A Vijf over twaalf Er wordt alarm geslagen in de geodetische wereld. De eer ste van de vier mbo-opleidingen geodesie sluit haar deuren. Geen echte verrassing, de inschrijvingen lopen al jaren achteruit en met minder dan tien leerlingen loop je toch een keer vast. Hengelo gaat dus dicht; bij die andere drie hangt de vlag er niet veel beter bij, en nu dit ene schaap de dam is gepasseerd, kun je op de andere wachten. Help, roept iedereen nu, het is vijf voor twaalf, er moet wat gebeuren. Maar dat is te laat. Tien jaar geleden klonk die roep voor het eerst en elk jaar werd die herhaald. Een klei ne opleving volgde wel, maar daarna ging het in versneld tempo bergafwaarts met de inschrijvingen. Nog steeds vijf voor twaalf? Dan heeft iemand de klok toch stilgezet. Het is al vijf over twaalf. Ook de hbo- en universi taire opleidingen wankelen op de rand van de afgrond. Is dit het einde van het vakgebied? Je kunt je afvragen of de ontwikkeling wel is tegen te hou den. Het lijkt een natuurlijke ontwikkeling en de natuur kun je moeilijk tegenhouden. Waarom zou je ook? Als er geen belangstelling meer is voor specifieke geodesie-oplei- dingen of studierichtingen, moet je dat een keer accepteren. De grote overheidsdiensten roepen er al lang niet meer om en de geodetisch bedrijven redden zich ook op andere wij ze, onder andere door hun medewerkers zelf de geodetische beginselen bij te brengen. In ieder geval voor het mbo- niveau. En waarom zou dat verkeerd zijn? Eén van onze grootste geodetische werkgevers deed vroeger niet anders, leidde zelf haar ambtenaren (landelijk) op en spuwde in de loop der jaren honderden nieuwe landmeetkundigen de dienst in. Velen van hen wisten daar functies van hoog niveau te bereiken; velen ook vonden de weg naar andere diensten en bedrijven. Niks mis mee dus. Toch kwamen er landmeetkundige hbo- en mbo-opleidin- gen, met als gevolg dat de aanvankelijke bewakers van de rechtszekerheid en de vakbekwaamheid, de Delftse geode ten, werden verdrongen door de mensen met hbo-niveau, die op hun beurt weer werden verjaagd door een lager eche lon. De natuur vond zijn loop (al is die natuur hier en daar wel een handje geholpen). Nu roepen dat het vijf voor twaalf is, en met vereende krachten weer proberen een groep middelbare scholieren te verleiden de bedreigde opleiding te kiezen, lost het pro bleem niet op. Is het verstandig krampachtig vast te hou den aan het oude? In het decembernummer van Geodesia bedacht Ad van der Meer een interview over de laatste GBKN. Komt er bij de volgende jaarwisseling één over de laatste geodeet? Hoewel, op de website van onze stichting prijken de namen van 27 instituten die geodesie-opleidingen verzorgen en daaraan waarschijnlijk een aardige boterham verdienen Er lijkt toch wel iets als een behoefte te bestaan. Wordt het niet tijd om te trachten zichtbaar te maken wat de werkelijke behoefte is over vijftien jaar en waar we heen zouden willen? Bijvoorbeeld de bestaande geodesie-oplei dingen samenvegen in één groot landelijk geodetisch insti tuut, waar enerzijds de wetenschap wordt beoefend maar anderzijds ook vakkrachten kunnen worden geleverd. Dat instituut zou - al of niet samen met het bedrijfsleven - op afroep specifieke vaktechnische cursussen kunnen (blijven) verzorgen en dat zouden best ook mbo-opleidingen kun nen zijn. Zo zijn er natuurlijk meerdere scenario's denk baar. Zou daar niet een wijze commissie voor kunnen wor den ingesteld? Het wordt wel tijd daar dan eens een begin mee te maken, want het is inmiddels alweer tien over twaalf. Theo Scheele 54 2000-2 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 GJ Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (053) 376 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,—; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór x december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wt) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit BV Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. J. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 JJ Almelo tel. (0546) 54 14 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 23s 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abi^amro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4