A zs De Meetdienst zelf De ligging van een wrak is De onderafdeling Hydrografie, waar de zeebodemgegevens opgespoord. worden verwerkt, is één van de drie onderafdelingen van de Meetdienst, een afdeling die ressorteert onder de hoofd afdeling Waterhuishouding en Waterkeringen van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland. Jan van Dijke, hoofd van de onderafdeling Hydrografie, geeft uitleg over het doel van de Meetdienst. Dat is het inwinnen en rapporteren van hydrografische en ecologische meetgegevens met betrek king tot de toestand van de wateren, bodem, oevers, de kust en waterkeringen in Zeeland. Bij calamiteiten weet men de Meetdienst tegenwoordig ook te vinden: opsporen van overboord geslagen containers, exacte bepaling van vervui ling in het water e.d. Al dat werk is verdeeld over drie ope rationele onderafdelingen: hydrografie, ecologie-nat en ecologie-droog. Daaraan toegevoegd zijn nog ondersteu nende (stafafdelingen Bedrijfszaken en Kwaliteitszorg. De onderafdeling Hydrografie is verantwoordelijk voor het inwinnen van hydrografische gegevens, zoals de lodingen, dreggen, stroomsnelheids- en stroomrichtingmetingen, sedimenttransportmetingen e.d. De onderafdeling Ecolo gie-droog heeft de schorren en slikken als werkgebied; de gebieden die bij laagwater droogvallen en waar geen sche pen kunnen komen. De medewerkers gaan er met laag water heen om gegevens in te winnen. Er worden bodem metingen gedaan om de verandering van de hoogte perio diek vast te leggen (monitoring). Ze meten de opslibbing, doen aan bodemkartering, bepalen de zuurgraad van de ge nomen monsters en doen ook nog vegetatiemetingen. Met eigen snorkelaars en duikers wordt de monitoring van de onderwaterplanten uitgevoerd. De onderafdeling Ecologie- nat doet onderzoek naar de kwaliteit van het water en de bodem. Daartoe worden metingen verricht voor het bepalen van parame ters in het water, zoals zuurstof, zout gehalte, zuurgraad, troebelheid en het onderwater lichtniveau. Zij houdt zich ook bezig met onderzoek naar visstan den en visziekten, en verwerkt de ge gevens van boringen en sonderingen. Het was goed te merken dat er veel werk te doen is bij de Meetdienst. En elk jaar moet dat met minder mensen en minder materiaal. Met achtenzestig medewerkers en tien vaartuigen moet het werk worden geklaard en dat moet voldoen aan nauwkeurig omschreven kwaliteitseisen. Daarvoor heeft de (stafafdeling Kwaliteitszorg een kwa liteitszorgsysteem opgezet: Goede Meet Praktijk is dat gedoopt (GMP). Het moet garanderen dat de klant van de Meetdienst goed wordt bediend, dat wil zeggen dat er op tijd wordt ge leverd en dat er kwalitatief goede pro ducten worden vervaardigd. Gelukkig krijgt ook de zorg voor 'de mens ach ter de Meetdienst' veel aandacht en dat is in ieder geval een basis voor een goede werksfeer en een goede motiva tie. Want dat is nu eenmaal een abso lute voorwaarde voor de uitvoering van zo'n complexe en mooie taak. En: bij de Directie Noord-Holland van de Rijkswaterstaat heet de Meetdienst al 'Informatiedienst Water'. Hydrography on the Westerschelde river In this article, the author describes a day on the vessel Wytvliet, one of the boats of the Hydrographic Survey Department of the National Roads and Water Board. Its task is to measure and map the bottom of the Westerschelde river, an estuary with very busy shipping traffic, in order to provide pilots and other boards with exact topographical in formation of the river bed. 74 2000-2 GEODESIA Mean depth (250) Below 18.00 20.00 23.00 Above Contour (64) 1:500 Oprvm roeppen?99?26 Planning Normal Line Active Line Polygon 66200 m t f c Summary

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 24