Variabele ionosfeer De fout ten gevolge van de ionosfeer is niet constant, aangezien de hoeveel heid elektronen zowel in plaats als in tijd zeer variabel kan zijn. Wel zijn er een aantal regelmatige effecten te on derscheiden [3]Zo is 's nachts het ef fect veel kleiner dan overdag door het ontbreken van zonnestraling. Ook het seizoen waarin men meet, heeft in vloed op de grootte van de ionosferi- sche fout in de metingen. Daarnaast hangt de grootte sterk af van de plaats op aarde waarboven het GPS-signaal de ionosfeer doorsnijdt. In fig. 2 is een relatie zichtbaar, niet met de geografi sche, maar de geomagnetische breedte. In de regionen rond de geomagneti sche equator zal het effect het grootst zijn. Daarnaast is het bekend dat in de aurorale regionen (bijvoorbeeld in Europa de streek Noord-Scandinavië) ook verhoogde ionosferische activiteit plaatsvindt. Op onze middelbare breedten is het effect gemiddeld geno men het kleinst. satelliet 1 Fig. 5. Voorspelde (blauwe curve) en gemeten rode curve) wereldwijde gemiddelde TEC- waarden sinds 1 januari 1995 (bron: <www.cx. unibe. ch/aiub>). satelliet 2 Naast bovengenoemde invloeden blijkt de ionosferische vertraging in het GPS-signaal ook afhankelijk te zijn van het aantal zonnevlekken (fig. 3). Een zonnevlek is een gebied waar de temperatuur lager is dan elders op het oppervlak van de zon. Er kunnen ster ke uitbarstingen van geladen deeltjes plaatsvinden, die de zon verlaten en die onder invloed van het aardmagne- tische veld de ionosfeer binnendrin gen. Hiermee hangt overigens ook het bekende natuurverschijnsel het 'noor derlicht' samen (fig. 4). Het aantal zonnevlekken vertoont een cyclus van ongeveer elf jaar en in de huidige pe riode wordt weer een maximum ver wacht (het laatste maximum dateert Fig 6. Het GPS-signaal van satelliet 1 (in het zenit) zal een kortere weg door de ionosfeer afleggen dan het signaal van satelliet 2 net boven de horizon). van rond 1990). In fig. 5 is het verloop van de wereldwijde gemiddelde TEC sinds begin 1995 zichtbaar, zowel de voorspelde als gemtjten waarden. Naast door de genoemde oorzaken van schommelingen in TEC varieert de ioposfeerfout in GPS-metingen ook met de elevatie van de aangemeten satelliet, aangezien het signaal van een satelliet die op een lagere elevatie wordt aangemeten, een lahgere weg door de ionosfeer aflegt dan een satelliet op een hogere elevatie (fig. 6). Zo is het effect voor een satelliet aan de horizon ongeveer een factor drie groter dan voor een satelliet boven het hoofd (in het zenit). Typische waarden 7oor het (absolute) ionosfeereffect in het zenit op onze breedte zijn minimaal 0,5 m ('s nachts) tot maximaal 3 m (overdag, na twaalf uur lokale tijd) geduren de een periode rond een zonnevlekminimum. Voor de periode rond een zonnevlekmaximum zijn deze getallen minimaal 1 m ('s nachts) tot maximaal 12 m (overdag). lonosfeerfout in de GPS-verweirking Voor precieze GPS-puntsbepalingstoepassingen is niet zo zeer de absolute ioriosfeerfout van belang, als wel de relatie ve fout: het effect dat overblijft na het vormen van (dubbel) verschil-metingen. Deze relatieve ionosfeerfout is sterk af hankelijk van het tijdstip en de plaats van de metingen. Het is bekend dat gedurende perioden rond een zonnevlek minimum voor basislijnen tot een afstand van ongeveer 15 km het effect vjrijwel geheel geëlimineerd wordt in de dubbelverschil-metingen. Door de grote hoogte van de GPS-satellieten in verhouding tot de korte basislijnlengte zullen metingen van beide ontvangers op een vrijwel gelijke plaats de ionosfeer doorsnijden (fig. 7). Hierdoor zullen de absolute fouten voor beide ontvangers vrijwel gelijk zijn en is het verschil tussen beide te verwaarlozen. Zoals in de vorige jjaragraaf is aangegeven, is momenteel de zonnevlekcyclus nabij zijn maximum. Hierdoor is de rela tieve ionosfeerfout)sterk toegenomen, met name overdag. Als voorbeeld zijn in fig. 8 voor een basislijn van ongeveer 15 km voor het interval 12:00-13:00 uur lokale tijd op 115 GEODESIA 2000-3 CODE GIM tinjie from day 001, 1995 to day 005, 2000 lonosfeer ontvanger 1995 1995.5 1996 1996.5 1997 1997.5 1998 1998.5 1999 Time (years) 2000 2000.5 2001 SSCHAER 6-JAN-2000 12:24

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 17