Bodemmeting op de Westerschelde EEN DAGJE... Een 'nat* Rijkswaterstacitsdcigje hydrography, data capture, profile hydrografie, gegevensinwinning, reportage Theo Scheele, redacteur. Het is nog nauwelijks licht geworden als de schippers en deskundigen van de Waterstaatsboten in Hansweert de steiger oplopen, waaraan een zestal geel/zwarte boten zijn afgemeerd. Elke boot heeft zijn eigen specifieke taak en met name de Wytvliet gaat op stap voor die bodemmeting. De twee schippers Wint Goedegebure (Wim 1) en Nico Brenter maken de boot ge reed om uit te varen. Surveyor Wim Klippel (Wim 2) start zijn meetappa ratuur op en tussendoor wordt er ook nog koffie gemaakt. Net landmetersHet duurt niet lang voordat de schipper aan de walradar meldt dat de Wytvliet naar buiten gaat voor meetwerkzaamheden tussen no. 49 en 53. De wal- begeleider weet dat; hij daarmee de boeinummers bedoelt en bevestigt de melding. Er is niets in de weg. Een paar minuten later draait de boot de haven uit en koerst naar het aangegeven gebied. Wim 2 heeft ondertussen de GPS-ontvanger opgestart om de positie van de boot te bepalen, zodat de berekeningen kunnen worden gemaakt voor de koers naar het meet- gebied, een vak ter grootte van enkele tientallen kilometers. Het is al de vierde keer dit jaar dat dit deel wordt gemeten. Het is een erg drukj stuk van de vaarroute waar de bodem heel snel verzandt. I De werkplek van Wim 2 ligt in het achterste deel van qe stuurhut vanwaar hij alle berekenin gen uitvoert die nodig zijn om de opmeting uit te voeren: volgorde van de te bieten tracks, geluidssnelheid, vaarsnel- heid, begin- en eindpunt van de tracks. Hij stuurt en diri geert het hele meetgebeuren. Hij houdt ook bij op welke plekken de meting wordt verstoord of onvoldoende resul taat geeft. Daar moeten ze dan een extra rondje draaien. Voor de haven van Hansweert vaart, midden op de Westerschelde, tussen grote containerschepen, binnen vaarders en recreatiezeilboten, een opvallend geel bootje, Met een constante snelheid van naar schatting 20 km per uur koerst het in een rechte lijn richting Vlissingen. Maar zover komt het niet. Na een paar kilometer keert het bootje met een scherpe zwaai 180 graden om en keert op zijn 'schreden' terug. Iets vergeten misschien? Integendeel, de boot had alles aan boord, inclusief drie man bediening en een Geodesia-verslaggever. De boot heet Wytvliet en heeft tot taak de bodem van de Westerschelde in kaart te brengenen die verandert elke dag. Het is de taak van de natte meetdien- sten van de regionale directies van de Rijkswaterstaat (niet de 'droge' Meet kundige Dienst dus) om die bodem in de gaten te houden en daarvan op elk gewenst moment en van elke plek ge gevens te kunnen leveren. Niet alleen voor haar eigen dienstonderdelen die belast zijn met het beheer en onder houd van die grillige rivier, maar hier bij de Directie Zeeland bijvoorbeeld ook voor de loodsen die de steeds gro tere schepen veilig van en naar Ant werpen moeten begeleiden. De Wytvliet trekt zijn baantjes. (Foto: Bert Hopmans.) GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 19