Een beurs vol ESRl-producten. van Utrecht. 'Ruimtelijke ontwikke lingen in Nederland in de 21e eeuw' was de titel van zijn toespraak. Het college ruimtelijke ordening maakte duidelijk hoe belangrijk die ordening voor ons dichtbevolkte land wel is, en ook dat er in Nederland meer wordt gebouwd in afwijking van streek- en bestemmingsplannen dan in overeen stemming daarmee. Prof. Ottens nam een flinke aanloop en ging veertig jaar terug om zo achtereenvolgens de eerste tot en met de vierde nota RO in beeld te brengen, gevolgd door de 'vierde nota extra'. Zo kregen we een beeld van de zegeningen van de Vinex-loca- ties en andere door het kabinet-Kok bedachte plannen. En ook een idee waar het naartoe zou kunnen gaan straks bij de vijfde nota. En dat is inte ressant, want daar wordt geo-informa- tie bij gebruikt. Met GIS kunnen con sequenties van verschillende plannen beter zichtbaar worden gemaakt en tegen elkaar worden afgewogen. Dat is wel van belang, omdat steeds meer belangrijkste posities in een organisa tie (de echte spin in het web?). ESRI heeft daar al een leuke naam voor be dacht: GIO (Geographic Information Officer). Bert Vermeij, business consultant van ESRI Nederland, droeg het vuur van Camarata verder Nederland in en ver telde over de inzet van GIS in de bv Nederland. Hij noemde als voorbeel den de organisatie van vrachtvervoer door een transportbedrijf aanleg van telefoonnetwerken en de ondersteu ning met GIS bij de Maaswerken in Limburg. GIS heeft de laatste jaren bewezen dat daarmee bedrijfsproces sen veel efficiënter kunnen worden uitgevoerd. Ook het leefmilieu kan winnen bij toepassing van GIS. Een voorbeeld van de ontwikkeling in de Amerikaanse auto industrie moet u weten: binnen afzienbare tijd rijdt ieder een daar in een auto waarin voortdurend alle functies wor den doorgemeten. Bij een dreigende calamiteit krijgt de be stuurder op zijn dashboard een waarschuwing naar de gara ge te gaan en op zijn scherm verschijnt een kaartje met een routebeschrijving naar de dichtstbijzijnde dealer. Mocht de auto helemaal niet meer kunnen rijden, dan kan ook de dealer op zijn scherm zien waar hij de auto moet ophalen. Interessant wordt de toepassing van GIS op internet, waar op bijvoorbeeld de site van de Gouden Gids is voorzien van geografische informatie waardoor je kunt zien hoe je bij een gezocht adres kunt komen. Provincie- en gemeentebestu ren zullen via internet inspraakmogelijkheden organiseren, en belanghebbenden via dat medium wensen en wijzigings voorstellen in concept streek- en bestemmingsplannen la ten indienen. Bert liet via zijn beeldscherm zien hoe leuk het is met GIS te werken en de meeste dingen deden het ook Vies en vol Voor een wetenschappelijke onderbouwing van de ruimte lijke ontwikkeling in de toekomst was een echte hoogleraar aangetrokken: prof. dr. Henk Ottens, van de Universiteit Rijkswaterstaat 'clubs' zich met de ruimtelijke orde- demonstreert ning bemoeien. In die veelvoud van systeem vaak tegengestelde meningen blijken er', er ook overeenkomsten te zijn: de meeste Nederlanders vinden Neder land vies en vol, maar zijn toch erg te vreden dat ze er wonen. Elk wat wils Er was op de GIS-conferentie alles aan gedaan om het iedereen naar de zin te maken. Op meerdere locaties konden lezingen worden gevolgd, waarin re cent ontwikkelde systemen en pro gramma's werden belicht. Eén van de Verbetering van interessantste items daarin was het in- de waterkering. ternetverhaal, waar vergaande ontwik- 24 2000-1 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 26