Van start! Posters worden nog uit de verpakking gehaald, lampen opgehangen en som mige stands liggen vol met piep schuim. Het is tien uur, op de eerste ochtend van het Geodesia-congres 1999, en er hangt een gezonde span ning in de Utrechtse Jaarbeurs. Het twintigste Geodesia-congres draagt de titel 'Geodesie zonder gren zen', iets dat - gezien het aantal deel nemers veel mensen aansprak. Of is het contact met vakgenoten de belang rijkste reden om het tweejaarlijkse eve nement te bezoeken? Voor deelneem ster Ilse de Roij, medewerker vastgoed bij de gemeente Moerdijk, in ieder ge val wél. "Ik ben er vooral om mensen te zien, die je lange tijd niet gezien hebt", vertelt ze onomwonden. "Daar voor komt toch iedereen?". Ook Hei di Deijkers, consultant bij Isis Bene lux, is in de eerste plaats gekomen om collega's te ontmoeten. Leon Vankan van V&S Survey Landmeet- en Adviesbureau daarentegen is naar Utrecht gekomen voor de vakbeurs, én voor de lezingen. Dan treft hij het, want het driedaagse programma biedt een uitgebreide vak beurs en zit boordevol gevarieerde le zingen. Zodra het merendeel van de aanwezigen een kop koffie heeft ge dronken, loodst een accordeonspeler ze de grote zaal in. Vervolgens opent de voorzitter van de Stichting Geode- sia, Paul van der Molen, het congres met een vrolijke noot "de exposanten hebben weer hun best gedaan", direct gevolgd door het minder positieve be richt dat hij ditmaal voor het laatst in de functie van voorzitter op het con gres aanwezig zal zijn. Per 1 januari 2000 draagt hij de functie over aan Theo Houterman. Zijn reactie: "Ik voel me zeer vereerd dat ik het voor zitterschap mag overnemen. Toen ik gevraagd werd, had ik er precies tien minuten voor nodig om na te denken. Ik zal er vanaf volgend jaar met vol en thousiasme aan beginnen". Van der Molen merkt op dat de kleu rige, met landkaarten bedekte vrou wenbeelden, gemaakt door de Belgi sche kunstenaar Muikers, de volgende dag na de receptie geveild zullen worden. In zijn onver valste eigen stijl voegtjhij daaraan toe: "We hadden bedacht dat we dat het best ng de receptie konden doen. Dit om te zorgen dat u wat makkelijker biedt". De opbrengst van deze veiling komt tem goede aan Artsen zonder Grenzen, dit uiteraard in verband met de titel van het congres. En die titel was juist iets waar prof. dr. ir. B. D. Maatman, inge huurd acteur van een groot entertainmentbureau, zich later nogal over opwindt. In een quasi-wetenschappelijke mono loog stelt hij deze grenzeloosheid scherpzinnig aan de orde. "Er doet zich hier een zorgwekkend verschijnsel voor: uw vorige congres heette 'De geodeet meet horizonbreed'. Mijn vraag aan u is: hebt u de afgelopen jaren inderdaad horizonbreed gemeten en zo ja hoe breed was hij, en is hij dichterbij gekomen?! Dit congres heet 'Geodesie zonder grenzen'. Wilt u nou; echt beweren dat het vakgebied in de toekomst geen grenzlen meer zal hebben? Is dat niet een beetje hoogmoedig?". Hij vervolgt zijn psychoanalytische blik op de geodeet door de tragiek van het vakgebied te be lichten. "U voelt de j diepe innerlijke drang tot meten. Ik voel nu de prangende vraag in de zaal oprijzen: waarom? Waarom voelen wij pie onoverkomelijke zucht tot meten? Ik heb daar mijn gedachten over laten gaan en kwam tot een conclusie die bij menigeen hard zal aankomen. Want meten heeft helemaal geen zin!" Na deze ontluisterende introductie volgt direct een ver klaring. "Meten heefjt geen zin, maar vormt slechts een ma nier om de chaos in de wereld te beheersen. In feite is het een manier om de njioederschoot te beminnen en terug te keren naar haar die je het leven gaf. We hebben het natuur lijk niet voor niets oyer Moeder Aarde. En het is toch niet toevallig dat het meetpunt van Nederland ligt bij de Onze Lieve Vrouwekerk te Amersfoort?" Hard gelach stijgt op vanuit de zaal, totdat de spreker de dringende suggestie doet vooral niet naaij de lezingen te gaan. Zo raadt hij voor al de eerste lezing 'Is vliegtuig-laseraltimetrie wel zo een voudig als het lijkt?! ten stelligste af, want "vliegtuiglaser- altimetrie lijkt helenjtaal niet eenvoudig". Het is maar goed dat geen van de aanjvezige geodeten zijn raad om het part nerprogramma te yolgen serieus neemt. Ze hadden een heleboel interessante lezingen moeten missen. De grenzen tussen werkprocessen vervagen Na de opening door Van der Molen en Maatman kon de dagvoorzitter, Martjien Molenaar van het ITC, het lezin genprogramma starien. Na een korte introductie mocht Raymond Feron de reste rende luisteraars alsnog uitleggen dat vliegtuig-laseralti metrie dus niet zo ^envoudig is als het lijkt. De ervaringen van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat met de opbouw van hetj Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN) middels vliegtuig-laseraltimetrie hebben tot de conclusie geleid dat vliegtuig-laseraltimetrie te vroeg pro- ductierijp is verklaqrd. Door allerhande 'groeistuipen' is de kwaliteit van het AHN nu niet homogeen. Het concept 5 GEODESIA 2000-1 Vrouwenbeelden Woensdag 27 oktober

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 7