Schietloodafwijkingen bepaald uit geodetisch-astronomische waarnemingen Nederland dertig meter dichter bij Greenwich physical geodes fysische geodesie, y, geoid, history geoïde, historie In de periode 1997-'99 zijn op een aantal geodetische stations uit het Nederlandse hoofddriehoeksnet en het GPS-kernnet astro-geodetische metingen uitgevoerd. Doel van deze metingen was enerzijds om het aantal astro-geodetische stations in Nederland uit te breiden en anderzijds 0111 na te gaan of het Nederlandse driehoeks- net daadwerkelijk een systematische fout in geografische lengte bevat. Uit nauwkeurige GPS-metingen die des tijds in het kader van NEREF zijn uitgevoerd, bleek namelijk dat het Nederlandse driehoeksnet een systema tische fout in geografische lengte kent. Door zowel op de Leidse Sterrewacht als in de nabijheid van de Onze Lieve Vrouwetoren te Amersfoort geodetisch-astrono mische waarnemingen te verrichten, is nagegaan of dit vermoeden juist is. Tenslotte worden in dit artikel de opzet, de resultaten en de belangrijkste conclusies van ons astro-geodetische onderzoek besproken. De zwaartekracht is de kracht die door de aarde wordt uitgeoefend op een massa die binnen of buiten de aarde is gelegen. De arbeid die nodig is om de eenheid van massa, tegen de werking van de zwaartekracht in, van een be paald punt naar het oneindige te bren gen, wordt de zwaartekrachtpotentiaal genoemd. Punten waar de potentiaal even groot is, zijn gelegen op equipo- tentiaalvlakken. Zo n equipotentiaal- vlak wordt een ge op genoemd en het waterpas, in vaktermen niveau gehe ten, stelt zich altijd evenwijdig naar deze equipotentiaalvlakken. Daaruit volgt dat het gemiddelde niveau van de oceanen en de zeeën ook een equi- potentiaalvlak is. Dit equipotentiaal- vlak, dat de geoïde wordt genoemd, kan worden doorgedacht onder (en boven) de continenten. De geoïde is gedefinieerd als de grondvorm van de aarde en de ellipsoïde is de beste, ing. F. H. Schreutelkamp, Stichting De Koepel, sterrenwacht Sotinenborgh te Utrecht. meest eenvoudige wiskundige benadering daarvan. Daar de vorm van de geoïde sterk afhangt van de massaverdeling in de aardkorst, kan de 'geoïde plaatselijk enkele (tientallen) meters afwijken van d'e ellipsoïde. De positie van een waarnemer in een willekeurig punt P kan op twee manieren worden bepaald, namelijk astrono misch en landmeetkundig. De geografische of astronomi sche positie van een willekeurig punt P kan aan de hand van de sterren worden bepaald met behulp van een theo doliet of astrolabium die verticaal wordt opgesteld door middel van een niveah. Hierdoor staat het meetinstrument loodrecht op de geop' georiënteerd en in het verlengde van de lokale verticaal ligt het zenit. Deze verticale lijn door P zal onder een hoek O het equatoriale vlak van de aarde Fig. 1. Geoïde, referentie ellipsoïde en schiet loodafwijking. :\'X. .771V'!'l 155 GEODESIA 2000-4 KEYWORDS TREFWOORDEN Hemelpool Equator Referentie merid I schietloodafwijking .s. G. ^bergvV /•V:V.l loodrecht op de referentie- i.v.V V, ff^loodrecht op de geoïde '7' D\V; .'f/«.'J (In de richting van het schietlood) y'.'. ;.'-'VyU.V-y'.iT'fs

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 5