A groot terrein waar het zich samen met andere, zoals het meer bekende Du- pont, bezighoudt met het vervaardi gen van allerhande kunststoffen en an dere chemische producten. Weliswaar samen, maar toch als concurrenten. Uit de eerder genoemde cel haalt Rico een stapeltje kaarten om te laten zien waaruit de Huntsman-bestanden be staan. Het zijn kaarten waarop ver schillende lagen apart zijn weergege ven: topografie, bouwwerken, elektra, kabels en leidingen, enzovoort. Alles is in AutoCAD opgeslagen. Het nieuwe bouwterrein is op de kaart nog blanco. Er zijn wat bomen weggehaald en de grond is geëgaliseerd, maar het is er nog helemaal kaal. Daar is nu een meetploeg van NeiCom aan het werk om de plaatsen aan te geven waar de aannemer morgen moet gaan sonde ren. Rico nodigt me uit daar te gaan kijken. Met wat bedenkelijk enthou siasme vanwege de neerkletterende re gen op het dakraam van de kamer vraag ik voorzichtig of ze nu aan het meten zijn. Jazeker, morgen staat de aannemer daar en die wil aan het werk. Technisch weer Op dus naar de plant van Huntsman, de paraplu's en de laarzen gaan mee. Dat zullen fraaie foto's worden. Je rijdt natuurlijk niet zomaar het terrein van een chemisch bedrijf op. We mel den ons bij de bewakers, worden inge schreven, en gewapend met drie pasjes per man rijden we naar de contactper soon van Huntsman, die ook de teke ningen en bestanden beheert. Samen zoeken we de meetploeg op. We rijden langs gebouwen, transformatorsta tions, brede pijpleidingen en over spanningen die allemaal al een keer zijn opgemeten en nu nauwkeurig in de bestanden zijn opgeslagen, samen met de vermelding welke meer of min der giftige rommel daar doorheen stroomt. De grootste pijpleiding trans porteert stoom, weet Rico te melden, dat klinkt vrij veilig. Gelukkig maar, want als je op risicovolle plaatsen moet werken, moet je eerst een veiligheids film bekijken, zelfs al hebben de land meters die al verschillende keren ge zien. Martin Het tracé van de Betuwelijn wordt al zichtbaar. Meetpunt voor deformatiemeting van de ruw- watertleiding. De meetploeg Martin Gouverneur en Bas de Pagter is halverwege zijn werk: een polygoon trekken vanaf een be kend punt naar het1 nieuwe bouwterrein waar wat punten in x, y en z moeten worden berekend. Er wordt gewerkt in een plaatselijk stelsel, het ICI-stelsel, waarin alle gegevens van deze plant worden opgenomen. De regen stroomt in bakken naar be neden en een flinke wind doet de kwa liteit van de meting waarschijnlijk I geen goed. Jammer dat we dit niet in beeld mogen brengen, want helaas: fotograferen is niet toegestaan. Martin trotseert de regen. Het is wel even zoeken hoe je de poly- goontrekken tussen alle gebouwen en pijpleidingen door moet krijgen, maar dat lukt heel aardig, behalve op één plek, daar blijkt de enige boom die op dit terrein voorkomt, precies in de meetlijn te staan. Mijn suggestie die boom even om te zagen krijgt geen bij- 1 val van de terreinbeheerder. Dan maar wat ombuigen (die boom). Aan het eind van de meting controleert Martin de uitkomsten op zijn laptop waarin het bestand is opgeslagen, en corri geert waar nodig. Op het nieuwe bouwterrein worden piketten geslagen op de sondeer- plekken en een x- en y-as uitgezet voor de metingen die de aannemer gaat doen. Het is niet altijd even leuk buiten 175 GEODESIA 2000-4

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 25