2000-6 GEODESIA +49 4/J& 4/oV Meting ertsmuur Maasvlakte Dit betreft hier een kademuur die in twee gedeelten is aan gelegd. Het eerste gedeelte, aangelegd in de jaren 1972/1973, heeft een lengte van 890 m en bevat 22 vakken van elk 40 m. Het duurde ongeveer tien jaar voor het tweede gedeelte met een lengte van 575 m en bestaande uit 14 vakken van 41 m ge reedkwam. Deze kademuren worden gebruikt voor de overslag van erts en kolen. Het eerste gedeelte betreft een kademuur die 'in den droge' werd gebouwd, wat zoveel wil zeggen dat deze kademuur in een bouwput is aangelegd. Vanaf het gereedko men van de kademuur zijn de gebruikelijke deformatiemetin gen uitgevoerd om het vervormingsgedrag na het vrij baggeren en tijdens het gebruik te volgen. Al direct na de ingebruik neming van de kademuur vertoonden de deformatiemetingen zowel horizontaal als verticaal belangrijk grotere waarden dan op grond van ervaringen met gelijksoortige kademuren mocht worden verwacht. Daarom is vanaf het begin het afwijkende gedrag van de kademuur nauwlettend gevolgd. De oorzaak werd al vrij snel vastgesteld. De horizontale belasting, door ertsopslag, was groter dan waarmee bij het ontwerp rekening was gehouden. Als tijdelijke maatregel werd de teen van de ertsopslag van dertig meter achter de voorkant van de kade muur naar veertig meter gebracht. De definitieve voorziening, die in 1981 werd aangebracht, bestond uit het aanbrengen van twee ankers per vak teneinde de opnamecapaciteit voor hori zontale belastingen te vergroten. De kademuur kwam direct na het vrij baggeren vrij sterk om hoog. Op bepaalde plekken was in 1981 de verticale deforma tie 150 mm. Ook de horizontale verplaatsingen naar de water zijde waren aanzienlijk. De grootste waarde in 1981 bedroeg 183 mm. Na het aanbrengen van de ankers zijn de verticale de formaties nauwelijks meer toegenomen en is de horizontale verplaatsing zelfs wat minder geworden. Staat met resultaten. Opzoeken meetpunten. De abnormale deformaties van deze kademuur hebben uitge breide onderzoeken naar de oorzaken tot gevolg gehad, waar door het ontwerp van de na 1980 gebouwde kademuren sterk is gewijzigd. De constructie van het tweede deel van deze kade muur is hiervan al een voorbeeld. De gemeten deformaties zijn daar ook veel geringer. Jaarlijks wordt nu nog een meting aan deze kademuur verricht. De medewerkers van de LV staan ove rigens niet te springen om deze meting te mogen uitvoeren. Het is een erg vieze klus. Alle meetpunten zitten onder een laag erts of kolen, zodat deze eerst moeten worden vrijgemaakt. Verder vindt er continue overslag boven het hoofd plaats en ook door wind wordt het nodige stof verplaatst. Om deze meting efficiënt en snel uit te voeren, wordt met drie ploe gen van twee personen gewerkt. De eer ste ploeg maakt de punten met schep en bezem vrij. Ploeg twee verzorgt de verti cale meting en ploeg drie voert de hori zontale meting uit. Hiermee wordt voorkomen dat de meetpunten meerde re keren moeten worden vrijgemaakt. Ook voor de mensen is dit prettiger, omdat ze minder tijd op deze kademuur hoeven door te brengen. Dc verplichting alles dubbel te meten verdient enige nuan cering. Wanneer in een waterpassing alle detailpunten als draaipunt worden gemeten, zijn er geen losse poten meer en blijkt uit de (aan)sluitfout of het geheel er gezond uit ziet. De keus voor alles dubbel meten of alles als draaipunt meten gebeurt op basis van efficiency-overwegingen. Werkt men met één referentie waar toch naar terug moet worden gewaterpast om te kunnen afsluiten en komt men op die terugweg noodgedwongen toch weer langs alle pun ten, dan wordt gekozen voor alles dubbel waterpassen. Is er sprake van twee referenties die elk aan een kant van het 270 object liggen, dan wordt gekozen voor alles meten als draaipunt. Het voor deel hiervan is dat de lengte van het traject dan zo kort mogelijk wordt ge houden. Herhalingsmeting De waterpassing wordt uitgevoerd en berekend. Het verschil in hoogte tus sen herhalingsmeting en nulmeting is verticale deformatie.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 12