Van meetcijfers tot drie dimensionale kleuren kaart GEODESIA vlaktewateren, begeleidt baggerwerk- zaamheden, grote civieltechnische werken, het verdiepen van de rivier en maakt geologische kaarten. De werk zaamheden op de Delta bestaan uit boren, sonderen en bemonsteren van de rivierbodem, respectievelijk voor het bepalen van de vervuilingsgraden en de slib- of zandfracties op zandwin- plaatsen. Ook de Argus en de Lodijcke worden hiervoor wel ingezet. En met de Delta wordt ook weieens gevist. Nee, niet als bedrijfsuitstapje maar be roepsmatig, voor klanten die gegevens willen van de vaargebieden en de slik ken en schorren, voor het onderzoek naar visziekten en visbestanden. Na onderzoek wordt de gevangen vis al tijd weer netjes overboord gezet. De verwerking van de opnamen die vandaag zijn gemaakt, gebeurt op de thuisbasis, het kantoor van de meet- dienst in Vlissingen op de subafdeling Hydrografie. Wim Maranus (Wim 3 dus) geeft daarover uitleg. Er is net even tijd voor, want het is erg druk op de afdeling. De metingen van de bo ten komen binnen op tape, waarna ze worden ingelezen op een grote unit en vervolgens op de terminal van Wim bewerkt. Na het inlezen van de meet gegevens worden eerst de waterstands- gegevens nog toegevoegd. Dan wordt het bestand opgeschoond, wat wil ze gen dat de hiaten eruit worden ge haald en de ruis, dat is de verzameling van onnauwkeurigheden, een soort standaardafwijking, die veelal in de buitenste beamswaarneming is ont staan (ongeveer 21/2%). Wat resteert is de gevalideerde waarde. Nico Bremer neemt het stuurwiel even over. Een deel van de Waterstaatsvloot in de thuishaven Vlissingen. Met die data wordep mooie prentjes gemaakt. De metin gen van de Wytvliec waren bedoeld voor Hydras-kaarten, een serie kaarten waarmee de hele Westerschelde is bedekt en die bestaan uit djieptecijfers. Er kunnen profielen wor den bijgeleverd van| minimale, gemiddelde en maximale diepte. De loodsen hebben vooral belangstelling voor de minimale dieptecijf^rs en dat is begrijpelijk. Voor een leek zijn de kaartjes weinig spectaculair, gewoon zwart/wit met wat cijfertjes. Voor cjle loodsen zijn ze echter belangrijk, het kan varen of vastlopen betekenen. Er worden met de meetgegevens ook wel mooiere kaartjes gemaakt, bijvoorbeeld kaartjes waarop de diepten met kleurvlakken zijn agngegeven of die waarop te zien is waar een wrak zich bevindt. Dat ligt vaak geheel onder het zand. Er wordt dan een extra meting gedaan met een magneto meter. Daarmee wdrden ijzerresten opgespoord, waardoor het wrak zover zichtbaar wordt, dat te bepalen is waar ge baggerd moet worden om er kabels onderdoor te trekken en het wrak wat te lichten. Na elke stap worden er weer multibeam-metingen gedaan waarmee je kunt zien hoe het wrak erbij ligt. Er wjorden ook zogenaamde verschilkaarten gefabriceerd, die gq'ven het verschil aan tussen de situatie van de ene maand |en de volgende. Daaruit kunnen weer kuberingskaarten worden gemaakt, waaruit de hoeveelheid verzette specie is berekend. Vooral bij baggerwerk is dit van grote waarde. De leukste kaarten zijn natuurlijk de kaarten die in 3D en in kleur zijn gemaakt. Een voorbeeld van een opname bij de stormvloedkering laat duidelijk zien hoe diep de geulen zijn, die tussen de plijlers zijn uitgeschuurd. Er zijn stukken van wel veertig me(er diepte. Een meting van het scheeps wrak de Damco verraadt duidelijk zijn ligplaats. In de dieptecijferkaartjes is ook nog een aantal varianten te maken, zoals gridkjaarten die de diepte per grid aangeven of het aantal metingen per grid. Eigenlijk kunnen uit de metingen die metl de waterstaatsboten zijn gedaan, alle mogelijke productbn worden vervaardigd, die een klant nodig heeft bij zijri werkzaamheden die te maken hebben met de bodem vap de Westerschelde. Voor hem zijn de zwart/witte cijferkgartjes vaak van grotere waarde dan de mooie gekleurde |D-producten. Maar het oog wil ook wat.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 23