allerlei uitsteeksels. Om die precies zichtbaar te maken, is de boot Argus met een dregsysteem uitgerust, een ge lede buis met daarop twee zelfregistre- rende dieptesensoren en een echolood. Door de buis te laten zakken tot op het bovenste punt van het wrak, kan dat vervolgens als het ware worden af getast en nauwkeurig in kaart worden gebracht. Na het voorwerk van de Lo- dijcke en de Argus kan de opruiming beginnen. Dat is inmiddels een eind gevorderd. Eén van de laatste werk zaamheden was het lichten van een wrak vol met Singer-naaimachines. Die kunnen dus straks weer wat huis kamers sieren. moet. Verschillende keren bepaalt hij ook opnieuw de ge luidsnelheid en houdt in de gaten of de GPS-ontvanger zijn werk goed doet of steekjes laat vallen. Je bent dan wel steeds gespannen bezig en als je dan ook nog wordt lastiggevallen door een Geodesia-verslaggever, moet je wel extra goed opletten. We komen aan het eind van de laatste track die ik mee maak. Tussen de uitleg door klinkt nog eenmaal de op merking: "Ja Willem, dat was 'm". Dan draait de boot de haven in na daarvoor toestemming te hebben gevraagd aan de walradar. De transducer wordt zekerheidshalve wel even opgetrokken. Bedankt mannen, het was leuk en ik heb veel geleerd. De andere vaartuigen De andere schepen waren nog niet terug toen ik in Hans- weert weer aan wal stapte. Die waren nog op heel andere plaatsen bezig met hun gevarieerde dagtaken. Het zuster schip Houtvliet doet hetzelfde werk als de Wytvliet en is eveneens uitgerust met een multibeamsysteem. Het ms Lodijcke houdt zich bezig met de wrakkendetectie, het op sporen van wrakken die in de loop der jaren door onvoor ziene omstandigheden op de bodem van de Schelde terecht zijn gekomen. Omdat ze een gevaar kunnen vormen voor de scheepvaart, moeten ze worden opgespoord, in kaart ge bracht en zo mogelijk worden opgeruimd. De Lodijcke is met speciale apparatuur uitgerust om de wrakken met decimeter-nauwkeurigheid in kaart te brengen: een sonar- systeem, een magnetometer en het plaatsbepalingssysteem RTKOTF (Real Time Kinematic On The Fly). Daaraan is ook nog een onderwater-plaatsbepalingssysteem gekoppeld om de meetsensoren die ergens in het water hangen, exact te lokaliseren. Als aanvulling op het werk van de Lodijcke is het vaartuig Argus uitgerust om de opgespoorde wrakken nader te on derzoeken. Dc wrakken hebben vaak een grillige vorm, met Schipper Wim Goedegebure: wilt u wat naar stuur boord a. u. b. Ophouden met metendit geeft alleen maar verstoring. Het ms Kaloo houdt zich bezig met metingen ten behoeve van het onder houd en beheer van de infrastructuur en met name de onderwaterinspecties die daarvoor nodig zijn. Het vaartuig is daartoe voorzien van het, door de Rijkswaterstaat zelf ontwikkelde, lo dingssysteem RWSLOD. De gegevens worden gebruikt voor waterbouwkun dige werken, de bewaking van de oe vers, kusten en kunstwerken, de diep tebewaking van vaarwegen, de contro le op de inwinning van bodemmate riaal, de uitvoering van baggerwerk- zaamheden en voor de studie van morfologische, hydraulische en mi lieuprocessen. Van geheel andere aard is het werk van ms Scaldis dat zich be zighoudt met het meten van stroom- snelheden. Daarvoor heeft de Scaldis een Doppler-systeem aan boord (ADCP) dat met vier akoestische bun dels stroomsnelheden en richtingen in het driedimensionale vlak weet te be palen en vast te leggen. Echt bodemonderzoek gebeurt vanaf de Delta. Die is op pad in het kader van de Wet Verontreiniging Opper- 2000-2 GEODESIA 72

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 22