A TU Delft Auteur: Denis Guedj. Vertaling: José Rijnaarts en Stanneke Wagenaar. Ver krijgbaar in de reguliere boekhandel. ISBN 90 351 2070 1prijs f49,50. Op 10 december 1999 was het twee honderd jaar geleden dat in een inter nationaal gezelschap de meter als stan daardlengtemaat werd gepresenteerd. Het is dan ook niet toevallig dat bijna tweehonderd jaar later onlangs bij uit geverij Bert Bakker de Nederlandse vertaling verscheen van het Franstalige boek 'La Mésure du Monde', geschre ven door de Franse schrijver Denis Guedj en wel met de ondertitel 'De Meridiaan'. In dit boek worden in ro manvorm de lotgevallen beschreven van twee Franse geodeten. Dit zijn Jean Baptiste Delambre en Pierre Méchain. Het boek begint met de be schrijving van het vertrek van twee rij tuigen uit Parijs. Daar nemen zij af scheid van vrouw en kinderen. In het ene rijtuig bevindt zich Delambre met een assistent. Zij begeven zich naar Duinkerken. In het andere rijtuig zit Méchain, eveneens vergezeld van een assistent. De laatsten begeven zich naar Barcelona in Spanje. Beiden heb ben de noodzakelijke instrumenten bij zich, waaronder voor de ploeg van Méchain twee repetitiecirkels. Zij heb ben de opdracht gekregen de afstand tussen Duinkerken en Barcelona te be rekenen door middel van een te meten net van driehoeken en hier en daar een te meten basis alsmede enkele breedte bepalingen. Genoemde lijn ligt onge veer ter plaatse van anderhalve lengte graad ten oosten van Greenwich. Waarom deze eerste meting van een gedeelte van een lengtegraad met daar aan verbonden een der eerste gemeten driehoeksnetten van Europa? In het boek wordt beschreven dat de nieuwe Franse regering die aantrad na de Franse revolutie zich mede ten doel had gesteld wat orde te scheppen in de meer dan achthonderd in Frankrijk in gebruik zijnde verschillende lengte- en oppervlaktematen, gewichten en in houdsmaten. Door nieuwe meeteen- heden vast te stellen, waaronder ook een nieuwe lengtemaat als de meter, wilde men een nieuw metriek stelsel invoeren. Deze nieuwe lengtemaat werd vastgesteld op één/veertigmil- joenste deel van de omtrek van de aar de. Maar wanneer men de nieuwe lengte-eenheid op deze manier wil de finiëren, moet men wel weten hoe groot de omtrek van de aarde is. Van daar de bijzondere opdracht aan De lambre en Méchain. In Parijs spreken zij af elkaar in de plaats Rodez in Zuid-Frankrijk weer te ontmoeten. In deze plaats is er dan gelegenheid om de metingen en berekeningen op el kaar af te stemmen en het karwei af te ronden. Maar het werk gaat, zoals uit het boek zal blijken, niet van een leien dakje: Delambre krijgt vaak heimwee naar Parijs. Méchain verliest het ver trouwen in zijn uitgevoerde metingen en berekingen (dus in eigen kunnen), en wordt ziek. Daarbij is de politieke toestand in Frankrijk volslagen onsta biel. Weliswaar is Koning Lodewijk XVI bij het begin van de metingen nog steeds aan de macht, maar zijn macht is als gevolg van de revolutie wel erg ingeperkt. De regeringswisselingen in Parijs, de doorgaande revolutie op het platte land en de ziekte van Méchain be moeilijken de voortgang van de metin gen. Maar Delambre en Méchain krij gen ook te maken met andere moei lijkheden, die de lezers, wanneer zij in het verleden hebben gewerkt aan grote meetkundige grondslagen of omvang rijke andere metingen hebben uitge voerd, wel zullen herkennen. Het zijn problemen gedurende het reizen, de slechte weersomstandigheden en het bergachtige landschap (Méchain moet de Pyreneeën passeren). Daarbij kwa men ook nog de moeilijke bereikbaar heid van de opstelpunten en de slechte zichtbaarheid van de signalen. Toch kunnen we in het boek lezen dat het uiteindelijk beiden met behulp van de jonge Franse landmeter Francois Ara- go wel gelukt de eindresultaten van de metingen en berekeningen te voltooi en en aan een internationale commis sie aan te bieden. Deze commissie controleert alle berekeningen en breedtebepalingen, 'bekrachtigt daar na de nieuwe basiseenheid van het me trieke stelsel voor de ogen van de hele wereld', stuurt vervolgens het eind resultaat naar de Assemblee Nationale, zodat de nieuwe lengte-eenheid (de meter) na aanbieding van een platina- standaardmeter kan worden vastge steld. Het is een zeer interessant boek voor landmeters en andere belangstellenden die interesse hebben in de geschiedenis van de geodesie, maar ook voor diege nen die er plezier aan hebben om thuis met een auto-atlas door Frankrijk te reizen of geïnteresseerd zijn in de ge schiedenis van Frankrijk. J. H. Holsbrink De afstudeerscripties van de TU Delft, afdeling Geodesie, zijn te ver krijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publica ties zijn ook aan te vragen via: www. geo.tudelft.nl/bibliotheek. Leendert Dorst (Afstudeerdatum: 26-11-1999) De Koninklijke Sterrenwacht van Bel gië bezit een supergeleidende zwaarte- 41 GEODESIA 2000-I PUBLICATIES De meting van de wereld SCRIPTIES Huidige en aanvullende analyses voor data uit een supergeleiden de zwaartekrachtmeter in de voornaamste getijdenband

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 43