registers en de onroerend-goed- makelaars. Niet alle akte-informatie is van belang voor het Kadaster. Daar naast is informatie nodig, die niet in de akten aanwezig is. Sommige van deze gegevens zijn geheel of gedeelte lijk bij de notarissen bekend, zoals de Staat van de gebouwen alsmede de ver- ivantschapsgraad tussen de partijen. Deze laatste informatie is nodig om te kunnen bepalen of de overdrachtsom reëel is. Om dit type informatie via de notarissen te verwerven, is binnen het project een trans actiecertificaat ontworpen. Ook voor makelaars is een dergelijk certificaat ontwikkeld. Door gebruik te maken van internet kunnen notaris en makelaar de database van achter hun bureau vullen. Toegang tot de database via internet door onbevoegden wordt voorkomen door 'Fire- wall'-technologie. Daarnaast is informatie nodig over het landgebruik. In het gebouwenregister (Building Register) wordt informatie verzameld over het type en de kwaliteit van gebouwen. Daar deze gegevens de grondwaarde kun nen beïnvloeden eii zeker ook nodig zijn wanneer men overgaat naar een onroerend-goedbelastingstelsel, is hun gebruik essentieel. In het bosregister (Forest Register) wordt onder meer informatie bijgehouden over de produc tiecapaciteit van bossen. Slechts een beperkt deel van de gege vens is in digitale bestanden opgesla gen. Zo is 40 van de gegevens van de naar schatting 600.000 gebouwen in digitale vorm. Wil men gebruikma ken van de andere gegevens, zal men ze handmatig via het toetsenbord moeten invoeren. Daarnaast zijn de gegevens verre van compleet. Zo is 45% van de gebouwen niet geregis treerd. Voorts zijn de ontsluitingssleutels vaak niet iden tiek. Veelal wordt het adres gebruikt als sleutel. In de prak tijk blijkt dat gebouwen in verschillende bestanden niet de zelfde adressen hebben. De oorzaken van deze discrepantie zijn onder andere dat straten verschillende namen dragen in verschillende bestanden en gebouwen op straathoeken meerduidige adressen kunnen hebben. Informatiesystemen Om de doelen te Verwezenlijken zijn twee systemen ont wikkeld: gemeentelijk waarderingssysteem (Municipality Infor mation System: MIS); waardebepalings- en overdrachtssysteem (Valuation and Transaction Information Sytem: VTIS). In het vervolg zullen we de twee systemen kort beschrijven. MIS De taxatie van de waarde van de afzonderlijke percelen vindt plaats op gemeentelijk niveau. Om de perceelsgewijze waardebepaling te ondersteunen is het MIS ontwikkeld. Voorafgaand aan de ontwikkeling is een uitgebreid behoef te-onderzoek uitgevoerd onder gemeenten. Vooral de klei- Overeenkomstig de wet hebben ge- meenten een voorkeursrecht. Wan neer een eigenaar besluit grond te ver kopen aan een derde, kan de gemeente waarin de grond is gelegen, tot aan schaf daarvan overgaan, wanneer zij bereid is de bedongen prijs te betalen. Om het voorkeursrecht uit te kunnen oefenen, krijgt de betreffende gemeen te een kopie van de notaris. Binnen tien dagen moet de gemeente een ko pie van de akte naar het betreffende provinciale Kadasterkantoor sturen voor registratie. Akten leggen dus een lange weg af, voordat zij het Kadaster bereiken. Er treden vertragingen op van één tot twee maanden. Daarnaast wordt ongeveer een kwart van de over drachten niet gemeld door de nieuwe rechthebbende bij de Openbare Regis ters. Het gemeentelijke voorkeurs recht wil men gaan afschaffen. De schakel van de gemeente kan daarmee worden verwijderd (fig. 3). Ons voor stel om de gegevensstroom volgens het driehoeksmodel (fig. 4) te laten verlo pen, ondervond weliswaar sympathie, maar werd toch van de hand gewezen. In een land waar het gehele kadastrale registratiesysteem nagenoeg van de grond af moet worden opgebouwd, heeft men andere zorgen aan het hoofd. Gegevensstromen Voor de waardebepaling is een veel heid aan feitelijke gegevens nodig over het te taxeren object, zoals grondge bruik, waarde in het economische ver keer, huurwaarde, beperkingen, op pervlakte, landbouwkundig produc tiepotentieel en ligging. Deze gegevens worden geregistreerd - lang niet altijd op reguliere basis door een verschei denheid aan overheidsinstanties. De gecompliceerde gegevensstroom die nodig is om de verspreide gegevens te kunnen integreren, is schematisch weergegeven in fig. 5. recht wil men gaan afschaffen. De schakel van de gemeente kan daarmee worden verwijderd (fig. 3). Ons voor stel om de gegevensstroom volgens het driehoeksmodel (fig. 4) te laten verlo pen, ondervond weliswaar sympathie, maar werd toch van de hand gewezen. In een land waar het gehele kadastrale registratiesysteem nagenoeg van de grond af moet worden opgebouwd, heeft men andere zorgen aan het 19 GEODESIA 2000-1 Seller Title Book Cadastre Seller Notary Cadastre Title Book

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 21