niet te onderschatten rol speelt. Want we zijn ervan over tuigd dat juist de coherentie tussen de onderzoeksthema's het congres meerwaarde geeft", meent hij. Met de titel van het congres geeft de commissie aan het gehele terrein van de geo-informatievoorziening te willen belichten. Niet alleen de technologische, maar ook de economische en de beleidsmatige ontwikkelingen komen uitvoerig aan de orde. Dat gebeurt begrijpelijkerwijs in internationale con text, want het netwerk van de ISPRS is wereldwijd vertakt en heeft leden uit meer dan honderd landen. Zeven com missies omvatten elk een eigen werkterrein waarover in het tweede tussenjaar van een intercongresperiode eigen sym posia worden georganiseerd. Deze internationale commis sies bestaan uit een aantal werkgroepen die elk een deel terrein van de overkoepelende commissie behartigen. Zij organiseren internationale workshops en symposia om in formatie uit te wisselen en elkaar te ontmoeten. De presen taties van onderzoeken op het gebied van technische ont wikkelingen culmineren in dit vierjaarlijkse congres. Voor al het 'internationale circus' dat met de organisatie gepaard gaat, is voor Molenaar reden om mee te werken. "Je komt midden in een web van wetenschappelijke activiteiten te recht. Dat is heel boeiend". Ook al ondersteunt het internationaal opererende congres bureau Congrex de logistieke en administratieve trajecten van het grootschalige evenement, toch is het Nederlandse 'organizing committee', bestaande uit acht specialisten uit Enschede, Wageningen, Delft en Utrecht al jarenlang bezig met de inhoudelijke voorbereidingen van het congres. Een groot gedeelte van de grote tentoonstellingshal van twee duizend vierkante meter in de Amsterdamse RAI is in middels verhuurd aan kernspelers op het gebied van remote sensing, fotogrammetrie en geo-informatica. Toegegeven, het kostte congresdirecteur Klaas-Jan Beek veel inspanning om de internationale promotie te verzorgen, en Martien Molenaar even veel werk de invulling van het wetenschap pelijk programma te garanderen. Weinig is nog bekend over de sprekers op Geo-information for allwant op dit moment is de wetenschappelijke com missie druk bezig de ingezonden bijdragen te beoordelen. Vast staat al wel dat er twee soorten zittingen zullen zijn: de technische presentaties en de poster zittingen. Verspreid over zeven dagen kunnen deelnemers een bezoek bren gen aan zo'n driehonderd technische presentaties, waarin de spreker twintig minuten de gelegenheid krijgt zijn ver haal in de grote zaal te vertellen. Bij dragen met een zeer technisch karakter worden tijdens anderhalf uur durende posterzittingen in één-op-één presen taties gehouden. "Dat is een effectieve manier van interactie tussen de auteur van een gespecialiseerd technisch essay en een belangstellende. Daarnaast wordt een aantal tutorials en work shops over specifieke werkvelden geor ganiseerd. Die kunnen van groot nut zijn voor iedereen die in de geo-infor- matie werkzaam is", vertelt de voorzit ter, die ook gemakkelijk de public- relationsfunctie op zich had kunnen nemen. Het congres heeft nog een bijkomende functie. Tijdens de zeven dagen ne men de gedelegeerden van de ruim honderd landen gezamenlijk beleids beslissingen voor de volgende vier jaar. Zij kiezen de taakstellingen van de commissies, evenals de nieuwe presi denten en de locatie van het volgende congres. Voor Nederland is de Kring voor Aardobservatie lid van de ISPRS. Maar dat betekent volgens Molenaar niet dat de andere belangstellenden, zoals leden van de Stichting Geodesia, niet aan het congres kunnen deelne men. "Er is nu een te sterke scheiding tussen de verschillende groepen. Lo gisch, want landmeters hadden nooit veel op met remote sensing, maar uit eindelijk moet dat wel veranderen. De kruisbestuiving moet groter worden, want het gaat niet meer om de meet methodiek, maar om de informatie". Molenaar besluit: "Ook ten behoeve van de kracht van de geodetische ge meenschap zal ik er van harte voor pleiten dat de leden van de Stichting Geodesia belangstelling hebben voor dit congres. En dan niet alleen uit commercieel oogpunt, maar zeker ook vanuit inhoudelijk opzicht". Voor meer informatie over het ISPRS-congres Geo- information for allwww.itc.nl/-isprs en www.isprs.org. Aanmelden kan via www.congrex.nl. 82 2000-2 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 32