A TU Delft van uitbreidingslocaties. Maar de wet kent meer toepassingsmogelijkheden. Juist deze meer creatieve toepassings mogelijkheden zijn in de expertmee ting verkend. Na twee inleidingen, door Daniëlle Groetelaers en Erik-Jan Kleingeld, is in twee groepen, aan de hand van stellingen, gesproken over diverse facetten van het thema. De ene groep richtte zich daarbij op toepas singen in de stadsrand en het aangren zend landelijk gebied, de andere groep op toepassingen in binnenstedelijk ge bied. Resultaten Het gebruik van het voorkeursrecht kan nadelen met zich meebrengen: nogal wat aanwezigen twijfelden of met name kleinere gemeenten wel goed konden omgaan met de uitbrei ding van de regierol. Een interessante suggestie was in dit verband of het voorkeursrecht niet directer aan de sa menwerking rond de gebiedsontwik- keling zou kunnen worden gekoppeld. Zo zou een woningcorporatie als uit voerder van een wijkvisie kunnen wor den betrokken bij toepassing van het voorkeursrecht. Een voorkeursrecht is zeker niet het panacee voor alle kwa len. Verder kan het beoogde effect van een voorkeursrecht soms op een ande re wijze worden bereikt, bijvoorbeeld door een meer pro-actieve opstelling van de overheid op de grondmarkt. In het landelijk gebied zou uitbreiding van het voorkeursrecht voor bijvoor beeld natuurgebieden gewenst zijn. De resultaten van de discussie in de groepen zijn aan het eind van het in houdelijk deel van de bijeenkomst aan elkaar gepresenteerd. Per saldo was het merendeel van de aanwezigen wel overtuigd van de zij het soms be perkt extra mogelijkheden die een voorkeursrecht kan bieden. Deze lig gen zowel in het binnenstedelijk ge bied, als bij toepassingen in de stads rand (bijvoorbeeld regionaal groen, re alisatie van infrastructuur). Naast de discussie was er ook ruim de mogelijk heid om over andere zaken van geza menlijke interesse te praten, bijvoor beeld tijdens het afsluitende buffet. Daarvan werd ook deze keer weer ruim gebruik gemaakt. Vervolg Aan de organisatie van de volgende ex pertmeeting wordt gewerkt. Deze zal plaatsvinden op 16 mei 2000, op nieuw te Utrecht. Thema is publiek- private samenwerking in projecten ge richt op meervoudig ruimtegebruik ten behoeve van infrastructuur. Deze projecten zijn sterk in opkomst (denk aan de spoortunnel door Delft of de HSL-tunnel door het Groene Hart), maar vaak erg complex qua uitvoering. Ze kunnen verder hoge kosten met zich meebrengen. De stijgende waarde van bestaand onroerend goed en de ontwikkelingsmogelijkheden van nieuwe functies bieden kansen voor vormen van publiek-private samen werking. Over deze nieuwe expertmeeting volgt meer informatie in het maartnummer van Geodesia. Aan degenen die zijn opgenomen in het POLIS-adressenbe- stand, wordt meer uitgebreide infor matie te zijner tijd toegezonden. Om in dit bestand terecht te komen, kan contact worden opgenomen met Hil da Verwest, telefoon (015) 278 50 94, e-mail: H.Verwest@geo. tudelft.nl. Herman de Wolff De afstudeerscripties van de TU Delft, afdeling Geodesie, zijn te ver krijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publica ties zijn ook aan te vragen via: www. geo.tudelft.nl/bibliotheek. Martijn Rijsdijk (Afstudeerdatum: 26-11-1999) Discussie tijdens expertmeeting. De landinrichting is onderhevig aan sterke veranderingen. Een verandering is de verwachte afname van het aantal uit te voeren grootschalige landinrich tingsprojecten. De directie Landin richting van het Kadaster wil, mede voor het verkrijgen van nieuw werk, een grotere rol krijgen in de eerste fase van de landinrichtingsprocedure, de voorfase. Een middel hiervoor is het vervaardigen van toedelingsonder- zoek. Dit afstudeerproject heeft geleid tot een instrument in de vorm van een stappenplan, waarmee medewerkers worden ondersteund bij het vervaardi gen van een dergelijk onderzoek. Een uitvoerige analyse heeft geleid tot een voorstel ter optimalisering van de in voer, de verwerking, de uitvoer, de wijze van rapportage en de inzet van nieuwe toepassingen. Binnen het stap penplan worden drie varianten onder scheiden. Hiervan wordt de indeling bepaald door combinaties van ken merken zoals het type opdrachtgever en het te onderzoeken detailniveau. GEODESIA SCRIPTIES Het ontwikkelen van een stappenplan voor toedelings- onderzoek in de voorfase van landinrichtingsprojecten 87

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 37