Geografische lengte van de Oldehove te Leeuwarden - 2000-4 GEODESIA NEREF-stations zijn, naast dat ze in ETRS89 zijn bepaald, ook lokaal bepaald in RD en NAP. Op basis van de in 1991 uitgevoerde NEREF-meetcampagne kon ir. T. G. Schut de transformatieparameters tussen ETRS89 en RD/NAP be palen [10]. Aangezien de rotatiehoeken (a, [3 en y) uit de transformatieformule om cartesiaanse ETRS89-coördinaten te transforme ren naar RD/NAP-coördinaten onge lijk aan nul zijn, moet de Bessel-ellip- soïde van het Rijksdriehoekssysteem scheef georiënteerd zijn. Tevens volgt uit deze rotatiehoeken dat het Neder landse driehoeksnet (RD 1918) een systematische fout in lengte kent in de orde grootte van 1",4 26 m in de richting van Groot-Brittannië). On derzocht is waarom het Nederlandse driehoeksnet een systematische fout in lengte kent en wat de grootte van deze fout is. Daartoe zijn te Amersfoort (Onze Lieve Vrouwetoren) en te Lei den (Sterrewacht) nieuwe astro- geodetische metingen verricht. Tussen 1880 en 1881 bepaalden de gebroeders Van de Sande Bakhuyzen het geografische lengteverschil tussen de Airy Transit Circle te Greenwich en de meridiaancirkel van de Leidse Sterrewacht. Een beschrijving van deze me tingen, evenals de uitwerking ervan, is terug te vinden in de annalen van de Leidse Sterrewacht. Het eindresultaat luidt: "On obtient pour la difference de longitude entre les cen tres des cercles méridiens a Leyde et a Greenwich: 17m56s,10 Leyde a Pest de Greenwich" [8]. Om deze en andere lengtebepalingen statistisch te kunnen toetsen, zijn op de Leidse Sterrewacht nieuwe astro-geodedsche metin gen uitgevoerd met behulp van het Zeiss Ni2-astrolabium. Uit deze metingen volgt ook dat de Leidse Sterrewacht 17m56s,10 (G 0S,02) ten oosten van de nulmeridiaan (IRM) is gelegen en komt daarmee alleszins overeen met de lengtebepalingen uitgevoerd door de gebroeders Van de Sande Bakhuyzen in 1880-'81 [1]. Beide waarden zijn ech ter wel significant verschillend met de waarde die volgt uit het vereffende astronomische lengtenet van dr. C. Th. Al- brecht uit 1904/05 [8], Ook andere op de Leidse Sterre wacht uitgevoerde lengtebepalingen die herleid kunnen worden tot de nulmeridiaan, wijken significant af van de door dr. Albrecht vereffende lengte (tabel 2). Om na te gaan of de gradiënt van de geoïde in de oost- westrichting te Leiden veel verschilt met die te Amersfoort, zijn ook in de directe nabijheid van de Onze Lieve Vrou wetoren (nieuwe) astro-geodetische metingen verricht. Uit deze metingen volgt dat het geografische lengteverschil tussen Leiden (Sterrewacht) en Amersfoort (Onze Lieve Vrouwetoren) 0°54'12",9 (g 0",5) bedraagt, hetgeen alleszins in overeenstemming is met de geodetische waarde (0°54"13",229). Met andere woorden: de gradiënt van de geoïde in de oost-westrichting, en daarmee de schietlood- afwijkingscomponent l"|, verschilt te Leiden niet significant Fig. 6. De Kern DKM3-A theodoliet waarmee op zowel de Utrechtse sterren wacht Sonnen- borgh als op pu- bliekssterrenwacht Halley te Heesch nauwkeurige breedtebepalingen zijn uitgevoerd (foto: D. M. Sandt). Tabel 2. Astronomische lengtebepalingen uitgevoerd op de Leidse Sterrewacht. met die te Amersfoort (tabel 1). In tabel 3 wordt de geografische lengte graad van de meridiaan van Amers foort gegeven door het gewogen ge middelde te nemen van de stermetin gen die tijdens de meetcampagnes 1974 - '77 en 1997 - '99 zijn verricht. Geconcludeerd mag worden dat dit deelonderzoek heeft uitgewezen dat de geografische lengte van de Leidse Sterrewacht, zoals vermeld in het as tronomische jaarboek 'The Nautical Almanac', onjuist is. Deze onjuistheid valt niet te wijten aan onnauwkeurig uitgevoerde astronomische metingen op de Leidse Sterrewacht, aangezien de door de Leidse astronomen bepaal de geografische lengtegraad alleszins overeenkomt met de door ons uitge voerde astro-geodetische metingen. De oorzaak moet worden gezocht in foutieve lengtebepalingen binnen het astronomische lengte-netwerk van dr. Albrecht, die de vereffende geografi sche lengte van Leiden negatief be ïnvloeden. Omdat de destijds aange nomen geografische lengte voor de Leidse Sterrewacht onjuist is, heeft dit automatisch tot gevolg dat ook de aan genomen geografische lengte voor het basispunt Amersfoort onjuist zal zijn. Voornamelijk hierdoor kent het Ne derlandse driehoeksnet een systemati sche fout in lengte, die in de orde van grootte van 1 ",65 zal liggen. Populair gezegd: Nederland ligt zo'n 30 m dichter bij Groot-Brittannië dan men op grond van de topografische kaart zou vermoeden! Tot het einde van de Tweede Wereld oorlog had ieder land z'n eigen natio nale geodetische driehoeksnet ver effend op een eigen referentie-ellipso- Jaar van bepaling Ten opzichte van Geografische lengte van de Leidse Sterrewacht Geschatte externe precisie 1880-'81 Greenwich 17m56s,10 1884 Parijs 17m56s,l 18 0S,016 1893 Ubagsberg 17m56s,09 0S,03 1998 Nulmeridiaan (IRM) 17m56s,10 0S,02 160

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 10