UW WERKTERREIN IS Meer weten? Bel voor documentatie ol Fig. 3 en 4. Het Lago op de kaart 1:750.000 van Mairs (links), en in de Times2000-atlas rechts). in het midden. E-mail-verzoeken aan La Repubblica en concurrent Corriere della Sera om opheldering op dit punt leverden niets op. Maar gelukkig zijn er in Nederland veel kaarten van Italië te koop, en het moest via een onderzoek in diverse winkels mogelijk zijn om uit te vinden door wie het niet-bestaande meer in kaart gebracht zou kunnen zijn. Dood spoor Er liggen veel overzichtskaarten van Italië (schaalbereik 1500.000 - 11.000.000) in de winkel. Een aantal ervan blijkt het meer inderdaad te vermelden. Je treft het met naam en toenaam aan op de Falkplan 'Easydriver' Italië, 1750.000, gemaakt door Geodata uit Stuttgart. De Shell Euro Atlas (1:750.000, 1996) die gemaakt is door Mairs Geographischer Verlag in Stuttgart, toont het meer, maar dan zonder naam (fig. 3). Dit is eveneens het geval op de Italië-kaarten van de Zwitserse firma Hallwag, en ook in de recente ANWB Autoatlas Europa op 1800.000, gemaakt door GeoGraphics Publishers Miinchen. Zelfs de eerbiedwaardige 2000-editie van de Times Wereldatlas beeldt het meertje af (fig. 4). Daarentegen laat Michelins overzichtskaart van Italië alleen een ontwerp-meertje zien. En op de kaarten van Encarta2000 van MicroSoft, die afge leid zijn van de Internationale Wereldkaart 11.000.000, is helemaal niets te zien. Het is wel duidelijk dat er bij een aantal firma's kennelijk een bericht is doorgekomen dat er op deze plek een (nieuw) meer ligt. Het 'probleem' van al dit kaartmateriaal is, dat ze gemaakt zijn door niet-Italiaan- se buitenlandse uitgevers en makers. Hoe zij hun geo grafische informatie over Italië ver garen, viel niet uit de kaarten af te lei den, zelfs niet of ze daarvoor Italiaanse dan wel andere bronnen gebruiken. Overzichtskaarten van Italiaanse ma kelij vond ik op mijn speurtocht niet. Deze kaarten leiden ons dus niet verder naar de gezochte 'bekende uit gever'. Ontknoping Gelukkig voor deze speurtocht be staan er gedetailleerdere kaarten die wel van Italiaanse producenten af komstig zijn. Er zijn er drie. Als eerste is er de Italiaanse Topografische Dienst, het Istituto Geografico Mili- tare te Florence. Het lijkt vrijwel on mogelijk dat via hun kaarten het Lago di Lacina is 'ontstaan'. De topogra fische kaarten 1:25.000 van het be- trelfende gebied dateren namelijk nog uit de jaren vijftig en uit de catalogus blijkt niet dat deze kaarten al aan ver nieuwing toe zijn. Er zijn zelfs heel wat gebieden in Italië waarvan de kaarten nóg ouder zijn. (Wie klaagde er laatst over de te lange bijhoudings- cyclus van onze TDN Een tweede groot kartografisch bedrijf is het Istituto Geografico de Agostini (IGA) uit Novara in Noord-Italië. Het geplande stuwmeer Lacina komt voor op kaarten die zij in de jaren tachtig hebben gepubliceerd (bijvoorbeeld zo als uitgegeven door Mairs). In IGA's Grande Atlante d'Italia (1995), met detailkaarten op de schaal 1300.000, is er echter geen spoor meer van het ChiarayallkjCeni De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. 2000-4 GEODESIA -^aprsirano Centrale, i Gardinale Bro^naturo W -yr^1,1 Serra s! Bruno Curiosa -Hsca lónio 00% Badolato ongiana Fordjnandea Guardavalle IVi«« dlfjflMS l'iflr» Siffrf.Vi,.:.Stllo 3 1335 V Fahrizia'

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 30