A CLGE is een afkorting voor Comité de Liaison des Géomètres-Européens. De CLGE kent leden en waarnemers, respectievelijk met en zonder stem recht. Leden zijn personen, gedele geerd door de meerderheid van de geodetische beroepswereld van een lidstaat van de Europese Unie. Elke lidstaat is gerechtigd twee gedelegeer den af te vaardigen. Voor Nederland zijn dit Jos Anneveld, namens de geza menlijke geodetische verenigingen en - sinds kort als opvolger van Akos Urban - Mark Wijngaarde namens de Vereniging van Nederlandse Bedrij ven in de Geodesie. Waarnemers zijn door niet-lidstaten, gelegen in Europa, gedelegeerd. Verder kunnen derden, bijvoorbeeld potentiële CLGE-leden of waarne mers, deskundigen of verwante profes sionele organisaties worden uitgeno digd deel te nemen aan activiteiten van de CLGE. Doelstellingen van de CLGE zijn: behartiging van de belangen van de geodetische beroepsgroep naar de Europese Unie, met name op het gebied van erkenning door de EU van vereiste kwalificaties voor geo deten; promotie van de geodesie en bevor dering van de ontwikkeling ervan in Europa; bevordering van onderlinge erken ning tussen de lidstaten van geodeti sche kwalificaties; stimuleren van harmonisatie van geodetische opleidingen en kwalifi caties; assistentie bij nationale problemen, waar nuttig, nodig en gevraagd. Op 29 en 30 oktober 1999 vond een algemene ledenvergadering van de CLGE plaats in Wenen. Daar waren vertegenwoordigers aanwezig van alle EU-lidstaten, van Noorwegen, Zwit serland, Estland, Hongarije, Polen, Slowakije en Tsjechië, en van de Euro- gi, de Geometers van Europa (de vrije beroepsbeoefenaren in de geodesie), EGOS (de Europese vereniging van mbo'ers in de geodesie), Ceplis (de vrije beroepsbeoefenaren in het alge meen) en Cerco (de vereniging van to pografische diensten). De voortgang van de vier rapporten die momenteel door CLGE-werkgroe- pen worden opgesteld, was niet groot. Het betreft hier rapporten over: de Europese markten voor geodeti sche diensten, met omzet en verde ling naar overheid en bedrijfsleven (Market Report); harmonisatie van eigendomsregis tratie in Europa (Property Report); harmonisatie van kwaliteit van geo detische diensten (Quality Report); harmonisatie van geodetische oplei dingen (Core syllabus; Education). Zoals eerder gemeld, vindt de Neder landse delegatie met name de ontwik keling naar harmonisatie van kwali teitseisen en van geodetische opleidin gen van belang. Hiervoor bestaat ook steun vanuit de directoraten-generaal van de Europese Unie. Daarnaast zijn er nogal wat leden van het Europees Parlement, die zich sterk maken voor de harmonisatie van opleidingen. De voortgang met betrekking tot het rap port over de core-syllabus is het grootst. Het is de bedoeling van de CLGE daarover in het voorjaar van 2000 een voor eenieder toegankelijke workshop te organiseren, bij voorkeur in Nederland. Opnieuw wil ik benadrukken dat stu denten van harte worden uitgenodigd om hun bijdrage aan deze rapporten te leveren (wellicht als onderdeel van een stage of afstudeeropdracht). Er zijn fondsen beschikbaar ter bestrijding van de kosten. De Nederlandse CLGE-gedelegeerden zien minder in acties om de eigen domsregistratie te harmoniseren, om dat het directe nut van een dergelijke complexe en kostbare operatie veel discussie zal vergen, niet in het minst met de Kadasters zelf. De CLGE is tezamen met de Geome ters van Europa gevraagd om haar in breng voor de geodetische paragraaf van de GATS-onderhandelingen (Ge neral Agreement on Trade and Servi ces). Het is de bedoeling dat in 2000 een nieuwe GATS-overeenkomst tot stand komt. Vooralsnog bestaat die in breng uit de opsomming van de vol gende obstakels voor een vrije wereld handel: verplichte inschakeling van een loca le sponsoronderneming in een aan tal landen, wat in een aantal gevallen corruptiebevorderend werkt en dus met name ten nadele van het ont vangende land; in sommige landen zijn kaarten ge heime documenten. Ook fotogram- metrische opnamen en uitwerking van deze gegevens zijn soms geheim en voorbehouden aan bepaalde on dernemingen; verschil in reguleringen met betrek king tot geodetische standaarden; verschil in eisen voor geodetische beroepsbeoefenaren; onduidelijke belastingen; de schaalgrootte van internationaal aanbestede projecten is in veel lan den groot; verschillende modellen voor eigen dom van ondernemingen. Wanneer u nog punten toegevoegd wilt zien, is het verzoek deze te melden bij Jos Anneveld of Mark Wijngaarde. Naast de besprekingen over de com municatie tussen CLGE en haar om geving en de voortgang van de rappor ten zijn de algemene vergaderingen nuttig, omdat je nog eens wat hoort. Zo bracht de Italiaanse gedelegeerde naar voren dat er fondsen bestaan waaruit landmeetkundige werkzaam heden voor archeologische opgravin gen door studenten kunnen worden bekostigd. Voor meer informatie: de heer Gianfranco Morocutti, fax 00 39 472 83 61 18, e-mail: morocutti@ tin.it. Voor uw vragen, suggesties of op merkingen kunt u altijd terecht bij de twee Nederlandse CLGE-gedelegeer den Mark Wijngaarde, Hansa Luft- bild, telefoon (020) 648 04 60, e-mail: mrwijngaarde@compuserve.com, en Jos Anneveld, Fugro-Inpark bv, tele foon (070) 317 07 03, e-mail: j.anne- veld@fugro-inpark.nl. Verdere informatie over de CLGE is te vinden op de CLGE website: www. europa.eu.int/comm/dgl 5/en/peo- ple/qualif/clgeen.htm. Wij hopen nader van u te horen! Jos Anneveld 40 2000-1 CLGE-bijeenkomst oktober 1999 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 42