Instrumenteel erfgoed en GIS in speelfilm fi GEODESIA 2000-4 'The island of the mapmaker's wife' is de titel van een in productie zijnde speelfilm van de Amerikaanse Michie Glason. Sigma Picture Productions te Amsterdam werkt eraan in een studio in de voormalige Westergasfabriek. Rekwisiteuse Irna Esajas leende - ter dege verzekerd - instrumenteel erf goed uit de collectie van de afdeling Geodesie van de TU Delft. Adri den Boer, redacteur. De synopsis van het fictieve verhaal? Een Amerikaanse verzamelaarster van antieke landkaarten ontdekt een zeer zeldzame en waardevolle 17e eeuwse landkaart in Amsterdam. Tijdens de heftige onderhandelingen wordt ze verliefd op de Nederlandse antiquair en ze laat geen middel onbenut om haar doel te bereiken. Instrumenten en kaarten. nog in de Gouden Eeu,w verkeren, maar als het beeld groter wordt, komen computerschermen met satellietbeelden. Finley Descotes, 29 jaar, heeft een topbaan bij het Ameri kaanse Instituut van Landkaarten. Tevens is ze een autori teit op het gebied v|m 17e eeuwse geïllustreerde land kaarten. Haar leven wordt echter nog steeds beheerst door het gemis dat ze voelt omdat haar relatie met de steenrijke, Wat is geleend? Spiegelsextant nr. 182, midden 19 eeuw 14-cm theodoliet, Wanschajf, eind 19s eeuw nr. 113 Repetitietheodoliet met boussole, eind 19' eeuw, nr. 956149 Bolvormige equerre, Becker Buddingh, nr. 21 Waterpasinstrument, wenckenbach 1813 -1874, nr.59 Kleine Polygoon-Theodoliet, De Konigh, Arnhem, 1911, nr. 345 Waterpasinstrument 'dlles vast', 1902, nr 302 (334) doosje met inhoud, nr. 364 Hollandse Cirkel met kompas, helft 19 eeuw, nr. 50 Meetband, nr. 58, Ahrend vijftigjarige verzamelaar en playboy John Windham stuk gelopen is. Hij was haar eerste, echte grote liefde. Alhoewel het al meer dan een j^ar uit is, belt hij haar voor een drank je en haar hart slaat nog steeds over. Ze probeert hem af te houden, maar hij zegt dat het om twee unieke landkaarten gaat, die in haar verzameling ontbreken. Ze zijn opgedoken in Amsterdam, maande handelaar wenst niet telefonisch te onderhandelen. Metj veel moeite regelt Finley een lang weekend vrij en vliegt naar Amsterdam om de mysterieuze handelaar te ontmoeten. Hij heet Bernhard en is zeer aan trekkelijk. Voor de eérste keer sinds John voelt ze wat, maar ze laat zich niet van fyaar apropos brengen, ze komt voor de kaarten. De twee kaarten die hij te koop aanbiedt, zijn uit zonderlijk. Ze wil zq absoluut hebben, totdat hij haar een derde kaart laat zien, die hij op het punt staat voor zichzelf te kopen van een rnooie en mysterieuze vrouw, Martha. Deze derde kaart is een poëtische impressie van Zuid- Amerika uit 1690 met een uniek aspect: de tekenaar heeft Einde 17e eeuw. Drie Amsterdamse 'burghers' ijsberen over de imposante landkaart die is gegraveerd in de vloer van het stadhuis. Het is Nederlands Gouden Eeuw en alhoewel de mannen blij zijn met de verworvenheden van de Nederlandse heerschappij, zijn ze ook bevreesd dat de rijkdom te snel is gekomen en dat de minder fortuinlij ken zich tegen hen zullen keren. In het volgende shot lig een elegante kanten manchet met vrouwenhand op een landkaart en we nemen aan dat we Globes en instrumenten.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 33