A DataLand, toegankelijke gemeentelijke geo-data Een visie van gemeenten information engineering, municipal geo-informatievoorziening, gemeente ities, background n, achtergronden Door de ontwikkelingen in de techniek, vooral in de informatie- en communicatietechnologie, zijn de hedendaagse burger en het bedrijfsleven gewend geraakt aan snelle en toegankelijke informatie. Een moderne overheid kan hierin niet achterblijven. Zij dient ervoor te zorgen dat gemeentelijke informatie die voor het functioneren van de samenleving van wezenlijk belang is, in digitale en gestandaardiseerde vorm makkelijk en breed toegankelijk is, bij voorkeur via één loket en tegen aanvaardbare kosten. Meer dan twintig grote gemeenten hebben het initiatief genomen dat moet leiden tot het gezamenlijk aanbieden van gemeentelijke geo-gegevens aan landelijke en regionaal werkende publieke en private afnemers. De geo-informatievoorziening kan worden ingedeeld in drie sectoren: de topografische, de kadastrale en de ad ministratieve geo-informatie. Op het gebied van de topografische informa tievoorziening zijn het Landelijk Sa- menwerkings Verband GBKN en de Topografische Dienst actief om het leven van de klant gemakkelijker te maken. Het Kadaster doet dat voor de klanten van de kadastrale informatie. Voor de administratieve geo-informa tie was er echter nog geen organisatie die zich bekommerde om het lot van de klant. Die moet vele loketten langs, indien van een bepaalde regio adresge- relateerde informatie wordt gevraagd. Naast de vele loketten zijn er evenzo veel leveringsvoorwaarden en tarieven, en verschillen de specificaties van de beschikbare gegevens aanzienlijk. Kortom, alle problematiek die bij het LSV GBKN wordt onderkend ten aanzien van de topografische geo-in- formatie, geldt onverkort ook voor de administratieve geo-informatie [1]. ir. L. A. Smit, hoofd afdeling Landmeten en Vastgoed informatie, Gemeente werken Rotterdam, tevens voorzitter Stuurgroep DataLand. DataLand wil een sleutelrol spelen in het eenduidig be- landsdekkende uniforme gemeente- geo-informatie tegen een redelijke ver goeding. Dit past in het overheidsstandpunt over de toe gankelijkheid van overheidsinformatie [2], [3]. schikbaarstellen van lijke administratieve De start In het Grote Steden Overleg Vastgoedinformatie (GSOV) bespreken de vier gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht gemeenschappelijke vraagstukken op het veld van de geo-informatie. Eén van de discussies ging over het vraagstuk van dë algemene beschikbaarheid van admi nistratieve geo-informatie bij gemeenten. Al snel werd ge concludeerd dat dit heel divers was geregeld binnen de vier gemeenten. De situatie zou in gemeentelijk Nederland ver moedelijk nog nteejf verschillen. Ook werd geconstateerd dat er organisaties Varen die de gemeentelijke brongege- vens verkregen, al of niet tegen vergoeding. Zij bewerkten deze gegevens tot een landsdekkende verzameling. Vervol gens werd deze verzameling verrijkt met eigen informatie, en commercieel aangeboden aan de markt. Volgens de visie van het GSOV veroorzaakt de pluriformiteit van de ge meenten de noodzaak tot extra inspanningen en dus extra (onnodige) kosten bjj derden. Het GSOV besefte dat dit vraagstuk niet alleen door de vier grote gemeenten kon worden aangepakt en dat een breder draagvlak nodig was met uiteindelijk een landelijke aanpak. Na een telefonisch^ ronde langs de grote gemeenten in Nederland bleek dip probleem zeer herkenbaar te zijn. In december 1996 zijni negentien grote gemeenten met meer dan 100.000 inwoners samen met een vertegenwoordiger van de VNG voor het eerst bij elkaar gekomen. Dit was in meerdere opzichten;een opmerkelijke bijeenkomst. Ir. C. Zeillemaker, mijn Voorganger en toen voorzitter van het GSOV, maakte op illustratieve wijze duidelijk waar het probleem over ging (fig. 2). Zijn stripverhaal is hierbij onverkort opgenomen. Ik moet hierbij opmerken dat in middels de financiële invalshoek op het probleem minder belang heeft gekregen en dat het nu vooral gaat om het ge- 55 GEODESIA 2000-2 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 5