A Tropen-ervaringen op Soemba GEODESLA. f| l.aiuHwuc,a 1 klNGAKAR 334 iug. A. L. P. Rietberg, gepensioneerd projectadviseur landinrichting bij het Kadaster. Concentratie op details tussen de palmen. Detail topo grafische kaart 1100.000 blad 78-79/XLLIX, 1930, Topo grafische Dienst Weltevreden. Detail topo grafische kaart 1:250.000 Waingapu, 1943, U.S. Army. De bodem bestaat Uit poreuze kalkzandsteen. Hier en daar diep ingesleten wadi's (bergstromen), verspreide bebou wing van meest hotjt, maar ook steen, zoals het fraaie kerk gebouw, het schoolgebouw en de toko. Een oase in een baaierd van ruigte. Dat brengen we in kaart, toch? Een boeiende opdracht, waarvoor alles 'uit de kast moet ko men'. Geen tijd te v)erliezen! Uit het plan van uitvoering Gegeven situatie: De zendingspost beschikte slechts over onvolledig kaartmate riaal, op verschillende schalen, met wisselende nauwkeurig heid en een onvolledige dan wel onjuiste inhoud, op kaart- dragers van ongeschikt materiaal voor vochtige tropenatmos- feer, met veel slijtageverschijnselen en moeilijk te reprodu ceren. Motieven om tot kantvervaardiging over te gaan: er is geen sprake van eigendoms-/pacht-/huurverhouding, noch van vastlegging van enig recht op de thans aanwezige kostbare bebouwing met voorzieningen. Er zijn vage afba keningen van het terrein: wat is openbaar c.q. particulier? Daarom is het gewenst de huidige gebruikssituatie te in ventariseren; deugdelijk, slijtvast kaartmateriaal van het gehele terrein ontbreekt, en bemoeilijkt het beheer en de planning van het bodemgebruik. Daarom is opname van de volledige terreinsituatie en de opbouw van een digitaal bestand no- dig; onderhoudswerkzaamheden aan nutsvoorzieningen, in frastructuur en gebouwen waren niet goed uitvoerbaar zonder deugdelijk kaartmateriaal. Mutatieverwerking in een digitaal bestand wordt nu mogelijk, daarnaast actuele kaartvervaardiging op elk gewenst moment; de planning van toekomstige ontwikkelingen kan vanuit het digitale bestand worden aangestuurd. Het bestand wordt gearchiveerd en in Nederland bewerkt door deskun dig personeel en met betrouwbare apparatuur. In het aardedonker, na een vermoeien de reis langs de kust en door het bin nenland van het eiland Soemba (Indo nesische archipel met Java, Bali, Lom bok, Soembawa, Soemba, Flores, Ti- mor!), komen we aan op de zendings post Parai Puluhamu. We hebben twee weken de tijd om het ruige terrein van 400 ha, 2 x 2 km, in kaart te brengen. Bebouwde situatie met infrastructuur, nutsvoorzienin gen, bronputten, markante landschap pelijke terreinelementen en hoogte lijnen. Enfin, eerst maar eens kennis maken en het plan van uitvoering op tafel. Daarin staan onder andere de motieven om tot kaartvervaardiging van het zendingsterrein Parai Puluha mu over te gaan (zie kader). In de kleine uurtjes onder de klamboe. Een stikdonkere nacht met de gelui den van ritselend, sluipend, moordend tuig en de krijsende tokè (soort grote hagedis) boven je, onder je, overal, kortom: even wennen in het grote, holklinkende huis. De volgende dag zien we de rimboe met slingerapen en een betoverende natuur. Ruig land schap met hoge heuvels, veel begroei ing, diepe ravijnen, slingerende paden. 185

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 35