technologie. Voorts is zo goed moge lijk gebruikgemaakt van commercieel verkrijgbare softwarepakketten. Als derde punt hebben we geanticipeerd op de voortschrijdende computerise ring van de samenleving en als gevolg daarvan de toenemende beschikbaar heid van overheids- en andere gege vens in digitale vorm. Informatiesystemen worden gebruikt door mensen. Bij de binnen het pro ject ontwikkelde systemen moeten de gegevens vaak handmatig worden in gevoerd. Voorts moet men in staat worden gesteld om de gewenste infor matie aan het systeem te onttrekken op een eenvoudige, intuïtieve manier. Daarom is veel aandacht besteed aan de gebruikersvriendelijkheid van de systemen en zijn de toekomstige ge bruikers van begin af aan bij ontwerp en bouw betrokken. Bovendien moe ten degenen aan wie de informatie wordt verstrekt, erop kunnen vertrou wen dat de kwaliteit van de informatie voldoet aan hoge normen. Betrouwba re informatie is sterk afhankelijk van de kwaliteit van de invoergegevens. Daarom dienen fouten tijdens het in- voerproces zoveel mogelijk te worden voorkomen. De eerste en meest voor de hand liggende oplossing hiertoe is om niet meer gegevens in te voeren dan strikt noodzakelijk is. Er is een sterke neiging om klakkeloos alle be schikbare gegevens in een database op te slaan, zonder kritische afweging van het nut ervan. Juist in verband met de kwaliteit is gestreefd naar sterke afpa ling van de in te voeren gegevens. Ook is zeer veel aandacht besteed om de volgorde van gegevensinvoer volgens een natuurlijk werkproces te laten ver lopen. Fouten gemaakt tijdens de in voer worden ook gediagnostiseerd Gezicht op Tallinn, de hoofdstad van Estland. door het systeem zelf. Hierbij wordt stelselmatig gebruikge maakt van de correlatie tussen gegevens en het afbakenen van realistische waarcjebereiken van invoerparameters. Bij het opzetten vanl een kadastraal systeem is het voor de transparantie en bijhouding belangrijk om de gegevens structuur dusdanig cjp te zetten, dat de objecten (percelen) strikt gescheiden wprden van de subjecten (de rechtheb benden) (fig. 6). De relatie tussen beide dient te worden aangegeven met eenj aparte relatietabel. Het heeft veel in spanning gekost om belanghebbenden te overtuigen van de noodzaak van deze sfructuur. Succesvol resultaat In januari en februari 1999 zijn zowel MIS als VTIS suc cesvol getest. Voor vertegenwoordigers van een twintigtal gemeenten zijn twëedaagse trainingscursussen verzorgd. Tekortkomingen zijb gesignaleerd en merendeels opgelost. Met VTIS is recentelijk een uitvoerige analyse van de on- roerend-goedmarkt uitgevoerd voor heel het land over de eerste helft 1999 en de resultaten zijn gepubliceerd in een brochure. Het blijktt dat publieke organisaties, taxateurs, analisten alsook het grote publiek (bij monde van de me dia) vertrouwen hebben in de gepresenteerde cijfers. Door de invoering van VTIS zijn de gegevensinwinning- en ver werking aanzienlijk verbeterd. Gelet op de veelheid aan problemen van zeer diverse aard, zag het eerste halfjaar van het project er somber uit. Toch stemt het uiteindelijke resultaat zeer tot tevredenheid. Uit de opgedane ervarjngen kunnen enkele vuistregels voor succesvolle afronding worden afgeleid: ga uit van het beginsel dat elk probleem een unieke op lossing vergt. He( wiel moet telkens opnieuw worden uit gevonden; maak gebruik var) de eeuwenoude didactische truc, waar bij - ondanks allje sturing - mensen het gevoel krijgen dat ze het zelf hebben uitgevonden; de taak die moet; worden uitgevoerd, vindt plaats in een maatschappelijke context. Probeer de cultuur te door gronden en de historie te begrijpen. Neem daartoe ook de moeite om enig begrip van de taal te verwerven; not copying of but coping with. Thuisland-syndroom Dit laatste - not cdpying of but coping with - behoeft eni ge uitleg. Consultants uit West-Europa maken vaak de fout om de thuissituatie als mal te gebruiken om een Centraal- Europees probleem op te lossen. Ik heb dit in eerdere publicaties wel omschreven als het 'Thuisland Syndroom'. Het is een vorm yan miskenning van de feitelijke proble matiek. Centraal-Europese problemen kan men niet sim pelweg oplossen djror het kopiëren van westerse systemen. Ook is het oplossen in essentie geen technisch probleem. De informatie- en communicatietechnologie bijvoorbeeld is in Estland zeer goed ontwikkeld. Het is daarom een val kuil om de situatie van je eigen land steeds als referentie te nemen. GEODESIA 2000-1

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 23