Marktoverzicht total stations Geactualiseerde technische gegevens over het geodetisch meetinstrumentarium surveying, instruments, overview landmeetkunde, instrumenten, overzicht Voor u ligt het vijfde overzicht van total stations. Sinds het marktoverzicht van januari 1997 zijn nieuwe instrumenten met nieuwe mogelijkheden op de markt verschenen. Daarnaast zijn bestaande instrumenten op onderdelen verbeterd. Steeds meer total stations bieden een mogelijkheid tot het 'reflectorloos' meten van een afstand. Om de betrouwbaarheid van een dergelijke afstandmeting te verbeteren worden nieuwe technieken toegepast. Het hiernavolgende overzicht biedt u een zo compleet mogelijk beeld van alle voor landmeetkundige werkzaam heden geschikte total stations. Veel instrumenten zijn gemotoriseerd en zijn in staat een bewegende reflector te volgen of zich automatisch te richten op een reflector. Je zou kunnen gaan denken aan een total station zonder kijker. Bij het overzicht in 1997 maakte ik melding van ontwikkelingen in draad loze communicatie tussen pencompu- ter en total station. Ik kan u thans melden dat voor meerdere instru menten draadloze communicatie van uit een (pen)computer, of een toetsen bord/scherm, met het total station operationeel is. Hoewel het meten van afstanden zonder reflector geen nieu we techniek is - reeds langer bieden sommige total stations deze mogelijk heid - is het goed dit toch te noemen. Reflectorloos meten van afstanden door total stations lijkt meer en meer een optie te worden, die standaard in alle total stations ter beschikking staat. Tot voor kort was de betrouwbaarheid van een reflectorloze afstandmeting niet erg hoog. Je weet immers niet al- W. Kamphorst, geodetisch adviseur bij het Kadaster te Apeldoorn. tijd welke achtergrond gereflecteerd heeft. Ontwikkelingen als bij Nikon, waarbij de afstand wordt gemeten naar het object waarop u het kijkerbeeld scherp heeft ingesteld, lijken veelbelovend te worden voor het verkrijgen van een redelijke mate van betrouwbaarheid. RTK-GPS wordt reeds nu in grondslagmeting ingezet, maar zal in de nabije toekomst ook in detailmeting een be langrijke rol gaan spejen. Toch zullen de total stations nog geruime tijd frequent worden ingezet bij landmeetkundige werkzaamheden. GPS zal het total station niet overbodig maken. Belangrijk is Wel dat beide inwinningssystemen een hoge mate van uitwisselbaarheid hebben. RTK-GPS en het total station zullen elkaar in veel situaties uitstekend kunnen aanvullen. 0|f het ooit tot een integratie van beide inwinningssystemen komt? De tijd zal het leren. Nu RTK-GPS een belangrijke plaats lijkt te gaan innemen bij landmeetkundige' werkzaamheden, is de tijd wellicht rijp een overzicht van beschikbare RTK-GPS sets in Geo- desia te publiceren. Jk streef ernaar een dergelijk overzicht in de loop van dit ja^r te publiceren. Market overview of total stations For the fifth time a comparative overview is presented of surveying instruments which are currently available on the market. Nearly all i total stations are motorized and self- directing. A new trend is towards more reliable reflectorless distance measurement. GEODESIA 2000-3 KEYWORDS TREFWOORDEN Summary

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 5