Puinruimen De erfenis van Merula 2000-4 GEODESIA de stad Brielle, met de opdracht hier van een weeshuis te stichten voor de "vele vaderlose ende moederlose jong heren" die in de stad rondzwierven en veel baldadigheid en kwaads veroor zaakten. Er werd voor dat doel een stichting opgericht, waarmee (zoals Merula in zijn testament had bepaald) de kerk zich niet mocht bemoeien. En zo ontstond het Merula-weeshuis dat tot de dag van vandaag, zij het na een grondige restauratie, één van de meest bewonderde bouwwerken van de stad heden lopen nogal eens in elkaar over. Er is dan ook geen sprake van afzon derlijke afdelingen. Een praktijkvoorbeeld van een stuk verrichte arbeid maakt duidelijk wat het aandeel van NeiCom hierin is. Een kriebelige tekening die oogt als een in gewikkeld gekleurd spinnenweb, geeft de exacte situatie weer van de plaats waar de nieuwe HSL ISO-bewijs- en de Betuwelijn elkaar kruisen. Alle kabels, leidingen, slo- materiaal. ten, verhardingen, op- en afritten, spoorwegtracés en alles wat er ligt of moet worden gelegd, staan erop. De eerste fase: weergeven wat er ligt, is vaak nog het moeilijkst vol gens Robert, want de beschikbare gegevens bij het begin van een project zijn niet altijd even correct. Je weet vaak niet waar ze vandaan komen en hoe betrouwbaar ze zijn. Het is dan vaak puinruimen en de landmeetploegen heb ben heel wat werk om één en ander op te sporen en goed vast te leggen. Dat is van groot belang, want daaruit ga je berekenen welke kabels en leidingen in een bepaald tracé moeten worden omgelegd. Buiten in het terrein zal dat duidelijk worden, maar zover zijn we nog lang niet. Eerst bewonderen we de erfenis die pastoor Merula voor de stad Brielle en voor NeiCom heeft nagelaten. Angelus Merula (in 1482 in Brielle geboren) studeerde aan de Universiteit van Parijs vrije kunst en later theologie. In 1511 werd hij tot priester gewijd en werd pastoor in het na bij Brielle gelegen Heenvliet. Zijn sympathie en tolerantie voor de reformatie werden hem echter uiteindelijk nood lottig en brachten hem in aanvaring met het kerkelijk en werelds gezag. Hij werd veroordeeld tot de brandstapel, maar was zijn kwelgeesten te slim af en stierf vlak voor zijn terechtstelling aan een hartaanval. Maar wat belangrijker is, hij vermaakte al zijn bezittingen (huizen en landerijen) aan Hedendaags interieur van het voormalige school- klasje. Rico van Driel (r.) overlegt met Robert Stuurman. Een spinnenweb van kabels en leidingen in de HSL/Betuwelijn. is, waarin de geest van de oude tijd (en van Merula) nog duidelijk aanwezig is, een schrille tegenstelling tot de huidi ge werkzaamheden waarmee de Nei- Com-medewerkers zich bezighouden. Gezegd mag worden dat er thans meer comlort aanwezig is en dat ook de huisregels wat zijn versoepeld. De oude regels prijken aan de wand van de mooiste kamer van het gebouw: de regentenkamer. "Hebt eerbied voor de vader en de moeder en de naai- juffrouw", werd de weesjes voorge houden. Bij overtreding van dat gebod volgden twee weken eenzame opslui ting op water en brood in de cel die nu de functie van opslagruimte vervult op één van de zolderkamers. Een mooie plek om terug te keren naar de hedendaagse praktijk. Want in die kamer, direct onder de hanen balken, is ir. Rico van Driel bezig met de voorbereiding van een meting in het Europoortgebied waar één van de petrochemische bedrijven weer aan uitbreiding toe is. Het bedrijf Hunts man ICI Holland bv (voorheen ICI Holland bv) in het Europoortgebied zal aansluitend op haar 'plant' een nieuwe fabriek bouwen. De Hunts man Company is gevestigd op een

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 24