Eerste resultaten Diane-project VERSLAG De petjes verhullen hun kinderogen, de T-shirts komen tot hun knieën en de burgemeester komt nauwelijks bo ven het lawaai uit als op vrijdag 19 no vember 1999 in Utrecht het Diane- project wordt gepresenteerd. Het Diane-project werd ontwikkeld door de Hogeschool Holland in sa menwerking met de Educatieve Facul teit Amsterdam en het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap. Mede mogelijk gemaakt door de Topografi sche Dienst, bood De Internet Atlas Nederland, afgekort Diane, leerlingen van de twee hoogste groepen van het basisonderwijs en de twee laagste klas sen van het middelbaar onderwijs een bijzondere aardrijkskundeles. Het doel van het project, waar driehon derd scholen aan meededen, was de kinderen bewust te maken van hun ei gen omgeving, in combinatie met het werken met internettechnologie. Het leuke daarvan was, volgens een docent uit Rotterdam, de ontdekking dat internet in het onderwijs niet alleen bruikbaar is om informatie te down loaden, maar ook om eigen gegevens te uploaden. Vóór de zomer kregen de leerkrachten een uitgebreid projectpakket met een topografische kaart van de vierkante kilometer waar zij wonen, kleurpotlo den, fotorolletjes, een handleiding, werkbladen en een instructie-cd-rom om de gegevens op de website te kun nen plaatsen. De opdracht die de kin deren meekregen, was te onderzoeken hoe leefbaar hun omgeving was. Daar voor kreeg iedere klas een vierkante kilometer in de buurt van hun school toegewezen. Aan de hand van inter views met bewoners, een inventarisatie van voorzieningen en foto's van din gen die voor verbetering vatbaar zijn, gaven ze hun mening over hun vier kante kilometer. De gegevens die ze hebben verzameld, worden opgeno men in de digitale atlas, een complete topografische kaart van Nederland die moet gaan fungeren als bruikbare in formatiebron voor het toekomstige onderwijs. Karien Ris, freelance redacteur. De middag werd)geopend door Nico Juist, projectleider van de internet-atjas. Vervolgens werd een video vertoond van minister Pronk; prima idee voor alle uitgenodigde hoogwaardigheidsbekleders die tijdens een symposium niet komen opdagen. Hoewel Pronk de kinderen op een heel persoonlijke manier aansprak, verslapte de aandacht al snel. Maar daar bracht de rockband verandering in met de yell: dit is de internet-ailas doe mee! Het bleef rumoerig, ook tij dens de interactieve presentatie door de kinderen die soms lekker kort door de bocht hun commentaar gaven op hun leefomgeving. "Ah er geen speelruimte is, gaan de grote kinderen zich venjelen. Dan komt er vandalisme en crimi naliteit", liet een meisje uit de achtste groep weten. De paneldiscussie die daarop volgde, werd gevoerd door een panel van deskundigen en beleidsmakers, onder wie N. P. M. Schoof, burgemeester van de gemeente Alphen aan den Rijn, H. Smit, burgemeester van Medemblik, mr. Pieter van Vollenhoven en mr. ing. B. C. Kok, directeur van de Ravi. Marjoke Roorda van de VPRO las vragen van kinderen voor en vroeg de deskundigen om commentaar. Maar ook hier vormde ruim drie kwartier stilzitten een behoorlijk probleein. De meeste kinderen waren dan ook blij toen ze mochten beginnen met het presenteren van de projectresultaten. £e legden maar al te graag uit hoe ze de prachtige maquettes hadden gemaakt en wat ze precies hadden onderzocht. Met tekeningen, foto's, maquettes en soms zelfs met antiek gereedschap brachten de kinderen van de twaalf geselecteerde scholen hun omgeving in beeld. Bij de prijsuitreiking in de grote zaal leefde de aandacht weer op. De derde jarijs, de atlas van de cd-rom van Wolters Noordhoff, werd uitgereikt aan het Klein Seminarie uit Hoogstraten, België. De tweede prijs, een digitale camera, ging naar de Tarissing uit Oudehaske en de eerste prijs werd overhandigd kan de Burgemeester W. A. Storkschool uit Dwingeloo. De kinderen van de Storkschool renden massaal naar het podium om de prijs in ontvangst te ne men. Gevraagd naar de reacties gaf een docent uit Houten aan dat het project yoornamelijk veel werk had gekost. Aan de andere kant moest hij toegeven dat je wel direct nut ziet van je werkzaamheden. "Je laat de kinderen echt zelf iets ontdekken. En het is leuk te zien hoe kinderen aankijken tegen de leefbaarheid van Nederland". Hun handen vol speculaas wisten Angelo van de Ruit en Robin Schram van het IVKO in Amsterdam hun ervaringen over het project krachtig te formuleren: "Het was grappig om te doen, maar je moet wel overal geweest zijn. We hebben de benen uit ons lijf gelopen pm overal te zijn. Dat was minder leuk". 31 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 33