<y>i M31 zj'4! o 01 l ED - r7n- jaar is wat OpenGIS betreft echt een doorbraak geweest. De TU Delft moet wat mij betreft ook lid worden van het OpenGIS-consortium, om mee te doen en bijdragen te kunnen leveren. Als hoogleraar wordt u hoofd van de sec tie GIS-technologie op de afdeling Geo desie. Welke verwachtingen heeft u bij uw nieuwe werkomgeving Ik ben geen geodeet en lang weg ge weest uit de universitaire wereld. Ik heb al kennisgemaakt met de sectie en heb het gevoel dat ze mijn komst echt waarderen. De motivatie van een on derzoekgroep is voor mij erg belang rijk. Met docenten als Aalders, Lem- mens en Verbree is de sectie momen teel een vrij heterogene groep. Met hun verschillende achtergrond zijn onderwerpen als GIS-kwaliteit, 3D- GIS en GIS-presentatie goed af te dek ken. Ook de relatie met remote sen sing is goed afgedekt. Zelf kom ik met geodatabases als specialisme. Het di lemma is altijd hoe je van zo n groep een leuke eenheid maakt, waar ieder een er aardigheid en inbreng in heeft. OpenGIS leent zich als thema heel goed om de diverse onderwerpen te integreren. Van een hoogleraar worden naast onder wijs- en onderzoekstalent ook bestuur lijke capaciteiten verwacht, bijvoorbeeld als sectieleider en in het afdelingsbestuur. Ziet u zichzelf als bestuurder Ik heb duidelijk gekozen voor het onderzoek. Onderwijs is nummer twee, ik heb daar nog niet veel ervaring mee en weet nog niet hoe leuk ik dat vind. Ik heb eigenlijk geen belangstelling Schermvoorbeeld van Geoshop waarin gegevens zijn gecombineerd van het Kadaster (bebouwing en percelen), de ge meente Almere (wegverharding en gras) en de Casema (kabelgeulen). voor bestuurlijke /.aken, dat is voor mij echt een bijkomen de taak. Gelukkig heb ik binnen het afdelingsbestuur de portefeuille Informatisering en Automatisering, waar ik be trekkelijk veel affiniteit mee heb. Ik wil me in eerste instan tie vooral richten op de opbouw van mijn eigen sectie. Als informaticus bint u een relatieve buitenstaander in de geodesie. Wat is uw beeld van geodeten en wat vindt u van de discussies over het t^erdwijnen van het vakgebied en de lage instroom van studejten? Geodeten zijn technisch georiënteerd en wiskundig vaar dig. Maar het is bok een heterogene groep, wat is nou eigenlijk dé geodeet? Met de groeiende jdruk op het ruimtegebruik zal het ge bruik van geo-informatie in de maatschappij enorm toe nemen en goed opgeleide mensen blijven nodig. Met GIS- technologie zitten We dus in een goed segment. Er vinden ook grote technische veranderingen plaats in de inwinning en plaatsbepaling, jvaarbij geodeten nodig zijn. De gekozen term geodesie als verzamelnaam is niet erg duidelijk voor het grote publiek. Misschien is geo-informatiekunde beter. Het in het buitenland gehanteerde geomatics is misschien ook te weinig zelfverklarend. Wie is Peter van Obsterom buiten zijn werk? Ik ben 36 jaar, getrouwd en heb een zoon van anderhalf, wat je kijk op de wereld aardig verandert. Ik kom uit Wou denberg en voel me ook een echt dorpstype, een stedelijke omgeving vind ik benauwend. Op termijn lijkt een verhui zing richting Delft! reëel, maar daarvoor zullen we eerst nog motivatie moeten verzamelen. Ik ben een enthousiast voet balspeler, op het veld en in de zaal. En ik ben van kind af gek op landkaarten. Ik moest ook altijd kijken of wat op de kaart stond, er in het echt ook zo was. Wat moet u opgeven voor de overstap naar Delft? De reis, over de Veluwe, van Woudenberg naar Apeldoorn zal ik zeker missenJ Dat geldt ook voor het leuke werk en de goede ontwikkelingsmogelijkheden bij het Kadaster. Als adviseur had ik in zekere mate een vrije rol en geen ma- nagementverplichtjingen. Op de TU Delft heb ik de druk van de verantwoordelijkheid voor de sectie. Het Kadaster heeft ook iets met mijn ideeën gedaan. De reorganisaties bij het Kadaster zal ik echter niet missen. Het Kadaster heeft op onderzoeksgebied misschien goed gescoord, maar de resultaten moeten nog hun effect krijgen in de vestigingen. Na de inkrimpingen van de laatste jaren moeten de vestigihgen nu de vruchten kunnen gaan pluk ken van de bereikte vooruitgang op GIS-gebied. Het interview vond plaats in de nieuwe hoofdzetel van het Kadaster in Apeldoorn en eindigde als 'Een dagjezoals u gewend bent bij! de bedrijfsreportages van collega-redac teur Theo Scheele. Vol trots toont Peter ons het BOA-lab op de dertiende verdieping. BOA staat voor Beleid, Onder zoek en Automatisering. Met aanstekelijk enthousiasme demonstreert hij de nieuwe Kadastrale querytool op LKI en AKR, en de Geoshop-demonstratiesoftware voor Open GIS. Die ervaring neemt hij in ieder geval mee naar Delft. GEODESIA Fie Overview Main view 144175 V ^OT 44200 144125 '144150 Done. JEfeSlI Java Applet Window Bebouwing J Percelen Kabelgeulen Asfalt KI -'Gras .hal J Klinkers 99K XA": (144190.25.486929.59)

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 29