Aandacht voor geo-informatie op vierjaarlijks ISPRS-congres 2000 INTERVIEW Interview met prof. dr. ir. M. Molenaarvoorzitter wetenschappelijke congrescommissie Internationaal circus GEODESIA Jarenlang was het congres van de International Society for Photogrammetry and Remote Sensing (ISPRS) voor namelijk gericht op onderzoekers op het gebied van de fotogrammetrie en de remote sensing. Als het aan de organisatoren van ISPRS 2000 ligt, komt daar spoedig verandering in. Ook voor geo-informatici moet het volgende congres toegankelijk én interessant worden. Het negentiende internationale ISPRS- congres dat van 16 tot 23 juli 2000 in Amsterdam wordt gehouden, heeft een rijke traditie op het terrein van de geo-informatieproductie. Voortge komen uit de fotogrammetrie en later de remote sensing, is het aandachts punt van het congres inmiddels ver schoven naar het brede gebied dat naast de productie ook de verwerking, de verspreiding en het gebruik van geo-informatie omvat. En daarmee is tevens de doelgroep gewijzigd: alle or ganisaties die actief zijn in onderzoek, ontwikkeling of productie van geo-in formatie worden uitgenodigd aan het congres deel te nemen. In zeven dagen kunnen zij kennis opdoen van alle nieuwigheden op het vakgebied, hetzij in wetenschappelijk of technologisch, hetzij in commercieel of beleidsmatig opzicht. Onder leiding van professor Klaas-Jan Beek als congresdirecteur en professor Martien Molenaar als voor zitter van de wetenschappelijke com missie werkt een team al geruime tijd aan de organisatie van het congres. Het aanspreken van een nieuwe doel groep was volgens Martien Molenaar, momenteel ook voorzitter van de Kring voor Aardobservatie en Geo-in- formatica, noodzakelijk voor het voortbestaan van de ISPRS. "Vanuit de historie was de ISPRS altijd sterk gericht op de producenten van de in formatie, zoals de nationale karte- ringsorganisaties. Hoewel dat voor ons een relevante groep blijft, proberen we nu ook de gebruikers van de geo-infor matie bij het congres te betrekken. Je ziet overal om je heen de gevolgen van het uitblijven van interactie tussen Karieu Ris, fi-eelance redacteur. Nethev\ands producent en consument. Als er geen direct contact met de gebruikers bestaat, wordt het steeds moeilijker producten te slijten. Daarom is het zaak nieuwe groepen geïnteresseer den binnen te halën door het aandachtsveld van de inter nationale gemeenschap te verbreden". Uit de onderwerpkeuze voor het 2000-congres blijkt dui delijk de wens van de ISPRS om nieuwe doelgroepen aan te spreken. Want terwijl de organisatoren van de voorgaande congressen altijd sterk de nadruk legden op de verbetering van de productiekant van de geometrische aspecten van de informatie, tekent zich nu een ontwikkeling af naar de inhoudelijke kant kan de informatievoorziening. Als gevolg van het snelle infprmatiseringsproces dat zich momenteel in de samenleving voordoet, wordt het produceren van informatie steeds penvoudiger. Zo bieden satellietbeelden met topografische jinformatie alternatieven voor het produ ceren van kaarten |door de topografische diensten. De on vermijdelijke vraa^ naar het toekomstige bestaansrecht van deze en andere gecjdetische instanties wordt door Molenaar geenszins vermedqn. Hij onderkent het feit dat deze ont wikkelingen van grote betekenis zijn voor de traditionele rol van de karteringsinstituten. "Dat is ook één van de essentiële vragen van dit congres. Door alle techologische verbeteringen is de uitdaging groot om die technolo gie te verbeteren en bruikbaar te ma ken. Als gevolg daarvan zal de infor matie-extractie uit beelden binnenkort een integraal deel worden van de taken van een geo-informaticus. En dat leidt tot een situatie waarin van een aparte beroepsgroep wellicht geen sprake meer is en gebruikers de taak van pro ducent op zich nemen. In de eerste plaats maak je jezelf daarmee overbo dig en daarbij komt dat je ook geen zicht meer hebt op het juiste gebruik van de informatie. De ingrijpende ge volgen die deze ontwikkelingen op lange termijn hebben, zullen we in juli uitgebreid behandelen". Een ander verschil met voorgaande congressen is de inte grale aanpak die het negentiende congres onder de titel Geoinformation fi/r alt typeert. "We pogen de vroegere scheiding tussen c|e fotogrammetrie en remote sensing op te heffen. Daarmee hopen we tot een integraal geheel van geo-informatica te]komen, waarbij elk onderdeel zijn eigen, 81

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 31