Troposfeer schatten Standaard-troposfeermodellen bestaan altijd uit de bovengenoemde vier com ponenten: natte en droge zenitvertra- ging en de twee daarmee corresponde rende mapping functies. Door de gro te fluctuaties in de hoeveelheid water damp is de natte zenitvertraging de zwakste schakel in deze modellen. De te bepalen hoogtecomponent wordt dus vooral hierdoor sterk beïnvloed. Omdat dit soort model-onvolkomen- heden voor middellange en lange ba sislijnen onacceptabel zijn wanneer de hoogste precisie wordt geëist, kwam het afgelopen decennium een metho de in opkomst voor VI.BI en GPS, die gebruikmaakt van 'zelfkaiibratie'. Bij deze methode wordt de natte zenitver traging uit de data zelf meegeschat, teiwijl voor de hydrostatische vertra ging (en mogelijk een deel van de nat te vertraging) een a priori model wordt aangenomen. Eén troposfeerparame- ter per station per tijdsinterval wordt op deze wijze bepaald. Dit is alleen mogelijk wanneer waarnemingen wor den gedaan naar satellieten onder ver schillende zenithoeken, zodat de tro- posferische vertraging scheidbaar is van de hoogtecomponent1). Door gaans zal dit mogelijk zijn. De prijs die moet worden betaald in deze methode is - in geval van een basislijn - de cor relatie tussen relatieve hoogte en rela tieve zenitvertraging. Bovendien is ook de relatieve ontvangerldokfout ge correleerd met zowel de relatieve hoogte als zenitvertraging. De mate waarin deze drie parameters zijn ge correleerd, is afhankelijk van de sprei ding van de zenithoeken. Een lage ele- Fig.3. Correlatie coëfficiënten tussen relatieve hoogte, troposfeer en ontvangerklokfout bij een homogene satellietverdeling over de hemelbol. Fig. 4. Netwerk van het AGRS.NL. vatie cut-off hoek zal gemiddeld een betere satellietconfigu ratie opleveren, de horrelatie verkleinen en de precisie ver beteren waarmee deze drie parameters kunnen worden ge schat. Fig. 3 illustreert dit voor het geval dat elk van de drie parameters geschat zou worden bij een homogene bedek king van de hemelbol met satellieten. Dat is een nogal theoretische veronderstelling, maar het illustreert het be lang van satellieten'op lage elevaties (vergelijk [9]). Ook is in te zien dat door het gebruik van nauwkeurige atoom klokken de precisid verder kan worden opgeschroefd, om dat dan niet steeds een onafhankelijke klokfout hoeft te worden geschat. De AGRS.NL-stations van Westerbork en Kootwijk (fig. 4) zijn momenteel met atoomklokken uit gerust. Andere foutenbronnen Met het gebruik van lage elevatiesatellieten komt helaas een groot aantal problemen om de hoek kijken. Ten eerste moeten de mapping functies nauwkeurig de zenithoek- afhankelijke variaties in de troposferische vertragingen be schrijven. Een fout in de mapping functies werkt door als systematische fout ijn de hoogtecomponent. Hetzelfde geldt voor de fasecentruihvariaties. Het fasecentrurn van een an tenne is geen uniek bepaald punt; waarnemingen dienen te worden gecorrigeerd afhankelijk van de zenithoek waaron der wordt waargenomen. Geodetische GPS-antennes die nen daarom eerst zorgvuldig te zijn gekalibreerd. Een an- tennekalibratiefout werkt door als een systematisch effect in de geschatte troposferische vertragingen en de hoogte oplossing [8]Een !ander gevaar van het gebruik van lage elevatiesatellieten is de grotere invloed van stationsafhanke- lijke foutenbronnen zoals 'multipath' en 'scattering' waar mee zorgvuldig moet worden omgegaan. De aanwezigheid van mogelijke zenithoek-afhankelijke foutenbronnen is te achterhalen door de zogenaamde cut-off test [4], waarbij relatieve troposferische vertragingen en hoogten worden geschat met dezelfde data maar met verschillende elevatie cut-off hoeken. Andere niet-specifiek zenithoek-af hankelijke foutenbronnen zijn 'at mospheric loading' [10], 'ocean loa ding' en getijden (loading is het effect van het rusten van een massa lucht/ water op de aardkorst). In de Vijfde Nauwkeurigheidswaterpassing zijn de ze effecten van invloed gebleken bij de dataverwerking met de Bernse GPS- programmatuur. Het weer voorspellen? De geschatte zenitvertraging vormt een bruikbaar signaal ten behoeve van de meteorologie [3]. Door de hydro statische vertraging van de totale ge schatte troposferische vertraging af te trekken wordt de natte vertraging verkregen ter plaatse van de GPS-stations. Met een formule op basis van de gemid delde temperatuur in de troposfeer is de natte vertraging 65 GEODESIA hoogte .-troposfeer troposfeer ;k) ok hoogte Wok 15 20 elevatie cut-off Voor GPS is dat so wieso het geval om dat ook ontvanger- klokfouten geschat moeten worden, waardoor dit een bij zonder geval is van een gevaarlijke cirkel.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 15