A Eenheid of verscheidenheid? Ons vakgebied is zo klein en obscuur dat geen buitenstaan der weet wat we doen - ze weten alleen dat landmeten (vastgoedinformatie, geodesie, geo-informatie, in te vullen naar keuze) te duur is. Tegelijkertijd weten wij ons vak gebied zo ver te versplinteren, dat we zelf niet meer weten waar we aan toe zijn. Niet alleen hebben we vier!! vak verenigingen, we zadelen de klant ook nog eens op met een paar dozijn verkoopadressen voor één van onze primaire producten: de grootschalige basiskaart (GBKN). Met die verenigingen komt het nog weieens goed. Met de stichting en het vakblad Geodesia weten we elkaar al regel matig te vinden. Wie weet hebben we over een paar jaar nog maar één vakvereniging. Met die GBKN gaat het nog niet zo geweldig. Daar waar de kadastrale kaart en de midden- en kleinschalige topo grafische kaart uniform voorhanden zijn en elk op één adres tegen heldere voorwaarden worden verkocht, is het met de GBKN een ratjetoe. Ten eerste bestaat de GBKN niet. Elk regionaal samen werkingsverband, elke (zelf)registrerende gemeente heeft zijn eigen inhoud, vorm, bladindeling, actualiteit en geo metrische kwaliteit. Als we al beschrijvende kenmerken en kwaliteitsattributen opslaan, doen we dat allemaal op onze eigenwijze eigen wijze. We noemen het weliswaar allemaal gevel of gebouw (of, nog erger, B01), maar de één meet al leen de voorkant, de ander laat sprongen van minder dan 10 cm weg en de derde houdt het op de dakrand. Ik ben blij dat ik een GBKN maak en hem niet koop, want als klant zou ik er gek van worden. "Als die landmeters het al niet met elkaar eens zijn wat een GBKN is, hoe zou ik het dan moeten weten?", zou ik als klant verzuchten. En dan nog vijftig-plus loketten, met ontelbare leverings voorwaarden en de meest onbegrijpelijke variëteit aan tarie ven. Kortom, het wordt hoog tijd dat we elkaar vinden. Op het gebied van een centraal bestelloket moet dat lukken. En voor die paar klanten die nog geen langlopende contracten met ons hebben, moeten we toch simpele leveringsvoor waarden en een eenvoudige tariefstructuur kunnen afspre ken. En als we dan naar elkaar toe groeien wat de inhoud betreft, kan het toch nog goed met ons aflopen. Gelukkig zijn de ontwikkelingen in de richting van een norm-GBKN in Brabant en Limburg hoopgevend Zonder te beweren dat ik het op alle punten en altijd met het Landelijk Samenwerkingsverband GBKN eens ben, vind ik het toch een goede zaak dat zij, voor ons en met ons, bezig zijn met de broodnodige standaardisering en af stemming. Daarvoor moeten we dan maar van onze stok paardjes afstijgen, een beetje water bij de wijn doen, het kleine eren en niet voor een dubbeltje op de eerste rang wil len zitten. Want alleen als we elkaar vinden, als vakgenoten en producenten, kunnen we verwachten dat de klanten ons vinden én zien zitten, ook op langere termijn (zie ook "De laatste GBKN", Geodesia 1999 no. 12). Irwin van Hunen, redacteur 102 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 21 ij) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. J. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 JJ Almelo tel. (0546) 54 14 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 235 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abeAmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4