Zorg voor natuur ontwikkeling (foto Van Slounl Ramakers). Wat zal het mooi worden langs de Maas. GIV zorgt ervoor dat het beleidsplan wordt uitgevoerd en dat de verant woordelijkheden daar worden gelegd waar ze thuishoren: op de werkvloer. Er wordt hier niet vanuit een ivoren toren geregeerd. Digitale inspraak Jeroen Overbeek, GIS-coördinator had de mooie taak: laten zien hoe leuk GIS wel is. Hij is betrokken bij het maken van analyses. Hoe moet een stuk Maas worden ingericht als je alle wensen mee laat wegen. Maken van alternatieve plannen die na elke in spraakronde weer worden aangepast, is leuk werk als je daarbij GIS ge bruikt. De inspraak wordt digitaal ondersteund. Er worden plannen ge maakt (met alternatieven) die op kaartjes zijn weergegeven; die zijn op de gemeentehuizen en op internet te bekijken. De burgers kunnen daarop reageren en via internet vragen stellen. Op de eerste digitale informatiever strekking kwam nogal kritiek in de pers. Er was zo veel informatie aange boden, dat de burgers erin verdronken en dat had niets te njiaken met hoogwater. Er zal nu meer structuur worden aangebracht in de aan te bieden informa tie, bijvoorbeeld die!informatie aanbieden waarin mensen direct geïnteresseerd zijn. Een boer wil andere dingen we ten dan een watersporter. De geografische informatie van het (beperkte) gebied waarvoor men belangstelling heeft, zal ook op passend schaalniveau moeten worden getoond. In de volgende inspraakronde zal dat allemaal worden uit geprobeerd. Jeroen heeft wat kaartjes gemaakt waarin de gevolgen van enkele plannen zichtbaar zijn gemaakt. Een stroomsnel- heidskaartje (zie p. j8) laat zien hoe het water stroomt (of stilstaat) als de overstromingssituatie van eenmaal per 250 jaar zich voordoet. Ipen tweede kaartje geeft aan hoe veilig de thans verhoogde (raden zullen zijn bij die waterstand en een derde kaartje gééft weer hoe de ecologische situatie aan weerszijden van del Maas er uitziet als de bulldozer zijn werk heeft gedaan opa natuurvriendelijke oevers aan te leg gen. Maar de fraaiste presentatie bestaat uit een simulatie- vlucht boven een stuk van de Maas, waardoor je als het ware vanuit een laagvliegend vliegtuig de aangepaste Maas en de stroken aan weerszijden daarvan driedimensionaal kunt bewonderen. $oms komt men zo tot de ontdekking dat een bepaald onryerp er minder fraai uitziet dan het was bedoeld, en dan wofdt het weer aangepast. Het kan niet ander^, of het moet op deze manier erg mooi (en veilig) worden daar in Limburg. De GIV-deskundigen kunnen daaraan eep belangrijke bijdrage leveren. Als we aan het eind van de (lag vanuit de (ivoren) Rijkswaterstaats- toren naar buiten kijken, zien we nog net de zon ondergaan over Maastricht (en1 de Maas); het einde van een lange dag. En wat gaat er veel GIS in zo'n dag. Summary ESRI Netherlands and the geo information The author visited ESRI Netherlands and also two of their participants: the Waterboard Zeeuwse Eilanden in Goes and the co-ordinated project De Maaswerken in Maastricht. He describes how geo information found its way in these big projects. 29 GEODESIA 2000-1

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 31